کد خبر: ۶۹۳۳۳۹
تعداد نظرات: ۴۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
امام(ره) ۱۲ بهمن ۵۷ سرمایه اجتماعی را به رخ جهان کشید
رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه انتخابات رای به ثمره و شجره یعنی اصل نظام است، گفت: حضور حداکثری در انتخابات هم رای به فرد انتخاب شده است و هم رای به اصل نظام و شجره انقلاب است و امام هم تاکید داشت که اهداف ما وقتی تامین می‌شود که انتخابات پرشور داشته باشیم.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت السلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم تجدید میثاق اعضای هیات دولت با آرمانهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که برای هشتمین نوبت در هشت سال دولت تدبیر و امید در دهه فجر انقلاب اسلامی موفق شدیم مضجع شریف امام را زیارت کنیم. البته این ایام هم مصادف است با میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم الشأن اسلام، حضرت زهرای مرضیه علیهاسلام و همچنین سالروز ولادت امام راحل‌مان در همان روز بوی دیگری امسال به دهه فجر داده است.

رییس‌جمهوری اظهار کرد: امام عزیز و بزرگوار ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس‌ها و راه‌های بسیار ارزشمندی را به ما و جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت. در اکثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولاً رهبران یا بر احزاب سیاسی تکیه می کنند یا قدرت‌های نظامی. قدرت نظامی چریکی را تشکیل می‌دهند و یا اینکه با قدرت‌های خارجی، آنهایی که مخالف با حکومت قبلی هستند نوعی تماس برقرار می‌کنند تا بتوانند به موفقیت و پیروزی برسند.

روحانی ادامه داد: امام (ره) هیچ یک از این راهها را انتخاب نکرد، امام (ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و تلاش می‌کرد اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام برای انقلاب انتخاب کرده بود، اقناع شود.

وی اظهار کرد: امام از سال‌ها پیش به خوبی می دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و آن قدرت نرم را انتخاب کرده بود. دوازدهم سال ۵۷ نشان داد که امام در مسیر و راهش چگونه پیروز شد. روز ۱۲ بهمن روزی بود که امام (ره) سرمایه اجتماعی را به رخ جهانیان کشید.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه روز دوازدهم بهمن بی‌تردید یوم الخمینی بود، اظهار کرد: اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند هم عشق به امام حسین و هم عشق به راه و مسیر امام مردم را به خیابان ها کشاند. اگر در روز اربعین مردم به عشق شهدای کربلا و انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند، ۱۲ بهمن نه تاسوعا و نه عاشورا و نه اربعینی بود آن روز ویژه امام بود یعنی همه مردم به استقبال رهبری آمدند که حداقل ۱۴ سال در انتظار چنین روزی بودند.

روحانی ادامه داد: هر که را توانستند گرفتند، زندان بردند و تبعید کردند، همان رژیم زندان و تبعید را پایان داد اما امام نگذاشت قدرت جباری که او را تبعید کرده بود، آن قدرت جبار او را برگرداند امام اول آنها را بیرون ریخت بعد برای آمدن پیروزمندانه خودش زمینه را مهیا کرد. استقبال عظیمی که از مهرآباد تا بهشت زهرا انجام گرفت نشان داد که امام دارای چه محبوبیت و چه نفوذی در میان مردم است.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: نطق امام در دوازدهم بهمن اولین نطق ایشان در ایران بعد از ۱۴ سال بود. آخرین نطق امام مربوط می‌شود به سال ۴ آبان ۴۳ که درباره کاپیتولاسیون صحبت کرد و بعد هم تبعید شد و بعد از آن سخنان امام و اعلامیه‌های ایشان یا در نجف یا در پاریس بود و اولین بار بود که بعد از ۱۴ سال دو مرتبه امام در این سرزمین‌ با ملت خود و با جهانیان حرف زد.

وی با بیان اینکه نطق امام در روز دوازدهم بهمن منشور جمهوریت و اسلامیت ماست، گفت: ‌آن نطق به عنوان پایه و اساس نظام ماست و ما تا زمانی که با کلام امام و منطقه امام در ۱۲ بهمن ۵۷ در تماس هستیم و در کنار آن هستیم و مجری آن هستیم همچنان پیروز خواهیم بود.

روحانی با اشاره به نطق تاریخی حضرت امام خاطرنشان کرد: نطقی که امام در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کرد، امام در آن نطق ارواح شهدا و همه ملت ایران و جهان را به گواه گرفت. او در آن نطق تنها از مشروعیت دینی حرف نزد. از مقبولیت و رای مردم حتی از عقلانیت و مقبولیت هم حرف زد و گفت رژیم سلطنت رژیم عقلانی نیست هیچ عقلی نمی‌پذیرد که فردی زمانی با کودتا و یا بر فرض رای، بر سر کار آمده باشد، چه کاری به ما دارد.

رییس دولت دوازدهم افزود: امام به صراحت گفت پدران ما اولیا ما نیستند، ما باید به دولت و نظامی که می‌خواهیم رای بدهیم و آن را برگزینیم، او از آرای مردم سخن گفت، از عقلانیت سخن گفت و با این دلایل محکم مسیر انقلاب را مشخص کرد.

وی افزود: امام در ۱۲ بهمن ۵۷ گفت نظامی از دیدگاه او مشروع است که آن نظام عقلانی، مورد رای و نظر مردم، و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد. راه و مسیر همان است، راهی که او برای ما انتخاب کرد دولتی که گفت تعیین می‌کنم به خاطر اینکه مردم به من اعتماد دارند گفت من دولت تعیین می‌کنم.

روحانی خاطر نشان کرد: این سخن امام سخن مهمی در اجتهاد و فقه سیاسی شیعه بود. او به ولایت شرعی خود اتکا نکرد بلکه با اتکا به نظر و رای مردم دولت تعیین کرد پس مسیر را به خوبی برای ما مشخص کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه راه امام باعث بقای نظام می‌شود، گفت: راه امام تنها به این نیست که کلمات امام را بخوانیم و تکرار کنیم، مهم اجتهاد در کلام امام است. اگر ما از کلمات و راه امام استنباط کردیم که اگر در شرایط امروز امام می‌خواست راه‌حل بدهد، چه راه حلی بود؟

رییس دولت تدبیر و امید افزود: اجتهاد پویا در راه امام مهم است، راه امام و توسعه راه امام برای ما اهمیت دارد امام در منشور برای ما تبیین کرد که ارزش‌ها انقلاب ثابت است، اما روش‌ها ثابت نیست. در هر زمانی و در هر شرایطی ما باید روش صحیح و درست منطبق با شرایط زمان را برای اهداف بلند انتخاب کنیم. راه امام (ره) به این معناست که امروز به خوبی از سیره امام و از کلام امام استنباط کنیم که راه مان را به خوبی برگزینم و انتخاب کنیم.

رییس جمهوری گفت: امام (ه) در آن نطق تاریخی بر آرای نسل حاضر تاکید کرد و حتی اشاره کرد که آرا نسل دیروز نمی‌تواند مبنا برای نسل امروز باشد. در هر مقطعی مردم باید با آرا خود نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در همان نطق به قاعده نفی سلطه اشاره کرد که مردم نسبت به سرنوشت خود می‌توانند تصمیم بگیرند. اینجا آن مسیر و راه درستی است امام (ره) حاکمیت اسلام را با حکومت مردم در کنار هم تلفیق می‌کند و به ما می‌گوید که چگونه باید مسیر را ادامه دهیم.

روحانی در ادامه به انتخابات و آمدن مردم پای صندوق‌های آرا در طول ۴۲ سال از انقلاب اشاره کرد و گفت: در اکثر انتخابات‌های ما گاهی جمعیت بیش از دوسوم و بیش از ۷۰ درصد مردم پای صندوق آرا آمدند. وقتی دوسوم جمعیت پای صندوق آرا می‌آیند این رای تنها به ثمره نیست، به شجره هم است. میوه ای که می‌چینند و به آن اعتقاد دارند از آن درختی است که آن درخت را پذیرفته و قبول کرده است.

وی افزود: آرای مردم پای صندوق هم به ثمره و هم به شجره است. هم به انتخاب فرد در آن انتخابات و هم رای به نظام است. این که امام (ره) به ما فرمود آرای مردم در هر نسل و هر زمان، زمانی محقق می‌شود که ما یک انتخابات پرشور رقابتی پیش پای مردم بگذاریم. اگر مردم ۷۰ و چند درصد پای صندوق آرا آمدند، منشور ۱۲ بهمن امام (ره) ادامه پیدا کرده و آن راه را ادامه دادیم.

رییس جمهور با تاکید بر این که سال بسیار سختی را پشت سرگذاشتیم، گفت: از بهمن سال گذشته تا بهمن امسال هم با مشکلات جنگ تحمیلی اقتصادی و هم با مشکلات کرونا روبرو بودیم، اما من در محضر روح بلند امام (ره) می‌توانم به جرات بگویم که در این دوران سخت جنگ تحمیلی و در دوران سخت کرونا که هر دو دست به دست هم داده و مردم ما را در رنج و فشار قرار داده بود همه ما تلاش کردیم و از همه توان و امکان مان برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

وی افزود: امروز هم علایم و آثار اقتصادی و هم علامت صحت و سلامت جامعه در برابر این ویروس نشان می‌دهد که ملت ما ملت موفقی بوده است. هرجا ما در کنار مردم بودیم و هرجا مردم را قانع کردیم و هر جا مردم به صحنه آمدند ما در هر مشکل و معضل جامعه توانستیم به پیروزی برسیم. امروز هم معتقدیم تا مردم در کنار نظام هستند و تا مردم پذیرفتند که ما خادم آنها هستیم می‌توانیم راه و مسیر امام (ره) را برای سال‌ها و ده‌ها و برای قرن‌ها ادامه دهیم.

رییس جمهوری در پایان دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و ورود به چهل و سومین سال انقلاب اسلامی را به ملت ایران و خاندان بزرگ امام و به یادگار عزیز امام تبریک گفت و گفت: امیدواریم روح امام (ره) از ما راضی باشد و توانسته باشیم در حد توان مسیر و راه امام را طی کرده باشیم و در ادامه راه تا پایان دولت بتوانیم پیمانمان را با امام راحل تا ساعت آخر حفظ کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
69
6
همه فخر و عظمت انقلاب اسلامی مان و رهبر کبیرمان به همه دنیا و جهان و جهانیان این بود که 99% مردم با همه ایمان و خواست قلبی شان پای صندوقهای رای آمدند و محکم و استوار به جمهوری اسلامی رای مثبت و آری دادند.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
2
59
به نظرتون الان چند درصد میان؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
ما رای ندادیم چون به سن رای دادن نرسیده بودیم و الان هم انتخاب ما نبست.
بیدل
| Canada |
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
%۴ که تمامشان هم از عوامل و حقوق بگیران خاص هستند.
ali
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
10% سپاه بسیج کارمندانی که باید بیایند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
28
14
احسنت بر روحانی دمت گرم
پاسخ ها
ایثار
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
زنده باد رهبری پاینده باد روحانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
12
نزدیک انتخابات که میشه دنبال این قصه های قدیمی میفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
2
40
متاسفانه در شرایط فعلی برای برخی افراد نظر و رای مردم اهمیت زیادی ندارد .
ناشناس
|
Sweden
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
23
پدران ما نمیتوانند در مورد ما تصمیم بگیرند ولی چند نفر برای سرنوشت ی ملت میتونن تصمیم بگیرن
فولادوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
5
30
آقای روحانی حضرت عالی انتخاب ما بودی،چقد اختیار داشتی که الان باز هم دلخوش باشم ورای بدم
ناشناس
|
Serbia
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
2
16
اگه 20 درصد اومدند صلاوت بفرست..!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
3
قطعا این یک رویا است و برخی هم چنین نمی خواهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
3
13
30 درصد دیگه چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
بی نهایت خوش بینی
ناشناس
|
Belgium
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
2
24
در اخرين انتخابات مجلس چند در صد …؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
15
این نظام تابه رأی مردم اهمیت بده پابرجاست
قمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
12
8
روحانی ,خدا قوت , دست مریزاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
1
16
آقای روحانی آنچه جناح مخالف برای ناامید کردن مردم از انتخابات انجام می‌دهد به جای خود. شخص جنابعالی چه می‌کنید که مردم به انتخابات امیدوار شوند. آخرین مورد آن اظهارات وزیر بهداشت شماست که علیرغم موافقت با خرید واکسن بی اعتبار روسی و بازی با جان مردم، به فهم و شعور جامعه و متخصصین دلسوز پزشکی که در طی ماه‌های گذشته با جانشان بازی کردند تا بیماران کرونایی را نجات دهند،توهین میکند.شما این فرد...را در پست وزارت باقی می‌گذارید و انتظار علاقمندی مردم به نظام و رغبت آنها به مشارکت در انتخابات را هم دارید؟ من که باور نمیکنم و حرفهای شما را از جمله حرفهای «باری به هر جهت» میدانم. آینده قضاوت خواهد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
1
8
کاملا موافقیم.
غیر قابل نشر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
1
9
اما پدران ما میتوانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
2
23
و اگر بیش از 70 درصد مردم پای صندوق رای نیایند؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
1
15
7درصدم رای نمیدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
15
خودت هم میدونی که فقط داری حرف میزنی! چیزی در چنته نداری!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
1
8
مثل انتخاب در برنامه عصر جدید که محدوده انتخاب توسط داورها مشخص میگردد و تازه ادعای رای مردمی هم دارند شما هم سالها چنین کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
6
3
آفتاب عزیز برای اثبات پایبندی به تضارب آرا لطفاً منتشر کنید
______________________
بیان سخن تنش آفرین و انتخاباتی در دستور کار حضرات است.اقای روحانی! ۹۲و۹۶که کاندیدا شدید یادتان نبود که اکثریت قاطع مردم سال۵۷ به جمهوری اسلامی رای داده اند؟! کدام نظام و با فاصله چند سال نظام سیاسی اش را به رای می گذارد؟
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
12
2
انشالله که مانند سال 92 که سال خاصی بود همه ی مردم تشخیص صحیح دهند و وارد کارزار انتخابات شوند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
كارزار انتخابات؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
حتما.ولی این بار مردم می دانند کسانی که نگاهشان به دستان غرب است نمی توانند در جهت کاهش مشکلات کشور گام بردارند و البته غرب تا ایران را تحویل ندهیم کمکی نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
1
10
روی ۷ درصد حساب کن مگر آنکه دوباره مردم را ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
4
1
متاسفانه افتاب و گردانندگان مدعی اصلاح و تدبیر ان کاری به رای و نظر مردم ندارند.
من بعنوان یک شهروند از آقای روحانی سوال کردم که کدام کشور نظام سیاسی اش را به رای عمومی می گذارد؟! این کار در دنیا هر چند سال یکبار انجام می شود؟
و آفتاب منتشر نکرد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
1
7
انتخابات درکشور بدون حضور مردان اصلاح طلب واقعی یعنی کسانی که حاکمیت را پاسخگو می کنند معنا نخواهد داشت. مردم می دانند که این وضعیت که همواره دربحران قرارگرفته اند و سخن از مقاومت و ... زده می شود بی فایده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
0
13
با این عملکردتتان حتما شرکت میکنند !....؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
1
7
اگر دولتی کار آزموده با ۱۰‌در صد هم بیاید بهتر است از دولت ۷۰ درصدی نا کار آمد است مثل همین دولتی که دولتمردانش فقط در جلسه دیده می شوند و هر روز مردم را با حرفهای عجیب و غریب سرگرم می کنند مثل آب و برق و گاز مجانی که تحریف تاریخ است فقط پیشنهاد امیر انتظام جاسوس بوده با این که اصلا گاز بعد از انقلاب به دست مردم رسیده تحریف تاریخ آن هم بدست مدیران ارشد دولت سرگرمی مردم برای عدم پاسخگویی
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
13
2
سلام و درود بر حسن روحانی که بعد از 42 سال حرف امام و راه امام را زنده کردین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
11
4
مردم دیگر جوگیر سخنان پوچ انتخاباتی نخواهند شد دولت انقلابی سر کار خواهد امد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
1
4
اگر یارانه دوبرابر بشه شاید .. درصد رای بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
0
4
اهان فقط با حضور مردم پای صندوق رای محقق میشه
پارسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
1
7
هیچ کدوم شون اراده ای برای همه پرسی ندارند و دوست ندارند این کار انجام بشه
فقط هر بار بخواهند تن جناح مخالف را بلرزانند و امتیازی ازشون بگیرند و یا در جایی از مواضع شان دورشان کنند اسم همه پرسی رو می آورند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
2
10
فعلا که مجلس۱۰درصدی برای صد درصد ملت تکلیف میکند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
2
6
شما که بلدین مجلس 20 درصدی رو 42 درصد اعلام کنین ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
0
0
موز 80 هزار تومن، خیار 30 هزار تومن است آقا.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین