کد خبر: ۶۹۳۴۰۷
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
افت ۱۷ هزار واحدی شاخص
شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) ۱۷ هزار ۴۸۲ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۳۳ هزار واحد رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

براساس معاملات امروز بیش از هشت میلیارد و ۸۴۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۹ هزار و ۲۵۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۹۱۸ واحد کاهش به ۴۲۹ هزار و ۶۱۸ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۲۵۴ واحد افت به ۲۸۰ هزار و ۹۸۱ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول ۱۷ هزار و ۵۸۰ واحد و شاخص بازار دوم ۱۸ هزار و ۶۵۸ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۴۹۲ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با ۴۲۱ واحد، بانک تجارت (وتجارت) با ۳۳۷ واحد، تولیدی فولاد سپید فراب کویر (کویر) با ۳۱۷ واحد، سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو) با ۲۸۰ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۱۶۳ واحد، بانک خاورمیانه (وخاور) با ۱۳۵ واحد، گروه دارویی برکت (برکت) با ۱۲۰ واحد و داروپخش (وپخش) با ۱۱۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

همچنین نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۲۱۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۱۶۲ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک هزار و ۷۸۴ واحد، بانک پاسارگاد (وپاسار) با ۶۹۱ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۶۸۱ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۶۷۶ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با ۶۷۵ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۶۴۱ واحد و پالایش نفت تهران (شتران) با ۶۰۲ واحد هم تاثیر منفی بر شاخص گذاشتند.

به گزارش ایرنا، امروز نماد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، بانک تجارت (وتجارت)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، سایپا (خساپا)، صنعتی زر ماکارون (غزر)، ایران خودرو (خودرو) و پالایش نفت تهران (شتران) در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه دو میلیارد و ۷۴ هزار برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۲۰۶ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۸۳۶ واحد ثابت ماند، در این بازار دو میلیارد و ۱۹۱ هزار برگه سهم به ارزش ۱۰۸ هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال دادوستد شد.

امروز نمادهای سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، بیمه تجارت نو (بنو)، کلر پارس (کلر)، آسیا سیر ارس (حآسا)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) و آتیه داده پرداز (اپرداز) با تاثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

همچنین بیمه پاسارگاد (بپاس)، صنعتی مینو (غصینو)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، هلدینگ صنایع معدنی خاورزمیانه (میدکو)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و فرابورس ایران (فرابورس) هم تاثیر منفی بر شاخص بورس را ثبت کردند.

وضعیت بورس بدتر می‌شود؟

بورس دوباره در کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در جا زد و پله‌های صعود در روزهای گذشته را برگشت. این مساله دوباره موج ناامیدی را به بازار سرمایه برگرداند و حالا سهامداران می‌گویند که رفتار بورس فرسایشی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز سهامدارانی که از مرداد امسال منتظر برگشت وضعیت تعادلی به بازار سرمایه هستند اما این انتظار حتی با جایگزینی رییس سازمان بورس و ورود مجلس به ماجرا برآورده نشده است.

با این وجود کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند که سهامداران برای برگشت زیان‌شان صبور باشند و ماهیت بازار بر مبنای سودآوری بلندمدت است. برخی دیگر از کارشناسان هم با اشاره به خروج سرمایه‌های ترسو و سهامدارانی که انتظار سودهای یکشبه داشتند، اعتقاد دارند که وضعیت بازار از این بدتر نخواهد شد.

با این حال گویا انتظار طولانی سهامداران برای بازگشت سرمایه‌شان فرسایشی شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین