کد خبر: ۶۹۳۵۴۴
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
تیره‌شدن ارتباط عده‌ای از نمایندگان با آذری‌ جهرمی، در ماه‌های اخیر، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد ولی با توجه به اشاراتی که به‌ تازگی آذری‌ جهرمی داشته، به نظر می‌رسد داستان حمایتش از عادل فردوسی‌پور، یکی از دلایل قوی جریان جدیدی باشد که علیه او اقدام کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

«محمدجواد آذری‌ جهرمی شاید متفاوت‌ترین وزیر کابینه دولت روحانی باشد. فارغ از سن‌وسال کمش در بین وزرا، تیپ جوان‌پسندش هم از همان ابتدای وزارت تاکنون زیر ذره‌بین رفته است. البته شاید عمده تفاوت او با بقیه وزرا علاقه شدیدش به فوتبال باشد: هم یک هوادار متعصب و هم البته یک بازیکن آماتور.

شاید اولین باری که بحث فوتبالی‌بودن آذری‌ جهرمی خیلی در رسانه‌ها بازتاب داشت، مربوط به تقابل دوستانه او و همکارانش با عده‌ای از خبرنگاران ورزشی در دیداری دوستانه در زمین چمن مصنوعی مجموعه پیام بود. آن زمان آذری‌ جهرمی با لباس فوتبال مقابل خبرنگاران قرار گرفت تا نشان دهد به این رشته ورزشی علاقه‌مند است. البته او آن وقت، مثل الان بی‌پروا از تیم مورد علاقه‌اش حرف نمی‌زد و سعی می‌کرد سلیقه رنگی‌اش پنهان بماند. نهایت حرفی که آن زمان درباره علاقه‌اش نسبت به فوتبال گفت، این بود که در هیات دولت با یکی، دو نفر درباره فوتبال کُری دارد. «آقای سلطانی‌فر که خب طبیعی است فوتبالی باشند. به غیر از ایشان، آقایان ظریف و مونسان هم فوتبال‌دوست هستند و با هم کُری داریم.» رفته‌رفته آذری‌ جهرمی علاقه رنگی‌اش را بروز داد و در فضای مجازی با استوری و توییت‌های مختلف نشان داد که طرفدار پرسپولیس است. او البته در فضایی دوستانه وارد کری‌خوانی با هواداران استقلال در فضای مجازی هم شد و بعضا به پیام هواداران مختلف استقلال هم واکنش نشان می‌داد. رفتن به ورزشگاه برای تماشای بازی پرسپولیس و حمایت از تیم سرخ‌پوشان تهرانی در فضای مجازی او را تبدیل به یکی از دوآتشه‌های سرخ کرده بود. حمایتش از پرسپولیس آن‌قدر پررنگ شد که بالاخره صدای هواداران باشگاه استقلال درآمد. عده‌ای از آنها، زمانی که تیمشان نتیجه لازم را نمی‌گرفت و قانون منع ورود خارجی‌ها به فوتبال ایران هم تصویب شد، جلوی مجلس اعتراض کردند و دست آخر به سر دادن شعار علیه آذری‌ جهرمی پرداختند؛ اتفاقی که نه گسترده بود و نه این که بازتاب چندانی داشت. هر چه بود، به نظر می‌رسید هواداران استقلال از این که وزیر دولت رسما و علنی برایشان کری‌خوانی می‌کند، ناراحت بودند.

وضعیت برای آذری‌ جهرمی و علاقه فوتبالی‌اش زمانی بیشتر به هم ریخت که از عادل فردوسی‌پور حمایت کرد. شاید بتوان گفت وزیر جوان در راستای فوتبال، درست از همان فینال لیگ قهرمانان آسیا در لیست سیاه عده‌ای از نمایندگان مجلس قرار گرفت! ماجرا مربوط به وقتی است که مشخص شد عادل فردوسی‌پور قرار است فینال لیگ قهرمانان آسیا را از طریق لایو صفحه اینستاگرام AFC گزارش کند. آذری‌ جهرمی با انتقادی تند و البته کنایه‌هایی تندتر، مخالفان عادل فردوسی‌پور را «تنگ‌نظر» خواند و بعد از مردم درخواست کرد از دانلود پرحجم در زمان فینال لیگ قهرمانان آسیا خودداری کنند تا علاقه‌مندان بیشتری بتوانند گزارش عادل فردوسی‌پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را ببینند. «هر وقت مسابقه فوتبال مهمی برگزار می‌شد، ترافیک بین‌الملل اینترنت ایران به نصف زمان عادی می‌رسید و ترافیک داخلی ایران تقریبا دوبرابر می‌شد. لنز و فیلیمو و آنتن و تیوا و نماوا و روبیکا و ... به‌خوبی پاسخگوی نیاز مردم بوده و هستند. می‌شد امروز هم پلتفرم‌های ایرانی رکورد بزنند اما بر عکس به دلیل برخی تنگ‌نظری‌ها که می‌دانید، ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی برای شبکه اینترنتی کشور پیش‌ رو خواهیم داشت. ما تلاشمان را به کار می‌گیریم تا با اهمیت‌دادن به انتخاب شما، همراه‌تان باشیم.» این صحبت‌ها مشخصا به مذاق عده‌ای خوش نیامد و بعدها مشخص شد که دستوری صادر شده تا زمان پخش فینال لیگ قهرمانان آسیا سرعت اینترنت، به‌ویژه درباره یک اپراتور خاص، کاهش پیدا کند! موردی که مجددا با واکنش آذری‌ جهرمی روبه‌رو شد. او فردای بازی، با نوشتن نامه‌ای به مجموعه تحت امرش درخواست کرده بود مقصر اختلال اینترنت زمان لایو عادل فردوسی‌پور سریعا و تا ۴۸ ساعت مشخص شود. آن نامه، شایعه کندشدن عمدی اینترنت در زمان پخش بازی را قوت بخشید.

حمایت آذری‌ جهرمی از عادل فردوسی‌پور زودتر از آن چه تصور می‌شد، با واکنش نمایندگان مجلس روبه‌رو شد. سیدکاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، نسبت به اظهارات وزیر جوان جبهه گرفت و در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس به آذری‌ جهرمی تاخت: «روز ۲۹ آذر در شرایطی که کشور و رسانه‌های داخلی به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا در یک بازی سیاسی از طرف کنفدراسیون آسیا مورد تحریم ناجوانمردانه قرار گرفته بودند تا پازل تحقیر ملی را بعد از محرومیت ناجوانمردانه بازیکن تیم پرسپولیس تکمیل کنند، متأسفانه شاهد هجوم و ظلم به رسانه‌های داخلی بودیم که جبهه ملی تشکیل داده بودند. رسانه‌های داخلی در تلاش بودند تا مخاطبان فوتبال‌دوست را بدون هیچ دغدغه‌ای به تماشای بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا ببرند اما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بی‌توجهی در تقویت رسانه‌های اینترنتی و داخلی به‌عنوان یکی از ارکان شبکه ملی ارتباطات خودش را در حد یک تبلیغاتچی پلتفرم‌های خارجی تنزل داد. متأسفانه این موضوع باعث ضربه به وحدت شد؛ آن‌ هم در شرایطی که باید از اتحاد رسانه‌های داخلی و بازیکنان فوتبال در مقابل دشمنان حمایت کنیم. مردم می‌توانستند بر روی اینترنت داخلی و با استفاده از پلتفرم‌های بومی به تماشای مسابقه بپردازند اما این حق‌الناس نادیده گرفته شده؛ بنابراین خواهشمندم هیات‌رئیسه مجلس و وزارت ارتباطات درباره تضییع حقوق مردم و منافع داخلی و ملی توجه داشته باشند.»

تیره‌شدن ارتباط عده‌ای از نمایندگان با آذری‌ جهرمی، در ماه‌های اخیر، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد ولی با توجه به اشاراتی که به‌ تازگی آذری‌ جهرمی داشته، به نظر می‌رسد داستان حمایتش از عادل فردوسی‌پور، یکی از دلایل قوی جریان جدیدی باشد که علیه او اقدام کرده است. محمدجواد آذری‌ جهرمی غیر مستقیم در برنامه زنده تلویزیونی «تیتر امشب» که دو شب قبل پخش شد، اشاره کرد و گفت: «مدتی قبل یک گزارش ورزشی پخش شد، مردم دوست داشتند این گزارش را در شبکه داخلی خودمان و با گزارش مجری محبوبشان (عادل فردوسی‌پور) بشنوند اما این اتفاق رخ نداد. با همین تصمیم در حالی‌ که می‌شد این برنامه ترافیک داخلی باشد اما در شبکه خارجی پخش شد و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. همیشه با بستن فضای مجازی نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید، گاهی چاره کار آزادکردن فضا است. پهنای باند یک مسئله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف کنند، مصرف به ذائقه افراد برمی‌گردد و نمی‌توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند.»

وزیر ارتباطات گفت: «درباره پهنای باند، دو شکل نگاه وجود دارد. برخی می‌گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد، چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. عده‌ای می‌گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون در نظر گرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این ‌دلیل بوده است که دراین‌باره تصمیم بگیرد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین