کد خبر: ۶۹۳۵۵۵
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
یک سناتور جمهوری خواه در یادداشتی درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام به طرح چهار شرط زیاده خواهانه برای انجام هرگونه توافق جدید با ایران پرداخت و از جو بایدن خواست تا اهرم فشار بر تهران را حفظ کند.
آفتاب‌‌نیوز :

جیم آینهوف سناتور جمهوری خواه آمریکا در یادداشتی در نشریه فارین پالیسی نوشت که گزینه های پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا برای کابینه در سنا با مشکل مواجه خواهند شد، مگر اینکه ثابت کنند از توافق هسته ای ۲۰۱۵ درس گرفته اند.

آینهوف در یادداشت خصمانه خود از وعده انتخاباتی بایدن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انتقاد کرد و با ناقص توصیف کردن این توافق خاطر نشان کرد که چنین اقدامی یک اشتباه وحشتناک خواهد بود.

وی در ادامه با طرح ادعاهایی نخ نما و واهی علیه کشورمان، برجام را یک هدیه به ایران توصیف کرد و نوشت: من و همکارانم قویا از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای حمایت کردیم و اکنون نیز معتقدیم که بازگشت به همان توافق سراسر مشکل که شروط آن نیز پس از چهار سال شروع به منقضی شدن، می کنند به هیچ وجه عاقلانه نیست.

سناتور آینهوف در بخش دیگری از این یادداشت با تکیه بر ادعاهای بی اساس خود علیه کشورمان نوشت: با این حال، هرگونه توافق جدید آمریکا با ایران باید بر اساس چهار شرط اصلی باشد. اول، توافق جدید با تهران باید جامع باشد. به حمایت مالی ایران از نیروهای نیابتی اش در منطقه بپردازد، برنامه موشکی بالستیک این کشور را محدود کند و هر مسیر منتهی به دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ای را محدود کند.

وی در ادامه گزافه گویی های خود افزود: دوم، این توافق باید فراگیر باشد. هر مذاکره ای (با ایران) باید ملاحظات و نگرانی‌های اسرائیل و شرکای عربی ما را در برگیرد و امضای آمریکا پای آن، مشروط به حمایت آنها باشد. شرکای ما نباید همچون دوران ریاست جمهوری اوباما کنار گذاشته شوند و ما نمی بایست توافقی با ایران انجام دهیم که آنها را به خطر بیاندازد.

وی همچنین نوشت: سوم، توافق باید دائمی باشد. نباید بندهای غروب در آن وجود داشته باشد که در نهایت به ایران اجازه دهد ظرفیت تسلیحات هسته ای به دست بیاورد.

این سناتور جمهوری خواه آخرین شرط خود را این گونه عنوان کرد: چهارم، اجرای هر توافقی (با تهران) می بایست شفاف باشد و اجازه بازرسی‌های منظم و بی‌قید و شرط از برنامه هسته‌ای ایران را بدهد و به علاوه ایران را مجبور کند تمام فعالیت‌های هسته‌ای پیشین خود را فاش کند.

جیم آینهوف در ادامه از دولت بایدن خواست تا هرچه زودتر زمینه حصول یک توافق جدید با ایران را فراهم کند که اگر هر زمان تهران آمادگی پیدا کرد، آن توافق اجرایی شود.

وی تصریح کرد: این، بدان معنی است که اهرم فشار ما بر ایران حفظ شود و رایزنی ها با متحدان اروپایی و شرکای منطقه ای مان برای هماهنگی درخصوص اولویت های در توافق جدید آغاز شود.

به گزارش ایسنا، این موضع گیری زیاده خواهانه در حالی این بار از سوی یک سناتور آمریکایی مطرح شده است که مقامات جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده اند که برجام یک سند امضا شده است که پیشتر نیز به تصویب شواری امنیت سازمان ملل رسیده است. بنابراین، این توافق قابل مذاکره مجدد نیست و طرف های آن نیز مشخص هستند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در سفر اخیر خود به ترکیه در نشستی خبری گفت: برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن بررسی کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است لذا ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند. آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج شود بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت ها و بانک های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این اقدام در واقع نمونه بارز قانون شکنی است، اقداماتی که ایران کرد بر اساس توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به معنی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود شود .

ظریف گفت: این را تاکید می کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض کرده است و اکنون هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا می کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می کنند که ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برگردد و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن زمان انجام دهیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین