کد خبر: ۶۹۳۶۰۵
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قدم‌های موثری برای توانمندسازی ۶ هزار زن در ۱۰ استان برداشته شده است و این برنامه برای ۲۰ هزار زن در بخش‌های مختلف در سال آینده انجام خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در نشست صمیمانه با بانوان مدیر، فعال و برگزیده وزارتخانه و سازمان‌های تابعه به مناسبت بزرگداشت روز زن با ارائه آمارهایی از حضور زنان در قبل و پس از انقلاب اسلامی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۶ درصد فارغ التحصیلان زن بودند درحالی که هم اکنون این رقم به ۴۵ درصد رسیده است و ۲۰ درصد کرسی استادی دانشگاه‌های کشور به زنان اختصاص دارد.

اجرای برنامه توانمندسازی ۲۰ هزار زن در سال آینده


وی افزود: تعداد زنان پزشک قبل از انقلاب را ۳ هزار و ۵۰۰ نفر عنوان کرد که این رقم هم اکنون به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده و پزشک متخصص زن در گذشته ۵۹۷ نفر و در دوره کنونی ۳۰ هزار نفر است.

شریعتمداری تعداد تشکل‌های بانوان را قبل از انقلاب پنج تشکل دانست که بیشتر در خدمت خانواده سلطنتی بود اما هم اکنون تعداد ۲ هزار تشکل بانوان در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی تاکید کرد: سن امید به زندگی زنان از ۵۴ به ۷۸ سال افزایش یافته و این به دلیل ترمیم زیرساخت‌های بهداشتی و اجتماعی است.

وزیرتعاون، نرخ مشارکت اقتصادی زنان را در گذشته سه درصد اعلام و خاطرنشان کرد: این رقم با افزایش پنج برابری در حال حاضر به حدود ۱۵ درصد رسیده هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رقم خوبی است.
وی با اشاره به توانمندسازی زنان در سایر حوزه‌ها اظهارداشت: کارآفرینی زنان پیشرفت‌های خوبی داشته به طوری که زنان در حوزه‌های صنعتی، زنبورداری، رنگ و نساجی پیشگام هستند.

وزیر تعاون استفاده از توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی زنان را نیز ضروری دانست و گفت: در ۱۰ استان کشور از طریق تسهیل‌گیری جهاد دانشگاهی قدم‌های موثری برای توانمندسازی ۶ هزار زن برداشته شده است و همین میزان برای سال ۱۴۰۰ برای ۲۰ هزار زن برنامه‌ریزی شده که با مشارکت معاونت امور خانواده و زنان نهاد ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: ۳۷ درصد از کل منابع توزیع شده در حوزه اشتغال روستایی به جامعه زنان تعلق داشته و به توسعه فعالیت‌های اشتغال‌زا کمک کرده است.

وی پوشش بیمه جامعه روستایی زنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در ابتدای تشکیل صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود ۶۴۰ هزار بیمه شده داشتیم که این رقم به حدود ۲ میلیون نفر رسیده که تلاش می‌کنیم به ۳ میلیون نفر افزایش یابد که تلاش می شود ۲۰ درصد به زنان اختصاص یابد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین