کد خبر: ۶۹۳۷۳۷
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
شهردار تهران گفت: در شهرداری بیش از ۷۰۰ سمت مدیریتی است که تنها ۵۳ نفر از این سمت‌ها به بانوان اختصاص دارد و این کم است البته نباید به موضوع مدیریت، جنسیتی نگاه کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

پیروز حناچی روز چهارشنبه در آیین جان زندگی (ویژه برنامه میلاد حضرت زهرا و بزرگداشت مقام زن و مادر) با تبریک ولادت این بانو و همچنین پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ما در جامعه ای هستیم که مثل بقیه دنیا ۵۰ درصد زنان در جامعه نقش دارند. اگر بانویی به عرصه های مدیریت دست پیدا می کند با موانع چند برابری مبارزه کرده و این بسیار با ارزش است.

شهردار تهران گفت: اگر نگاه بر اساس شایسته سالاری باشد می توان این شرایط را تغییر داد. بر این اساس در شرایط برابر اولویت با زنان است. هر چند ما با تجربه سهمیه بندی موافق نیستیم. به هر صورت این را با پیگیری اداره کل بانوان انجام می دهیم و شایسته ترین بانوانی که آمادگی ارتقای مدیریتی داشته باشند راه برایشان فراهم می شود.

حناچی گفت: حضور در دانشگاه یکی از عرصه هایی که امکان رقابت سالم در آن وجود دارد که بانوان در آن حضور بیشتری دارند و البته باید اندیشید که چرا انگیزه آقایان برای ادامه تحصیل کم شده است و به هم خوردن این هرم متعادل مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی با بیان این که تفاوت جدی بین شرق و غرب در خصوص موضوع بانوان وجود داشته و دارد، افزود: اوج تمدن ما قبل از اسلام ۵۰۰ سال قبل از میلاد است که تخت جمشید از آن دوره به جا مانده است. در تخت جمشید تصاویری گویای حضور زنان است، درحالی که در آکروپلیس یونان چنین چیزی نیست.

حناچی گفت: از آن زمان حتی اسنادی مبنی بر وجود زنان مدیر در ایران است. این به تفاوت شیوه برخورد با حضور زنان در جامعه بر می گردد. حتی پیش از اسلام، در دوران مختلف بعد از اسلام هم این موضوع قابل بررسی است.

حناچی افزود: در نقاط عطف تاریخ معاصر مثل مشروطه یکی از عوامل تاثیرگذار در حوادث، حضور و پشتیبانی بانوان بوده است. نقش شخصیتی مانند بی بی مریم بختیاری در فتح تهران غیرقابل انکار است یا نقش انیس الدوله در دل دربار پادشاهی ایران در نهضت تنباکو قابل بررسی است.

شهردار تهران ادامه داد: اگر سری به موزه عبرت بزنید می بینید نقش زنان از مردان در انقلاب کمتر نیست در سال های دفاع مقدس اگر حضور زنان نبود این مقاومت امکان نداشت. مادران بودند که این سربازان را آماده می کردند و به جبهه می فرستادند. رشادت فرزندان این سرزمین بود که باعث شد دشمن به اهدافش نرسد و این فرزندان در دامن مادران بزرگی پرورش یافتند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین