کد خبر: ۶۹۴۲۵۰
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
بیژن زنگنه با بیان اینکه پروژه پالایشگاه آناهیتا از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: در حال حاضر این پروژه متوقف است؛ پروژه‌ای که بسیار مهم است و می‌تواند منجر به توسعه شود و از قرارگاه خاتم الانبیا خواهیم خواست به صورت جدی پای کار بیاید و پروژه را به اتمام برساند.
آفتاب‌‌نیوز :

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر نفت، جمعی از مدیران و مسئولین استانی، جمعی از فعالین بخش خصوصی و تولید کنندگان برگزار شد، اظهار کرد: از اجرای طرح‌های کشاورزی در استان کرمانشاه حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دولت منابع مالی خوبی برای گیاهان دارویی و باغات در اراضی شیب دار در نظر گرفته، گفت: استان کرمانشاه با ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۴۰ هزار هکتار باغ یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است.

وزیر کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر ۴۸ هکتار گلخانه در استان ‌کرمانشاه وجود دارد که این مقدار در سال گذشته ۲۸ هکتار بود که امسال ۲۰ هکتار بیشتر شده و باید باز هم بیشتر شود.

خاوازی بیان داشت: استان کرمانشاه ۳۰۰ هکتار شهرک کشاورزی دارد و امیدارم تا پایان دولت ۱۰۰ هکتار دیگر به آن اضافه شود.

وی با اشاره به تنوع آب و هوایی استان، گفت: کرمانشاه به سرمایه گذاری ‌در حوزه کشاورزی نیاز دارد و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص، آمادگی دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ظرفیت فرآوری در استان رشد خوبی داشته و ظرفیت استان از ۵۸۹ هزار تن به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافته و ظرفیت سردخانه‌ای آن نیز به ۵۰ هزار تن رسیده است.

خاوازی از استانداری کرمانشاه خواست بسترهای لازم برای تولید و مانند مجوزها و تسهیلات بانکی را فراهم کند.

وی همچنین گفت: اکنون ۲ واحد پنج هزار راسی دام در استان در زمینه اصلاح نژاد فعالیت می‌کنند که تحول بزرگی در زمینه دام استان ایجاد می‌کند.

لزوم تکمیل زنجیره طیور و افزایش تولید مرغ گوشتی و تخم‌گذار، ظرفیت‌های تولید عسل و پرورش بوقلمون از موارد دیگری بود که خاوازی به آنها پرداخت.

وی به چغندرقند به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۷۵۰ هزار تن چغندر قند در استان تولید می‌شود که به‌زودی به یک میلیون تن خواهد رسید.

خاوازی با بیان اینکه اکنون ۸۱ هزار سیستم آبیاری نوین در استان وجود دارد، خواستار توجه وزارت نیرو در زمینه تخصیص آب به این اراضی شد.

در ادامه این جلسه بیژن زنکنه؛ وزیر نفت اظهار کرد: با آغاز بکار پتروشیمی اسلام‌آباد‌غرب، استان کرمانشاه به سومین قطب پتروشیمی کشور بدل خواهد شد.

زنگنه گفت: راه‌اندازی پتروشیمی چهارم در اسلام آباد غرب فرصتی طلایی برای استان کرمانشاه است و با مشارکت و کمک صنعتگران می‌تواند منجر به تحول در استان شود.

زنگنه با اشاره به منابع گازی استان، گفت: ۲ میلیادر دلار در گیلانغرب و سرپل‌ذهاب برای ایجاد پتروشیمی و پالایشگاه سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

وی گفت: قصد داریم ذخایر گازی استان در میادین مختلف را تجمیع کرده و در پترو‌پالایشگاهی که در گیلان‌غرب خواهیم ساخت تصفیه و شیرین سازی کنیم.

وزیر نفت افزود: بخشی از گاز تولیدی در این پتروپالایشگاه به شبکه گازرسانی کشور تزریق می‌شود و بقیه نیز به یک پتروشیمی که نزدیک خط آهن ساخته خواهد شد منتقل می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که این پتروشیمی ۵۰۰ هزار تن خوراک دریافت کند، گفت: برای انجام مطالعات این پروژه مشاور گرفته شده است و سعی می‌کنیم برای ساخت آن از شرکت‌های داخل استان استفاده کنیم تا به اشتغال کرمانشاه کمک شود.

زنگنه گفت: در استان نیروی فنی لازم برای کار در این پروژه‌ها کم داریم و باید با هماهنگی فنی و حرفه‌ای نیروی مورد نیاز خود را تربیت کنیم.

وی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی صنایع پایین دستی، گفت: این صنایع با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری توسط هلدینگ خلیج فارس ایجاد احداث خواهند شد.

وزیر نفت گفت: قصد داریم سه پارک کریستال ملامین، پلی اتیلن و متیل امید و اتلن اکساید را در استان کرمانشاه ایجاد کنیم مورد آخر را برای منطقه اورامانات در نظر گرفته‌ایم تا منجر به توسعه و اشتغالزایی در این منطقه شود.

زنگنه در ادامه موضوع پالایشگاه آناهیتا را پیش کشید و بیان کرد: در حال حاضر این پروژه متوقف است؛ پروژه‌ای که بسیار مهم است و می‌تواند منجر به توسعه شود و از قرارگاه خاتم الانبیا خواهیم خواست به صورت جدی پای کار بیاید و پروژه را به اتمام برساند.

وی بیان کرد: استفاده درست از ظرفیت‌هایی چون صنایع فلزی، صنایع تبدیلی،معادن و گردشکری می تواند منجر به توسعه استان شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۹۵ درصد جمعیت استان از گاز برخوردارند، از لزورم تعادل در گازرسانی بین شهرستان‌های استان صحبت کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین