کد خبر: ۶۹۴۴۶۲
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
برجام نهایی شده، مذاکره مجدد نمی‌کنیم
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه در مورد برجام مذاکره مجدد نمی‌کنیم، گفت: برجام با توجه به عدم موافقت جمهوری اسلامی ایران در مورد سایر موضوعات نهایی شده و مذاکره مجددی در این ارتباط نخواهیم داشت.
آفتاب‌‌نیوز :

محمد جواد ظریف یکشنبه شب که در برنامه گفت و گوی ویژه تلویزیونی شرکت کرده بود، افزود: ایران در برجام هست و علاقه مندیم که آمریکا نیز به آن باز گردد.

وی گفت: طرفی که برجام را نقض کرده، از آن خارج شده و به تعهدات عمل نکرده آمریکا و اروپایی‌ها بوده اند و بنابر فرمایشات رهبر معظم انقلاب آن کسی که در موضوع برجام طلب کار است؛ ما هستیم.

** برجام اضافه و کم نخواهد شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: به برجام چیزی اضافه و کم نخواهد شد. کل برجام مذاکره شده و اینطور نیست که راجع به مسائل دیگر مذاکره نشده باشد. ایران در برجام هست و آنکه باید به برجام بازگردد دولت ایالات متحده است. ما مراحل مختلفی که در ماده ۳۶ برجام معین شده را طی کرده‌ایم، اما رژیم ترامپ بدون هیچ دلیل و بدون طی کردن این مراحل ماده ۳۶ برجام را نقض کرد. آمریکا نه تنها برجام را نقض کرد بلکه کشور‌های دیگر و اعضای اتحادیه اروپا را هم وادار کرد تا برجام را نقض کنند. این آمریکا بود که برجام را نقض کرد ایران حتی در زمان نقض برجام توسط ترامپ به مدت یکسال تعهدات خودش را اجرا کرد.

**اروپا به ما بدهکار است

ظریف درباره ادعای غربی‌ها مبنی بر مطرح نشدن برخی موضوعات در جریان گفتگو‌های برجام گفت: بعضی از خواسته‌ها را در قطعنامه ۱۹۲۹ آوردند مثل محدودیت‌های موشکی، اما بعضی از این مسائل را تبدیل کردند؛ مثلا تحریم را تبدیل به محدودیت تسلیحاتی کردند و ۵ سال تحریم را ادامه دادند. ما ۵ سال محدودیت داشتیم، چون، چون حاضر نشدیم راجع به برخی موضوعات صحبت کنیم و هزینه آن را هم دادیم. اروپایی‌ها در واقع بدهکار مردم ما هستند. اروپایی‌ها نه تنها قدرتی در شرکت‌های خودشان ندارند بلکه این شرکت‌ها به آمریکا گوش می‌دهند... بروید مشکل خودتان را حل کنید. مساله اروپا این است که مثلا مکرون می‌گوید درباره چین نباید دنباله رو آمریکا باشیم و اروپا باید به دنبال حل مشکلات راهبردی خود باشد.

**بایدن وقت دارد اظهارات خود را اصلاح کند

ظریف تصریح کرد: امروز رهبر انقلاب موضع ایران را صریح مشخص کردند. حتما توپ برجام در زمین ما نیست. رهبری و ما گفتیم امریکا برجام را نقض کرده و ما در چهارچوب برجام پس از یک سال تعهدات خود را کاهش دادیم. بایدن باید درباره برجام تصمیم بگیرد. بایدن هنوز تصمیم نگرفته که می‌خواهد چه کار کند. ان‌ها باید تصمیم بگیرند سیاست ترامپ را ادامه می‌دهند یا سیاست جدید اتخاذ می‌کنند. دولت بایدن هنوز تصمیم نگرفته می‌خواهد چه کار کند و حرف‌های ان‌ها مبهم و بی معنا است و هنوز وقت دارند اظهارات خود را اصلاح کنند.

**سوال ظریف درباره تسلیحات آمریکا و اعراب

ظریف در پاسخ به ادعای سعودی‌ها برای حضور در مذاکرات جدید با ایران گفت: قرار نیست مذاکره جدیدی در باره برجام داشته باشیم که سعودی‌ها در آن باشند یا نباشند.

وی این چالش را مطرح کرد که «آیا آمریکا آماده است که فروش تسلیحات خود را به منطقه ما که یک چهارم صادرات سلاح در جهان است، متوقف کند؟»

ظریف تاکید کرد: در موضوع تسلیحات مدعی هستیم نه متهم... آمریکا است که سالانه صد‌ها میلیارد دلار تسلیحات به منطقه صادر می‌کند. عربستان و امارات با جمعیت کم آیا حاضرند هزینه‌های تسلیحاتی خود را (به سطح منطقی) کاهش دهند؟ اگر عربستان بخواهد صحبت کند باید هزینه‌های تسلیحاتی خود را به کسری از میزان موجود کاهش دهد تا بتواند پای میز مذاکره بنشیند.

**راستی آزمایی نفتی ایران

ظریف درباره تعهدات آمریکا در برجام در ارتباط با فروش نفت ایران گفت: راستی‌آزمایی برای آمریکا ساده است، ما باید نفت بفروشیم و پولش بازگردد. باید نفت بفروشیم هر مقدار می‌خواهیم. برجام کاملا واضح است محدودیتی در فروش نفت بازگرداندن پول آن نداریم.

**بایدن وارث بدنامی است

وی با اشاره به معضلات داخلی آمریکا افزود: دولت بایدن وارث بدنامی است. سه شنبه قرار است ترامپ در سنا محاکمه شود، اما به خاطر دعوای حزبی هم ممکن است به جایی نرسند و این ننگ باقی بماند. اختلاف بین ایالت‌های قرمز و آبی اساسی است راجع به جداشدن ایالت تگزاس صحبت می‌کنند. این یک فاجعه در داخل است و نیز در خارج... اگر آمریکا حیثیتی هم داشت، ترامپ در خارج آن را نابود کرد.

**اگر بخواهیم با عربستان مذاکره کنیم به فرانسه و غرب ربطی ندارد

ظریف درباره ادعای امانوئل مکرون برای مشارکت دادن عربستان سعودی در گفتگو با ایران گفت: ما اگر در منطقه بخواهیم با عربستان مذاکره کنیم شما (فرانسه و غرب) جایی ندارید.

ظریف افزود: بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ تصریح کرده که ۸ کشور منطقه خلیج فارس و دبیر کل سازمان ملل متحد بنشینند درباره امنیت منطقه صحبت کنند نه با فرانسه و آمریکا نه حتی شورای همکاری... چرخ را از نو اختراع نمی‌کنند و نباید برای خودشان دست به ابداع بزنند. چرا این ۸ تا پای میز (مصالحه و مذاکره) ننشستند؟ چون سعودی‌ها همیشه امید داشتند جنگ هایشان را از طریق دیگران انجام دهند. یک بار از طریق صدام حسین و اخیرا از طریق دونالد ترامپ... از اجلاس شورای همکاری خبر داریم که بعد از پیشنهاد امیر درگذشته کویت برای حل و فصل مشکلات با ایران، سران دو کشور از سران کنونی شورای همکاری خلیج فارس گفته بودند صبر کنید ترامپ بیاید ایران را سر عقل بیاورد؛ دیدند که ترامپ رفت و ایران ماند…حالا هم به نتانیاهو امید بسته اند. بدانید نتانیاهواز ترامپ و صدام بدتر است. روزی که بایدن انتخابات را برد، نتانیاهو عکس ترامپ را از توییتر خود برداشت. چطور توانستید به آدمی اعتماد کنید که خودش در داخل با پرونده‌های فساد دست به گریبان است و زندان خواهد رفت؟

**توصیه به سعودی‌ها و سایر همسایگان؛ دور یک میز بنشینیم بدون آقا بالاسر

ظریف توصیه کرد: به عربستان، امارات، بحرین و چهار کشور دیگر که در قطعنامه سازمان ملل آمده پیشنهاد می‌کنم بنشینیم دور یک میز و مسائل منطقه را خودمان حل کنیم. اگر دوستان قطری و کویتی بخواهند مساعی جمیله شان را پیش ببرند، ما مانعی نداریم. طرح صلح هرمز که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رئیس جمهور کشورمان ارائه دادند روی میز است. اگر امید دارید که «آقا بالاسر» بیاید، او وجود نخواهد داشت. ما آمادگی داریم بر اساس قطعنامه ۵۹۸ بنشینیم گفتگو کنیم و دبیر کل سازمان ملل نیز اگر بخواهند می‌توانند شرکت کنند و در غیر این صورت، خود ۸ کشور باید بخواهند.

**آمریکا چگونه ضمانت می‌دهد نظیر ترامپ زیر میز نزند؟

ظریف درباره ملاحظات گفتگو‌های احتمالی بعدی گفت: یکی از چیز‌ها قبل از برگشتن به برجام از سوی آمریکا این است که چگونه دوباره این تجربه تکرار نشود؟ چگونه کسی مانند ترامپ نیاید و توافق را به هم بزند؟ باید آمریکایی‌ها نشان دهند که تجربه ترامپ تکرار نشود و این، پیش شرط نیست، موضوع گفتگو است.

ظریف خاطرنشان کرد: خسارات ایران باید معلوم شود.. باید تضمین شود که تکرار نشود... اما گام اول، اجرای تعهدات است.

**حالا که فهمیدید، چک سفید امضای تجاوز سعودی به یمن را متوقف کنید

ظریف درباره درک جدید دولت آمریکا از بحران یمن گفت: محمد بن سلمان بعد از اینکه یمنی‌ها طرح صلح را ۶ سال پیش پذیرفتند گفت در عرض سه هفته یمن را شکست می‌دهد.۶ سال است یمن را به خاک و خون کشیدند و آتش بس روی میز تخریب شد. صرفا به خاطر خیالبافی محمد بن سلمان و خام شدن مقامات آمریکایی و ترامپ ۶ سال فاجعه را به مردم یمن تحمیل کردند. حالا که دولت بایدن فهمیده رویه دولت آمریکا غلط بود پس چک سفید امضای در اختیار سعودی را متوقف کنید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سه هفته ۶ سال شد مثل ۱۱ سال سوریه... این تفکر محکوم به شکست است. نمی‌توانید در مدارس و فروشگاه‌ها و بیمارستان‌ها بمب بریزید و انتظار داشته باشید مردم یمن از خود دفاع نکنند.

** توافق ۲۵ ساله با چین بزودی نهایی می‌شود

ظریف درباره توافق ۲۵ ساله با چین به این نکته اشاره کرد که «کمربند چین، ایران را دور می‌زد» و گفت: با توافق ۲۵ ساله که انشاالله به زودی نهایی می‌شود ایران باید جزئی از کمربند مواصلاتی با مشارکت چین و سایر کشور‌ها باشد. در ارتباطات مخابراتی، مواصلاتی و خطوط انرژی، ایران در حال نقش یابی مجدد در منطقه است و در آن، ایران نقش اساسی در تجارت و حمل و نقل دارد. ایران می‌تواند حلقه وصل تمام خطوط مواصلاتی روسیه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
6
5
همه این حرفها التماس زیرکانه را نشان میدهد. بدانید آنها زرنگتر از شما هستند و از نحوه شما بهره برداری میکنند. بهترین موضع سکوت است و کارتان را ادامه دهید و به هیچ و جه در خصوص برگشت برجام اظهار نظر نکنید.
حرف آخر همه شما ها و حتی دیروز رهبری گفتند.
آقا، سکوت سکوت سکوت سکوت ............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
2
9
بهترین کار برای امثال ظریف استعفا تست تا حداقل آبروی خود را نزد ملت حفظ کند !...چون کاره ای نیست !؟ پیچیده اش نکن همه چیز روشن است شما
وآقای روحانی نظر ندهید سنگین ترید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
2
3
انچه در اخر جنگ تحمیلی اتفاق افتاد در برجام دوباره تکرار خواهد شد نوشیدن جام زهرقعطنامه و اینبار نوشیدن جام زهر برجام ولی خوشبختانه اینبار زهری داخل جام برجام نیست چون ما غنی سازی مازاد بر صلح امیز را هم تعطیل کنیم غیر از خیر و برکت برای ملت ضرری ندارد ولی با حرف زدن ها کم کم جام برجام را زهراگین میکنیم بعد انرا سر میکشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
2
2
تعجب برانگیز است که مواضع دقیق وقاطع آقای ظریف را که از موضع حق وبا تأکید برموضع رهبری بر لغو تحریم ها در ابتداست را جناب ناشناس کامنت قبل نفی می کند وسیاست بی عملی وسکوت را توصیه می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
5
دولت اصلاح طلبان همیشه سیاست التماسی ذلیلانه را دنبال کرده است وهمیشه هم بازنده ودست خالی بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
3
2
روال مشخص است با این روش جنگ حتمیست
ناشناس
|
Canada
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
0
3
هر ادعایی هر مطالبه ای نیاز به مذاکره دارد اول و دوم هم ندارد شما فکر کنید اگر همان سال دوم جنگ مذاکره انجام می‌شد چه نتایج گرانبهایی برای ما داشت. در همین حدود یک ماهه با توجه به موضع بایدن افزایش غنی سازی انجام گرفت آیا در زمان ترامپ چنین چیزی امکان داشت؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
2
نه تنها امریکا بلکه اصلاح طلبان هم بابرجام علیه ایران به جایی نخواهند رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
0
طبق مصوبه مجلس حدود 20 روز دیگر باید بازرسان را اخراج کنید
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
0
3
ظریف جان ما می دونیم که تو کاره ای نیستی ، خودت رو برای توضیحات اضافه خسته نکن
احتمالا داری لحظه شماره می کنی این دوره لعنتی تموم شه و به آمریکا برگردی راحت با حقوقی که از خزانه ایران می گیری زندگیت رو کنی
درکت می کنم ولی این سبک زندگی رو خودت انتخاب کردی
محمد علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
0
0
از قدیم تجربه همه ملت ها است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
2
حامیان دولت چه توجیهات وفرافکنی خنده داری میکنند هشت سال کشوررا معطل برجام توخالی نگه داشتند وباز هم طلبکارند.
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
حالابرجام رابزاریم کنار دیگه کسی نمیتونه دلال وتولیدکننده داخلی را کنترل کنه نمونش خودرولوازم خانگی بابا همه شدنداحتکارکننده وگران فروش ماازدست اینهاجام زهرراتاقطره درخواهیم خوردوالاماننددوران جنگ یک دنیادشمن هم حریف مانبود
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
0
من به عنوان یک ایرانی مقیم کانادا بسیار خوشحالم رییس جمهور بایدن به قدرت رسیده است، روابط کانادا و آمریکا بسیار بهتر از دوره ترامپ است.
سیاست بایدن در حمایت از پیمان زیست محیطی پاریس، کاهش فروش تسلیحات به عربستان و کشورهای عربی، همکاری با ناتو و متحدان پیشرفته و مدرن اروپایی، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی نشان از سیاست خارجی مبتنی بر حقوق بشر در ضمن حفظ اقتدار برای آمریکا دارد.
دموکراسی یعنی همین اکثریت مردم آمریکا ترامپ را کنار گذاشتند، آمریکا قدرتمند است چون ساختار حکومت آن مبتنی بر احترام به قانون و آزادی است و ملاک رای اکثریت مردم امریکاست.
به امید اینکه روزی در ایران هم شاهد دموکراسی باشیم.
مشهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
0
ظریف در سفرهای سیاسی" گنگ "بدون دستاورد درک ذهن مقابل نیست .
او مثل میزبانش به مفاهیم بین المللی سیاسی بین الملل مسلط است, حتی خیلی بیشتر , لاوروف مسول خارجه روسی ظریف را تحسین کرد , هم فن سیاست هم زبان بین الملل
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
1
0
باید ابتدا آمریکا اعلام کند به برجام برگشته است و سپس در کمیسیون مربوطه ی حل اختلافات در برجام جلسه تشکیل شود برای بازاجرایی برجام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین