کد خبر: ۶۹۶۴۴۲
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند

متاسفانه زیر ۲۰ ساله ها هدف واکسیناسیون اضطرار نیستند و این موضوع چالش های پیش روی اپیدمی را دوچندان می کند.
افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند
آفتاب‌‌نیوز :

فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تاکید کرد: کشور در شرایط خطرناکی به لحاظ شیوع کرونا قرار دارد و اگر چنانچه هرچه سریعتر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک های شدیدتر بیماری شویم.

دکتر پیام طبرسی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا ویروس انگلیسی اظهار کرد: در تمام دنیا بحث هایی در مورد گونه های جهش یافته ویروس کرونای انگلیسی مطرح است، جهشی که از اواخر تابستان در انگلستان شناسایی شد.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با تاکید بر این که در ابتدا تفاوت این گونه جهش یافته صرفا افزایش سرایت پذیری بود خاطرنشان کرد: به مرور زمان طی تحقیقات بیشتر مشخص شد این گونه قدرت انتقال بیشتری در مقایسه با گونه اصلی ووهان دارد، به شکلی که کرونای انگلیسی نوجوانان را بیشتر نیز تهدید می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند، گفت: متاسفانه زیر ۲۰ ساله ها هدف واکسیناسیون اضطرار نیستند و این موضوع چالش های پیش روی اپیدمی را دوچندان می کند.

طبرسی ادامه داد: متاسفانه گونه انگلیسی مرگ و میر و عوارض بیشتری را در مقایسه با نمونه اصلی ویروسی که مبدا آن ووهان چین بود دارد.

به گفته دکتر طبرسی، کرونا مرز ندارد و نمی توان ویروس را پشت مرزها نگه داشت، مگر این که قرنطینه های سفت و سخت اعمال شود.

وی با بیان این که تا به امروز بیش از ۲۴ مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور شناسایی شده عنوان کرد: از این تعداد متاسفانه دونفر فوت شده اند.

این استاد دانشگاه درباره علائم کرونای انگلیسی نیز توضیح داد: علائم و عوارض این بیماری همانند کرونایی که مبدا آن چین بود بروز می کند، با این تفاوت که سرعت پیشرفت این ویروس به مراتب بیشتراست. ولی همچنان اطلاعات کافی درباره این نمونه کرونا در دسترس نیست.

طبرسی با یادآوری این موضوع که موارد جدید جهش های کرونا به ویروس کرونای انگلیسی ختم نمی شود هشدار داد: ویروس کرونا مدام در حال جهش و چرخش است بنابراین تنها راه حل پیشگیری از چرخش و شیوع گسترده کرونا قطع زنجیره انتقال ویروس است.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکترمسیح دانشوری با بیان این که حتی با شیوع کرونای جهش یافته انگلیسی هنوز تغییر معنی داری در میزان مبتلایان در کشور مشاهده نشده افزود: صرفا در روزهای اخیر بیماری با شیب افزایشی در حال گسترش است. بنابراین لازم است مسئولان، سیاستگذاران و مردم اعمال محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

وی تاکید کرد: کشور در حال حاضر در شرایط خطرناکی به لحاظ شیوع کرونا قرار دارد و اگر چنانچه هرچه سریعتر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک های شدیدتر بیماری شویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه درمورد شیوع آنفولانزا نیز گفت: تا به امروز مورد ابتلا به آنفولانزای ثابت شده ای در کشور مشاهده نشده واگر موردی هم شناسایی شده باشد بسیار محدود بوده است.

طبرسی ادامه داد: کماکمان موارد سرماخورگی و آنفولانزا سهم ناچیزی را در اپیدمی کووید به خود اختصاص می دهد و هر موردی از سرماخوردگی و علائم بیماری باید با فرض کرونا مراقبت های لازم و مراجعه به پزشک طبق دستورالعمل ها انجام شود.

این استاد دانشگاه با بیان این که بسیاری از افراد علائمی همانند آبریزش بینی، بدن درد و یا گلودرد را همچنان همان سرماخوردگی ساده می دانند و به راحتی در جامعه تردد می کنند افزود: متاسفانه این رفتارها باعث گسترش بیماری می شود به شکلی که صدمات ناشی از آن برای گروههای حساس می تواند جبران ناپذیر باشد.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکترمسیح دانشوری هشدار داد: به محض مشاهده هر علامتی از بیماری باید قرنطینه به سرعت انجام و در صورت نیاز برای مراحل بعدی درمان به پزشک مراجعه شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اظهارامیدواری کرد که با ورود واکسن هایی که وزارت بهداشت به آن ها مجوز استفاده می دهد تا آخر اسفندماه درصد قابل توجهی از گروههای پرخطر واکسینه شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین