کد خبر: ۶۹۶۷۰
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۸۶ - ۱۱:۲۸
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رومانو پرودی نخست وزیر ایتالیا دیشب در پی عدم اعتماد توسط مجلس سنای این کشور از مقام نخست وزیری ایتالیا استعفا داد. 

پرودی که 20 ماه پیش به عنوان رهبر جناح چپ میانه رو در انتخابات پارلمانی این کشور به پیروزی رسیده بود با ائتلاف با احزاب کوچک تر توانست دولت را در اختیار بگیرد.بر طبق قوانین انتخاباتی در ایتالیا احزاب کوچک در مجلس می توانند نقش تعیین کننده ای را در اعتماد و یا عدم اعتماد به نخست وزیر داشته باشند.

به دنبال یك رسوایی قضایی كه ابتدا منجر به استعفای «كلمنته مستلا» وزیر دادگستری و رهبر حزب کوچک دموكرات اروپا  شد حزب وی از دولت اتلافی خارج شد و پرودی را مجبور کرد تا دوباره در مجلس سنا برای ادامه فعالیتش رای اعتماد بگیرد. 

پرودی پس از اینكه مجلس سنا به دولت رای  اعتماد نداد برای تسلیم استعفای خود راهی كاخ ریاست جمهوری شد. مجلس سنای ایتالیا با 161 رای مخالف، 156 رای موافق و یك رای ممتنع به نخست وزیر چپ گرای ایتالیا رای اعتماد نداد.

در همین راستا «جیورجو ناپولیتانو» رئیس جمهور ایتالیا عصر امروز برای تعیین نخست وزیر ایتالیا رایزنی های خود را با مقامات دو مجلس ایتالیا رئیس جمهور های پیشین این کشور و  آغاز کرده است. تا بتواند از بحرانی که دولت پرودی با آن درگیر است را به حداقل برساند.رئیس جمهور ایتالیا باید بین تشکیل دولت انتقالی و یا انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام یکی را انتخاب کند.

اما به نظر می رسد وی خواهان تشکیل دولت موقت برای تصویب اصلاحات برای قانون انتخابات این کشور باشد.

اما سیلویو برلوسکونی به عنوان رهبر حزب راستگرای ایتالیا و نخست وزیر پیشین این کشور خواهان برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمان است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین