کد خبر: ۶۹۶۸۸۶
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۳
استقبال از ایجاد یکصدایی در مسیر رفع تحریم‌ها
دولت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای ضمن استقبال از دستور رهبر انقلاب اسلامی برای ایجاد یک صدایی در کشور در اجرای قانون مجلس، تاکید کرد که مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور و به ویژه مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه‌ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.
آفتاب‌‌نیوز :

متن بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دولت جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف شدید از سخنان برخی نمایندگان محترم و تصمیم غیرمنطقی و خلاف امنیت ملی امروز مجلس شورای اسلامی علیه اقدامات حساب‌شده و عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت پرونده هسته‌ای بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی به منظور اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تأکید می‌کند:

۱- دولت جمهوری اسلامی ایران، صرف‌نظر از دیدگاه‌های کارشناسی و مواضع صادقانه، انقلابی و ملی خود که صحت و دقت آنها تا کنون به اثبات رسیده است، خود را موظف به اجرای قوانین کشور و منجمله قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس دانسته و کلیه اقدامات لازم را بر اساس آئین نامه مصوب خود و حتی سریع تر از زمان تعیین شده توسط مجلس شورای اسلامی انجام داده و توقف اجرای اقدامات داوطلبانه فراتر از پروتکل الحاقی از تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۹ را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ (۱۵ فوریه ۲۰۲۱) رسماً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده و از تاریخ ۵ اسفندماه عملیاتی خواهد کرد.

۲- مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور، و به ویژه مصوبه جلسه ۷۵۹ شورای عالی امنیت ملی (مورخ ۲۵/۱۱/۹۹) بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه‌ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

۳- هدف جمهوری اسلامی ایران و برنامه قطعی دولت احقاق حقوق مردم ایران و مقابله هوشمندانه و مقتدرانه با اقدامات و سیاست‌های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و رفع هرچه سریع‌تر تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی علیه مردم ایران است و دولت تدبیر و امید در این مسیر از هیچ تهدید و مانعی نمی‌هراسد.

۴- آنچه در سفر مدیرکل آژانس به ایران با تاکید بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن، توافق شد آن بود که اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد. مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگاه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه تا زمان ارائه گزارش سالیانه بعدی ایران به آژانس خواسته های مجلس محترم رعایت شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

۵- روشن است که این یک تدبیر کاملا حکیمانه بود که هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های اجرای قانون کاهش یابد. قوانین مجلس شورای اسلامی، هر چقدر هم که خوب طراحی شده باشند، زمانی به اهداف خود می رسد که خوب هم اجرا شوند. هر قانونی اگر به خوبی اجرا نشود هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت و به همین جهت شورای عالی امنیت ملی در جلسه ۲۵ بهمن خود تصمیم گرفت از طریق راه حل های هوشمندانه و مبتکرانه هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های آن کاهش یابد

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۱
محمدگلکارخوزانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
1
5
باسلام
عالیست.احسنت
سیاست لازمه کار است که به هدف نهایی برسیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
7
0
امشب باز کاخ سفید گفت که اقدام اضافی نمیخواهیم انجام دهیم.
این 3 ماه مهلت به خاطر چیه؟ چکار میخوان بکنن که زمان خواستن؟ در حالی که خودشون میگن نمیخوایم تحریم رو برداریم. این چه تدبیریه چه حکمتیه؟
بعدش، مگه دولت مسئولیت 7 سال مذاکره بی نتیجه رو پذیرفت؟
تلویحاً بیانیه گفته یه جوری قانون مجلس رو دستکاری کردیم. چرا میگید اجرا کردیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
0
6
خداوند عاقلان قوم را حفظ کند و دست کسانیکه که با جهل و بغض مشکل در کار مملکت و دردسر برای ملت درست می‌کنند را رو کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
1
1
این ده درصدی های دست بوس چه میفهمند؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
0
1
ادبیات این بیانیه تازگی دارد و نشانه هایی از قاطعیت و عزم و اراده در ان دیده میشود شاید دکتر روحانی اراده کرده به خاطر منافع مردم خود را فدا کند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
0
4
شماهرکاری بکنیدانهایی که اذناب ترامپ هستندیک بامبولی درمیارندپس بهتراست هرکاری به صلاح ملت ومملکت است انجام دهیدخداوملت باشمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
0
1
آفرین . محکم زدین ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
0
1
ریاست محترم جمهور اگر شما رئیس تک تک ما ایرانیان چه موافق و چه مخالف هستید کار را تمام کنید لغو تحریم ها را نمیدهند ولی شما بگیرید ثابت کنید میتوانید این کار را بکنید اگر شما این کار را نکنید یا نخواهید بکنید هیچ کسی مقبول تر ازشما در عرصه بین الملل ازطرف ایران نیست که این کار را بکند با شجاعت صلابت قدرت عزت نفس عقلانیت و منطق بین المللی این لقمه را از دهان شیر بیرون بکشید و به ملت خود هدیه کنید ای امیر کبیر لغو تحریم ها انشالله شیرینی و حلاوت لغو تحریم ها به اندازه ای هست که ما وضعیت اقتصاد از هم پاشیده و افتضاح تاریخی انرا نادیده بگیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
0
0
10 درصد در مقابل بقیه ملت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
0
0
تا کی قراره به دنیا لگد بزنیم ... همه پستان گاو را چسبیده ا ند ما شاخ گاو را
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
0
دزسی باشد برای 10 در صدی ها که دیگر برای دولت محبوب ملت شاخ و شونه نکشند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین