کد خبر: ۶۹۷۱۱۱
تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
شاید پیش از انتخابات فرضیه "بهره برداری های تبلیغاتی" در خصوص نگاه بایدن و تیمش به اسرائیل و عربستان سعودی، بیشتر قابل پذیرش بود، اما شواهد و رخدادهای بعد از شروع به کار بایدن نشان داد که شکاف باید جدی تر از آنچه فکر می‌کردیم، باشد.
آفتاب‌‌نیوز :

نتانیاهو و دیگر رهبران افراطی در تل آویو که از قضا در راس قدرت هم قرار دارند، تمام امیدهایشان را در گرو پیروزی مجدد ترامپ می دیدند، مردی که هر آنچه صهیونیست ها اراده کردند، اجابت کرد؛ از بلندی های جولان تا انتقال سفارت به بیت المقدس و چشم بستن بر شهرک سازی در کرانه باختری و از آن مهمتر به محاق فرستادن ایده و پروژه تشکیل دو دولت اسرائیلی- فلسطینی!

بعد از پیروزی ترامپ نیز نتانیاهوی شوک زده، زمان نسبت طولانی را سکوت کرد و سرانجام بعد از چند روز به بایدن تبریک گفت، آن هم در قالب پیامی نه چندان گرم.

اما نکته آزار دهنده برای اسرائیلی هایی که می دانستند اوضاع دیگر همانند دوره ترامپ نیست، آنجا بود که نتانیاهو برای یک گفت وگوی تلفنی باید یک ماه صبر می کرد. ماجرا به حدی برای دولت اسرائیل گران تمام شد که لحن نه چندان دوستانه شان، در برخی مواقع تهدید آمیز هم شد.

نتانیاهو سرانجام بعد از یک ماه، هفته گذشته موفق شد با بایدن ازطریق تلفن گفت وگو کند، گفت وگویی که به نظر می رسد نتوانسته رضایت نخست وزیر اسرائیل را جلب کند.

نتانیاهو روز دوشنبه رهبران رقیب خود را در کابینه ائتلافی اش جمع کرد که هدف آن ایجاد یک جبهه واحد برای تخریب برجام به هر قیمت بود.

او در این جلسه رقبایش را به وحدت در عین اختلافات شدید داخلی دعوت کرد، اما آنچه از این نشست بیرون زد، این بود که نتانیاهو به رقبای سنتی اش بنی گانتس و گابی اشکنازی، وزرای دفاع و خارجه از حزب "آبی سفید"، یوسی کوهن، رئیس موساد، و مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی خود گفت که احتمالا با بایدن به مشکل خواهند خورد.

این اعتراف نشان می دهد که گفت وگوی انجام شده نظر نتانیاهو و سایر رهبران صهیونیستی را تامین نکرده است، بویژه آنکه اسرائیلی ها تصور می کردند که با تهدیدهای نظامی هفته های اخیر علیه ایران، شاید بایدن در مقابل خواسته های آنان کوتاه بیاید.

سعودی ها هم خود را بازنده رویدادهای اخیر در آمریکا می دانند و نگران هستند و در عین حال منتظر، منتظر یک تماس از بایدن؛ آنها نیز دل به پیروزی ترامپ بسته بودند؛ به کسی که در فروش سلاح به سعودی ها حد و مرزی قائل نبود و چشم هایش را بر انواع و اقسام جنایات از جنگ در یمن تا قتل مخالفان بسته بود و افتضاح ترین آن قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی است که گویا دولت جدید آمریکا در چارچوب وعده هایش در رقابت های انتخاباتی، قصد دارد این پرونده را از نو بازکند.

توقف فروش سلاح به عربستان و اصرار بر خاتمه جنگ در یمن و تمرکز دولتمردان جدید آمریکا بر موضوع حقوق بشر ، از جمله موضوعاتی است که ریاض را به شدت نگران کرده است.

نگرانی رهبران عربستان از دوباره بازشدن پرونده هایی مانند ۱۱ سپتامبر و قتل قاشقچی کاملا طبیعی است بطوری که جین ساکی سخنگوی کاخ سفید در روز دوشنبه این هفته در خصوص علت تاخیر در گفت وگوی تلفنی بایدن با پادشاه عربستان به خبرنگاران پاسخ درست و حسابی نداد و فقط گفت که این گفت وگو در زمان مناسب انجام خواهد شد.

این پاسخ به سوالی بود مبنی براینکه آیا عدم تماس به موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مقتول سعودی ربط دارد؟

تا اینجا شواهد و اظهارات لفظی و تعامل واشنگتن با تل آویو و ریاض نشان می دهد که وجود شکاف میان آمریکا و این دو رژیم بسیار جدی است و اینگونه به نظر می رسد که صهیونیست ها و سعودی ها برای پر کردن شکاف میان تل آویو و ریاض با واشنگتن، دست بکار شده اند.

هدف اصلی هم برجام است که بیش از سایر موضوعات تل آویو و ریاض را به هم ریخته است، ازهمین رو این احتمال وجود دارد که این دو برای دور کردن بایدن از فضای دیپلماسی و انصراف وی از بازگشت به برجام، دست به اقدامات خطرناک هم بزنند تا به علاوه آن شکاف های موجود را هم پر کنند.

در واقع هدف اصلی، جلوگیری از لغو تحریم ها و استمرار فشار بر گلوی مردم ایران است، چرا که خوب دریافته اند، فشار حداکثری ترامپ هیچ تاثیری در فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران نداشته و حتی با شروع کاهش تعهدات، ایران به سرعت و با حجم بالا وارد چرخه غنی سازی شد و درصد آن را به ۲۰ رساند و حتی تاسیسات اراک که در ایران ادعا می شد در آن سیمان ریخته اند، در کمترین زمان راه اندازی گردید.

البته این فقط اسرائیل و عربستان نیستند که با برجام دشمنی دارند، کشورهای دیگری مانند امارات هم راضی به حل کامل مساله نیستند و یک ایران تحت فشار مطلوبترین وضعیت را برای آنان رقم خواهد زد. از همین رو این احتمال بسیار بالا است که این دولت ها در آینده برای اخلال در هرگونه تلاش دیپلماتیک در منطقه به شکل متحد وارد عمل شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین