کد خبر: ۶۹۷۲۶۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت و ماموریت «کالامار» گزارشگر سازمان ملل نیست.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سعید خطیب‌زاده» در واکنش به اظهارات «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در قتل‌های فراقانونی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفت: طبق ماموریت گزارشگر ویژه قتل‌های فراقضایی و خودسرانه که در قطعنامه ۵/۴۴ شورای حقوق‌بشر به آن اشاره شده است، موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی اصولا در حیطه صلاحیت و ماموریت ایشان نیست.

وی ادامه داد: در حقوق بین‌الملل برای پرداختن به این موضوع چارچوب‌های مشخص و دقیق حقوقی و فنی وجود دارد و حوزه عمل گزارشگر ارتباطی به این‌ چارچوب‌ها و مقررات ندارد و بلکه ورود ناپخته و بی‌دلیل گزارشگر ممکن است بر فرآیندهای قانونی تاثیر غیرسازنده نیز داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه موارد و مباحث متعددی از سوی کالامار مطرح شده که نشان می‌دهد اطلاعاتی که در اختیار وی قرار گرفته و مبنای تهیه این متن بوده، اطلاعاتی مخدوش، آمیخته به اشتباهات متعدد، جهت‌دار و نامرتبط بوده است، اظهار داشت: بدون ارائه هر گونه ادله و شواهد معتبر اتهاماتی به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شده است به نظر می‌رسد ایشان با شتابزدگی نسبت به ورود به این موضوع اقدام کرده‌اند که نتیجه این شتابزدگی، یک متن غیرحرفه‌ای و فاقد اعتبار و استناد شده که موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی درخصوص انگیزه این اقدام می‌شود.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه حتی اگر کالامار ورود به این موضوع را در حیطه صلاحیت خود می‌دانست، می‌توانست مدت محدودی صبر کند تا گزارش فنی سانحه و نیز کیفرخواست متهمین صادر شود، تصریح کرد: گزارش فنی سانحه منطبق با استانداردهای بین‌المللی در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ تهیه و به کشورهای مرتبط ارسال شده است و تاکنون سه کشور هم نظرات فنی خود نسبت به این گزارش را به مقام مربوطه ارسال کرده‌اند که عمدتا موید گزارش فنی بوده است. همچنین طبق اظهارات مقام مسئول مربوطه، گزارش نهایی تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹ به صورت عمومی منتشر می‌شود. این گزارش چند صد صفحه‌ای به صورت دقیق، حرفه‌ای و جامع به عوامل موثر در رخداد سانحه و کلیه مسائل پرداخته است.

وی با اعلام اینکه کیفرخواست متهمان پرونده نیز در مراجع قضایی ایران در آستانه صدور است و به زودی با تکمیل پرونده در دادسرای نظامی، دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمین را آغاز می‌کند، خاطرنشان کرد: شاید یک علت این عجله بی‌جا، استعفای ایشان از سمت گزارشگری ویژه است و ایشان خواسته، با انتشار متنی نارس و شتابزده، جانشین خود را در برابر عمل انجام شده قرار دهد یا در برابر اقدام ایشان به انتشار این متن سیاست‌زده، وعده‌هایی درخصوص موقعیت شغلی جدید در برخی سازمان‌های غیردولتی دریافت کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با توجه به اقدام خارج از وظایف گزارشگر و نادیده گرفتن مکانیسم فنی و حقوقی بین‌المللی برای رسیدگی بر سوانح هوایی هیچ گونه اثری بر این متن مترتب نیست، ابراز داشت: فارغ از انگیزه‌های ایشان و جدا از مساله اصلی یعنی عدم صلاحیت وی برای ورود به این حوزه، جمهوری اسلامی ایران براساس اصل حسن نیت، پاسخ‌های تفصیلی به سوالات و ابهامات مطرح شده را تهیه کرده است که به زودی از طریق مقتضی ارائه خواهد شد.

«اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در قتل‌های فراقانونی، دیروز سه‌شنبه گزارشی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی منتشر کرد که براساس این گزارش ۴۵ صفحه‌ای، اتهاماتی علیه ایران مطرح شده بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
0
بابا همه بدند فقط شما خوبید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین