کد خبر: ۶۹۷۲۶۸
تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
قالیباف: با روند کنونی نمی‌توانیم لایحه بودجه را در ۲ ماه نیز جمع‌بندی کنیم
رئیس مجلس گفت: «من برای عبور از پیشنهادات نمایندگان اجازه گرفتم. اگر بخواهیم آیین‌نامه را رعایت کنیم، بررسی و تصویب تبصره ۸ تا روز یکشنبه ادامه داشت که این امر امکان‌پذیر نیست.»
آفتاب‌‌نیوز :

نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با حواشی همراه بود؛ تذکر محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره ارایه پیشنهادات برای بودجه که در ادامه با پاسخ قالیباف روبه‌رو شد.

محمدمهدی مفتح، نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز قوه مقننه و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: «نمایندگان پیشنهادات خود درباره لایحه بودجه را در موعد مقرر ارایه می‌کنند، هر چند ما ملزم نبودیم، اما به روشی که هیأت رئیسه پیشنهاد داد، عمل کرده و علاوه بر اینکه پیشنهاد در سیستم و مانیتور ثبت شد، در یادداشتی نیز درج شده و به هیأت رئیسه دادیم که این موضوع خلاف آیین‌نامه است.»

او با بیان اینکه من پیشنهادی در بند الحاقی ۳ تبصره ۸ داشتم که این پیشنهاد چاپ و یادداشت نیز ارایه شده بود، افزود: «در زمان رأی‌گیری آقای امیرآبادی مطرح کردند که اصل تبصره رأی‌گیری می‌شود، در حالی که اصل و بندهای الحاقی رأی‌گیری شد. از صبح از صحن علنی مجلس خارج نشدم و براساس آیین‌نامه در موعد مقرر پیشنهاد خود را مطرح کردم، آقایان در روز روشن و در برابر ۲۷۰ نماینده خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنند که پذیرفتنی نیست. باید در اجرای آیین‌نامه دقت کنید تا حق وکلای مردم تضعیف نشود. ما می‌خواهیم برای کل کشور نظر دهیم، فکر نکنم دبیران هیات رئیسه بتوانند از پیشنهادات نمایندگان جلوگیری کنند. از آنجا که طبق روال عمل کردم، انتظار دارم فرصتی برای طرح پیشنهادم فراهم شود.»

نمایندگان ۴ هزار پیشنهاد داشته‌اند

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: «پیشنهاداتی مانند بازگشت به لایحه، اصلاح کل، اصلاح جزء، الحاق کل، الحاق پیوست و… مطرح شده است، در واقع حدود ۴هزار پیشنهاد درباره لایحه طرح شده که اگر بخواهیم به همه آنها رسیدگی کنیم، زمان بسیار زیادی باید صرف شود. در حال حاضر در تبصره ۸ بخش درآمدی بودجه هستیم و مسلما زمان زیادی باید صرف رسیدگی به تبصره‌های باقی‌مانده در بخش درآمدی شود. از سوی دیگر بررسی بخش هزینه‌ای بودجه از درآمدی آن زمان‌برتر است.»

به نوشته شهروندآنلاین، رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به زمانی که صرف بررسی مصوبات مجلس درباره بودجه سال آینده در شورای نگهبان می‌شود و اصلاح ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون تلفیق و صحن علنی ادامه داد: «با روند کنونی نمی‌توانیم لایحه بودجه را در دو ماه نیز جمع‌بندی کنیم. پیشنهادات مطرح‌شده برخی نمایندگان ۳۰ یا ۴۰ رأی می‌آورد، من برای عبور از پیشنهادات نمایندگان اجازه گرفتم. اگر بخواهیم آیین‌نامه را رعایت کنیم، بررسی و تصویب تبصره ۸ تا روز یکشنبه ادامه داشت که این امر امکان‌پذیر نیست.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین