کد خبر: ۶۹۷۵۸۴
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
مصونیت واقعی با اجرای ‌واکسیناسیون در سراسر جهان ایجاد می‌شود
رییس جمهور با بیان اینکه مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد، گفت: طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد. اما وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز در نشست ستاد ملی کرونا با اشاره به سالروز وفات حضرت زینب (س) گفت: پرستاران ما در سراسر کشور یکی از افتخارات‌شان این است که راه و مسیر حضرت زینب کبری (س) را انتخاب کنند. در یک سال که گذشت، روزهای بسیار سختی بود، بار سنگینی بر دوش آنها بود و کار بسیار مهمی انجام دادند.

وی با بیان اینکه ملت ایران همواره از خادمان خود تقدیر و تشکر کرده و از خدمتگزاران صحنه مدافعان سلامت نیز همواره تشکر می‌کند، اظهار داشت: این روزها، روزهای حساس‌تری نسبت به دو، سه ماه پیش است زیرا هم مردم در جنبش اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی هستند، یعنی نظافت و تمیز کردن بیشتر مربوط به این ایام است و هم جنب و جوش خرید و تردد وجود دارد. تماس‌ها بیشتر است و ممکن است فاصله‌گذاری‌ها کمتر رعایت شود و این مسئله، آثار بیشتری دارد یعنی ممکن است یکی، دو هفته بعد آثار آن را شاهد باشیم.

روحانی با بیان اینکه همه دوست داریم شب عید، شب‌های آرامی برای مردم باشد و مردم بتوانند در چارچوب همه رسومات و سنت‌هایی که بوده – البته نه به شکل سابق – را برگزار کنند، تصریح کرد: حتی اگر دچار موج چهارم نباشیم و شرایط عادی و آبی باشد، همه باید مراعات کنند. عید امسال مشابه عید پارسال است و باید بیشتر مراقبت کنیم.

وی با بیان اینکه پارسال می‌گفتیم از ویروس ووهان چه کنیم، الان می‌گوییم به پناه ویروس ووهان برویم تا ویروس انگلیسی نیاید، خاطرنشان کرد: شرایط سخت‌تر شده است. مردم در این مدت لطف کرده و همکاری کردند. باید مراودات کمتر شود و با مراعات بیشتر رفتار کنیم و در ایام نوروز مراقبت‌های بیشتری داشته باشیم.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به شروع واکسیناسیون در کشور گفت: شرایط هم برای کادر درمان در سراسر کشور و هم برای افرادی که مسن هستند یا بیماری زمینه ای دارند، در هفته‌های پیش رو بهتر می‌شود. همه توان دولت برای خرید واکسن امروز متمرکز است. شرایط ما در کل به گونه‌ای است که هر مقدار بتوانیم واکسن مورد نیاز را تهیه می کنیم.

روحانی با بیان اینکه شرایط واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اول این بیماری است، گفت: در روزهای اول این بیماری بر سر ماسک دعوا بود و در فرودگاه‌ها ماسک‌های کشورهای دیگر را تصرف می‌کردند و مسیر هواپیماها عوض می کردند و یادمان هست در روزهای اولیه این بیماری چه وضعی بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: آن روز آن شرایط برای ماسک بود و امروز برای واکسن این شرایط در دنیا پیش آماده است. امتحان بزرگی برای همه دنیا، ‌کشورهایی که پیشرفته و پول‌دار هستند و امکانات دارند می‌خواهند همه واکسن‌ها را در کشور خود بیاورند و سریع واکسیناسیون در کشورشان انجام شود که البته طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد. اما وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم.

روحانی گفت: این بیماری یک موضوع پاندومی است یعنی بیماری است که سراسر جهان را فراگرفته است. اگر یک کشور صد در صد هم واکسیناسیون را اجرا کند باز هم ممکن است از این بیماری مصونیت نماند. برای این که تردد و رفت و آمد وجود دارد بنابراین مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد و همه کشورها بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به این که امروز واکسن شرایط خاصی دارد گفت: اولا که آثار واکسن‌ها هنوز مشخص نیست. این که کدام واکسن موثرتر است و تا چه زمان موثر است، عوارض آن چیست، آیا عوارضی دارد یا ندارد هنوز روشن نیست و همه در ابهام است.

روحانی با تاکید بر این که درشرایط فعلی راهی جز اجرای پروتکل و در کنار آن واکسن نداریم، گفت: از واکسن باید استفاده شود چراکه این واکسن برای خیلی افراد مصونیت ایجاد می کند. البته این که این مصونیت تا چند ماه است مسائلی است که مورد بحث است.

رییس جمهوری با تاکید بر این که در شرایط فعلی باید مراقبت از مرزها بیشتر از سابق شود، افزود: استان خوزستان یکی از استان‌های مهم ما با پیک جدیدی مواجه شده است. امروز وضعیت قرمز و شهرهای قرمز ما فقط در خوزستان است و هیچ استانی شهر قرمز نداریم که اگر مراعات نکنیم به استان‌های همجوار و کل کشور سرایت می کند بنابراین امروز قرارگاه رسالت سنگینی در استان خوزستان و رابطه این استان با سایر استان‌ها بردوش دارد که مساله بسیار مهمی است.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: خوشبختانه در گزارش امروز ستاد دیدیم که در خوزستان تست‌ها افزایش پیدا کرده و به یازده تا دوازده هزار نفر در روز رسیده است که خیلی مهم است. در کنار آن بیماریابی و مساله رهگیری افزایش پیدا کرده است یعنی اگر کسی مبتلا شده مشخص شود که با چه کسانی در ارتباط بوده است.

وی با تاکید بر لزوم اعمال محدودیت‌ها گفت: باید ورود و خروج ها کنترل شود تا شرایط مردم خوزستان هرچه زودتر شرایط بهتری شود و به استان‌های دیگر سرایت پیدا نکند.

روحانی با بیان این که سیستم ایمنی و شرایط سنی افراد متفاوت است، گفت: همانطور که بارها گفته شده است تا حالا هیچ دارویی پیدا نشده است که کسی از این دارو استفاده کند و این ویروس از بین برود. داروها عمدتا برای بافت‌هایی است که این ویروس آسیب زده است و بتواند جلوی این آسیب را بگیرد.

رییس جمهوری افزود: یکی از راه هایی که سیستم ایمنی تمرین کند و در برابر این ویروس آماده شود تزریق واکسن است. واکسن در واقع تزریق موادی است شبه ویروس برای این که سیستم ایمنی با آن بجنگد و آماده شود.

وی علاوه بر این ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد. این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر می‌کند چون ممکن است نیازهای جدیدی پیدا کرده و تغییرات جدیدی در واکنش به این مسئله نیاز باشد.

روحانی با بیان اینکه کشور نمی‌تواند یک ساعته واکسینه شود، عنوان کرد: اگر واکسن هم به اندازه کافی باشد، ماه‌ها وقت برده و ممکن شش، هفت ماه زمان ببرد. در این شرایط، رعایت پروتکل‌های بهداشتی یک ضرورت است یعنی واکسن موجب نمی‌شود مراعات مردم و پروتکل‌ها ضعیف شود و پروتکل‌ها به عنوان یک اصل بهداشتی باید مد نظر ما باشد.

وی با بیان اینکه امکانات بهداشتی باید بسیج شود و اقدامات کنترلی و پایشی با قدرت بیشتر ادامه یابد، یادآور شد: تست تشخیصی به صورت روزانه افزایش یابد که نسبت به قبل بهتر و بیشتر شده است و افراد مبتلا را می‌توان بیشتر شناسایی کرد تا نیاز به بستری نداشته باشد. ناچاریم محدودیت‌ها را ادامه دهیم. شاید کل سال آینده محدودیت‌ها ادامه یابد و اقدامات تنبیهی هم باید انجام شود.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند بستر ارائه خدمات الکترونیکی را توسعه دهد، بیان کرد: روزانه و هفتگی این کار را انجام می‌دهیم تا کلیه نیازمندی‌های مردم از طریق دیجتالی و الکترونیکی انجام شود و از طرف دیگر اقدامات حمایتی هم مانند پرداخت وام‌ها برای مردم، صاحبان کار و... انجام شده است. کمک‌هایی که باید دولت انجام شود، یارانه ویژه‌ای که شرایط سخت‌تری داشتند، مدنظر گرفته شد و اگر شرایط سال آینده مانند امسال باشد نیاز داریم اقدامات حمایتی را انجام دهیم.

روحانی ابراز امیدواری کرد با تلاش و اقدامات هماهنگ و کمک بخش‌های مختلف از وزارت بهداشت، هلال احمر و نیروهای مسلح و همچنین کمک‌های مردم با اجرای همه پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌دهند، شرایط بهتری داشته باشیم و سریع‌تر بر این ویروس فائق شویم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
-
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
6
شما مملکت خودت رو جمع وجور کن نمیخواد نگران جهانی شدن باشی ما همیشه در رتبه های اخر کشورها در جهان هستیم همین مایه افتخار است!!!!!!!!
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
2
آقای روحانی فقط بلده حرف بزنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
4
قومی به جد و جهد گرفتند وصل دوست
قومی دگر حواله به تقدیر می کنند
قلم فرانسه
|
Turkey
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
5
یک ضرب المثل کاملاً ایرانی؛ «سال به سال، دریغ از پارسال»
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
2
کسایی که میتونند با اقتصاد جهان رشد کنند بیان
همش به فکر گروه وحزب خودتون هستید ومردم نیز سردرگمند ......خدا خودش رحم کنه به حالمون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
2
مگه پارسال عید داشتیم ویا سال قبلترش وقبلترش و...اینکه یک جمله قبلا بود که ایرانیها مدتهاست فراموش کردن ودر عیدها دیگه به کار نمیبرند و اونم لفظ صد سال به این سالها هست دیگه مردم از ترس این جمله رو نمیگن ودوم اینکه یکی از اشکالات روحانی دنباله روی از احمدی نژاد بود خصوصا این اواخر و اونم زیاد حرف زدنه و هر روز هم بیشترش میکنه به نظرم اگه یک مدت حرف نزنه برای مردم بهتر باشه متاسفانه عادت کرده هر روز بیاد حرف بزنه واعصاب مردم رو بریزه به هم خوب عزیزم یک مدت هیچی نگو با تشکر از آفتاب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
3
ایران دیگه جای زندگی نیست
اسدال..
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
2
دو عید دو کرونا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
1
کاش مثل پارسال بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
2
هفت سال است که عیدمان یکی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
0
1
شما اول به فکر وضعیت اسفبار مردم ایران باش , بعد برو سراغ کل جهان !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
0
1
کلا عید سالهاست برای اکثریت ملت با فقر وبیکاری منتفی شده
تعدادی که عید داشتن حالا بخاطر کرونا کمی محدود شدند
جناب روحانی فکر اوناست بیچاره شمال شهر نشینها !..؟
کوید ۱۹ عیدشان را از ۲۰ کمی کمتر کرده!..
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
0
0
به برکت وتلاش بی وقفه دولت آقای روحانی رتبه ایران در شاخص جهانی فلاکت بعد از ونزوئلا دومین کشور جهان است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
0
2
یکی از مشکلات کشور ما دخالت بی جای سیاست و دین در همه امور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
0
0
بله بله دقیقا عین پارسال منتهی با یه تورم کوچولو 98 در صدی در بخش مسکن که به صورت نمونه مسکن عرض کردم البته ...عین پارسال !!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین