کد خبر: ۶۹۷۶۵۵
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
در آزمایش های بالینی واکسن اسپوتنیک لایت ۱۵۰ داوطلب شرکت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

آناستازیا راکووا معاون امور توسعه اجتماعی شهردار مسکو از آغاز واکسیناسیون کرونا برای داوطلبان با واکسن اسپوتنیک لایت در پایتخت روسیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، معاون شهردار مسکو روز شنبه گفت که حجم واکسیناسیون با واکسن اسپوتنیک لایت با تحقیق و معاینه داوطلبان افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در دو روز اخیر ۴۹۰ نفر از داوطلبان برای دریافت واکسن اسپوتنیک لایت معاینه شده اند.

به گفته راکووا، از واکسن اسپوتنیک لایت برای تزریق نوبت دوم در مورد افرادی که واکسن اسپوتنیک وی دریافت کرده اند استفاده خواهد شد.

روز ۱۸ ماه فوریه جاری (۳۰ بهمن ماه) "سرگئی سابیانین" شهردار مسکو و معاون رئیس ستاد مقابله با کرونا در روسیه اعلام کرد که مرحله سوم آزمایش واکسن اسپوتنیک لایت که آزمایش بین المللی آن بر روی انسان است،آغاز شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی راشاتودی، سابیانین گفت: مرحله آزمایش بین المللی واکسن اسپوتنیک لایت در مسکو و امارات عربی متحده آغاز شده است و در این مرحله ۳ هزار نفر از مسکو و ۳ هزار نفر هم از امارات شرکت دارند.

به گفته سابیانین، مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن اسپوتنیک لایت در ۱۰ درمانگاه شهر مسکو برگزار می شود و افرادی که به سن بلوغ رسیده اند و نیز کسانی که واکسن اسپوتنیک وی دریافت نکرده اند و عارضه ای هم ندارند می‌توانند در این مرحله آزمایش بالینی اسپوتنیک لایت شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: واکسن "اسپوتنیک لایت" مراحل نخست آزمایشات را پشت سر گذاشته و تمامی دریافت کنندگان این واکسن در برابر کووید-۱۹ ایمنی و مصونیت پیدا کرده اند.

سابیانین این را نیز گفت که تاکنون حدود ۶۰۰ هزار نفر در مسکو با استفاده از واکسن "اسپوتنیک وی" واکسینه شده اند.

مراحل اول و دوم آزمایش بالینی واکسن ضدکرونای «اسپوتنیک لایت» در اوایل ماه ژانویه سال جاری با مجوز رسمی وزارت بهداشت روسیه آغاز شد و مرکز ویروس شناسی گمالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه، این آزمایش ها را برعهده داشت.

کریل دمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (دست اندر کار تامین مالی طرح تولید واکسن اسپوتنیک وی) پیشتر اعلام کرده بود که اسپوتنیک لایت نوع جدید واکسن اسپوتنیک وی بیشتر به کشورهای دیگر عرضه خواهد شد و در روسیه از اسپوتنیک وی برای واکسیناسیون استفاده خواهد شد.

این واکسن جدید ضدکرونا در سه مرکز درمانی در مسکو و سن پترزبورگ (شامل بیمارستان سچنووا در مسکو و انستیتو درمانی اکو بزآپاسنست و انستیتو اسمورودینتسوا) آزمایش شد.

در آزمایش های بالینی واکسن اسپوتنیک لایت ۱۵۰ داوطلب شرکت کردند.

واکسن اسپوتنیک لایت ۸۵ درصد کارایی دارد که کمتر از میزان اثرگذاری اسپوتنیک وی با اثرگذاری ۹۲ درصدی است.

«الکساندر گینزبورگ» رئیس مرکز ویروس شناسی گمالیا روسیه اعلام کرد: «واکسن اسپوتنیک لایت» (واکسن سوم کرونا در روسیه) تا ۵ ماه مصونیت در بدن فرد دریافت کننده ایجاد می کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین