کد خبر: ۶۹۸۶۰۹
تعداد نظرات: ۳۴ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
"مسائل اقتصادی و سطح درآمد و ترس نباید مانع فرزندآوری شود"
امام جمعه مشهد گفت: اگر وابستگی ما به نفت کم شود، ما بیشتر روی پای خود می‌ایستیم و دشمن هم بی‌چاره‌تر می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به مدیریت آیت‌الله طبسی در آستان قدس رضوی گفت: برخی «قلم‌شکسته‌ها» الگوهای موفق مدیریت روحانیت را ببینند.

سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه رضوی اظهار داشت: تقوای عملی در ارتباطات خانوادگی اهمیت بالایی دارد؛ یکی از مسائلی که با اصل تقوا در زندگی خانوادگی و زناشویی کاملا منافات دارد مسئله پیشگیری از اولاد است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: اینکه زن و شوهر مانع بارداری و فرزندآوری شوند این مهم برخلاف تقوای عملی در کانون زندگی خانوادگی است و در قرآن کریم آیاتی در این زمینه داریم.

وی گفت: براساس آیه قرآن ممانعت از فرزندآوری یک عمل بدون علم و سفیهانه است؛ آدم سفیه فردی است که خوب و بد را تشخیص نمی‌دهد و قدرت تصمیم‌گیری در زندگانی ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: علاوه بر این ممانعت از فرزندآوری براساس آیه قرآن، سوءظن به پروردگار نیز محسوب می‌شود و به معنای این است که زن و شوهر نسبت به تامین روزی فرزند از سوی خداوند متعال بدبین هستند.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: مسائل اقتصادی و سطح درآمد و ترس نباید مانع فرزندآوری شود و این تصریح صریح قرآن کریم است زیرا اعلام می‌دارد همان که روزی شما را می‌دهد روزی فرزند شما را نیز می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین براساس آیه قرآن، پیشگیری از بارداری نوعی فحشا محسوب می‌شود؛ نکته دیگر اینکه در آیه دوم سوره انعام نیز مسائلی از سوی خداوند متعال مطرح می‌شود؛ در ابتدای آیه خداوند متعال می‌فرماید اولاد خود را از ترس گرسنگی نکشید. به روایت صریح پیامبر اسلام جلوگیری از فرزندآوری و اولاددار شدن مانند همان دخترکشی جاهلیت است.

علم‌الهدی در ادامه با اشاره به پنجمین سالروز رحلت فقیه بزرگوار آیت الله واعظ طبسی گفت: این هفته نیز هفته احسان و نیکوکاری است و امیدواریم شما برادران و خواهران در این جهاد فوق‌العاده عظیم و موثر، دستگاه‌های احسان‌کار و احسانگرا را کمک کنید.

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت یادآوری یک شخصیت بسیار موثر و اثرگذار در جریان این انقلاب در حوزه مدیریت یعنی آیت الله طبسی باید گفت نسل جوان ما و نسل چهارم و سوم ما، متاسفانه سابقه جریان مدیریت‌های گوناگون و ابعاد متنوع مدیریتی نظام را در گذشته نداشته‌اند و وقتی در وضعیت امروز با برخی ندانم‌کاری‌ها در حوزه مدیریت و برخی نارسایی‌ها در حوزه اقتصادی و معیشتی روبرو می‌شوند این گمان بد برای آنها رقم می‌خورد که نظام انقلابی در مدیریت زندگی و جریان اجتماعی مردم یک نظام ناکارآمد است در حالی که اگر ما بیائیم و قاموس و عملکرد مدیریت نظام را در طول 42 سال گذشته در ابعاد مختلف و موقعیت‌های گوناگون بررسی کنیم دقیقا کارآمدی مدیریت نظام برای ما روشن خواهد شد.

امام جمعه مشهد بیان کرد: مرحوم طبسی آستان قدس رضوی را سه هکتار و به صورت خرابه تحویل گرفت؛ دو صحن یعنی صحن کهنه و نو یا آزادی و انقلاب بیشتر نبود و این دو صحن نیز در خرابی و ویرانی بود؛ سنگ‌های صحن کهنه، سفید بود اما کسی که نگاه می‌کرد فکر می‌کرد این سنگ‌ها سیاه است! اطراف این صحن‌ها نیز یک ویرانه‌ای به وجود آمده بود که ریشه در اتفاقات قبل از انقلاب اسلامی داشت و هیچ قدمی برنداشته بودند. اینکه می‌گویم خرابه خدای نکرده توهین به مضجع شریف نیست بلکه وضعی بود که ایجاد کرده بودند.

وی افزود: روزی که آیت الله طبسی سر به زمین گذاشت و به بهشت رفت این سه هکتار به 53 هکتار تبدیل شد و این وضعیتی که امروز شاهد آن هستید؛ شمائی که از ابتدای انقلاب و پیروزی انقلاب نبودید این را توجه کنید؛ 53 هکتار حرم مطهر با صحن‌ها و رواقها است و محصول مدیریت یک روحانی انقلابی است که تا قبل از پیروزی انقلاب با رژیم ستمشاهی جنگید و روز پیروزی انقلاب این مسئولیت را به دست گرفت. آیا این اثر مدیریت کم است؟ فعالیت‌های ایشان در حوزه اقتصادی آستان قدس رضوی و شرکتهایی که امروز تامین کننده هزینه سنگین این آستانه مقدس است نیز زبانزد است.

علم‌الهدی بیان کرد: این مدیریت یک آخوند و روحانی انقلابی است؛ «قلم شکسته‌ای» که می‌گوید در راس مدیریت نباید یک روحانی باشد این را ببیند که اثر مدیریت یک روحانی انقلابی است. میزان قضاوت شما امروز نظام و مشکلات امروز نظام است؟ در ابعاد دیگر مدیریت‌های نظام را توجه نمی‌کنید و بنظر نمی‌آورید؟ آقایی که از افراد غربگرا بود و البته از نظر سیاسی انسان مریضی نبود، کتابی در اقتصاد نوشت و به بنده داد و گفت کتاب را بخوانید و نظری در مورد اقتصاد ایران دارید بگوئید.

وی افزود: بعد از اینکه کتاب را خواندم به ایشان گفتم حرف‌هایی که شما زده‌اید راه‌های معمولی رشد و توسعه یک کشور عادی است اما ما یک کشور عادی نیستیم؛ ما نظامی هستیم که روز اولی که به وجود آمدیم برای این بود که این مردم در این گوشه دنیا بیایند خودشان زندگی کنند و از همه جا منقطع باشند و خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و برنامه‌ریزی کنند و به دنیا نشان دهند می‌شود یک ملت مستقل از شرق و غرب روی پای خودش بایستد و زندگی‌اش را اداره و سعادتمند شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه امام فرمودند نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی یعنی ما نظاممان وابسته به شرق نیست که ابرقدرت شرق آن روز برای ما تصمیم بگیرد؛ وابسته به غرب هم نیست که آمریکا و اروپا برایش تصمیم بگیرند؛ این یک نظریه شخصی از سوی امام راحل نبود؛ این نتیجه تجربه تاریخ این مملکت بود. در جنگ جهانی دوم بعد از جنگ، قدرت‌مندان دنیا را بین خود تقسیم کردند و به نحوی برنامه‌ریزی کردند که در روی کره زمین هر مملکتی و ملتی که به اینها وابسته نبود نتواند زندگی کند و گرسنه بماند.

علم‌الهدی بیان کرد: از روز جنگ جهانی دوم تاکنون نیز هیچ کشور مستقلی را پیدا نمی‌کنید و نتیجه بدبختی ملتها و بیچارگی کشورها و از دست دادن منابع بود و امکانات طبیعی و انسانی در استخدام مستکبران قرار گرفت و تجربه عینی در کشور ما، 25 سال سلطه آمریکا در کشورمان بود که هیچی نداشتیم و یک کشور خرابه بودیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: یک جاده اساسی و وسیله نقلیه و برق و آب و زندگی بهداشتی مردم نداشتند. 25 سال آمریکا بر این مملکت مسلط بود و روستاها هیچ چیز نداشتند و هیچ انسانی تصمیم گیرنده در شئون مملکت نبود و آمریکا برای وزیر و وکیل و امیر و برنامه اقتصادی و معیشتی تصمیم می‌گرفت. این وابستگی جز ذلت چیزی نداشت و امام بزرگوار انقلاب کردند و فرمودند نه شرقی و نه غربی اما مگر می‌گذارند این گونه زندگی کنیم؟

وی ادامه داد: در این 40 سال ایستادند تا ما را وابسته به خود کنند و با همه ممانعت‌هایی که کردند و تحمیل جنگ و فتنه‌ها و تزویرها و شیطنت‌ها، این نظام با این مدیریت روحانیت و مدیریت ولایت، 42 سال در این تقابل ایستاد و استقلال را حفظ کرد و این میزان نیز پیشرفت و تعالی در دنیا دارد. مدیریت نظام در راس، در دست کسانی بوده که یک نمونه‌اش یک فقیه روحانی مجاهد انقلابی بوده که 3 هکتار تحویل گرفته و روز فوت، 53 هکتار تحویل داده است. امروز محور اقتدار منطقه هستیم و زندگی روزمره نیز به بهترین نحو اداره شده است و اندیشکده‌های اروپائی و آمریکایی نیز به این مسئله اذعان دارند.

علم الهدی بیان کرد: مقام معظم رهبری از ابتدا فرمودند به بیرون و ظرفیت بیرونی نگاه نکنید؛ امروز دو فکر وجود دارد؛ یک فکر این است که از خارج از مملکت بازاریابی کرده و تولید داخلی را بالا ببریم و دنیا بازار ترویج اقتصادی ما باشد و یک نگاه نیز این است که دست خود را به خارج دراز کرده و از دشمن کمک بخواهیم. عده‌ای می‌گویند به دشمن التماس کنیم تا تحریم را بردارد اما جریانی می‌گوید تحریم را خنثی کنید و به دشمن التماس نکنید و تولید و فعالیت و منابع داخلی را بالا ببرید و مازاد مصرف را صادر کنید تا دنیا بازار شما باشد.

وی گفت: برادر و خواهر روشن اندیش جوان؛ از این دو فکر کدام یک برحق است؟ سراغ دشمن برویم یا او را پشت سر بگذاریم و روی پای خودمان بایستیم؟ دشمنی دشمن را باور کنیم و با توان خودمان و حفظ استقلال خودمان معیشت را بسازیم؟ توانش را داریم و نمونه‌اش را نیز نشان داده‌ایم. 8 سال تجربه کردیم و دیدیم؛ یکی از امتیازات بودجه امسال این است که وابستگی ما را به نفت کم کرده و تحریم را خنثی می‌کند. مقام معظم رهبری چندین سال قبل اقتصاد مقاومتی و راهکارها و مولفه‌ها را توضیح دادند و باید همان نسخه را بگیریم و اجرائی کنیم. به دنبال مدیری بروید که آن نسخه را عملیاتی می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳۴
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
38
زندگی استانداردرو فراهم کنید،بعدازازدیاد جعمیت صحبت کنید.......
پاسخ ها
الحق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
حاج آقا فرمایش شما درست. اما بچه ها گناهی ندارن تواین دنیا بیکار و با وضعیت دشوار اقتصادی زندگی کنند.فعلا والدین در عذاب هستن کافیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
37
کی اینها میخواهند منطقی فکر کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
25
چرا مردم نسبت به این حرفهای که ... میزنه عکس العمل نشان نمیدهند... دین و دنیای مردم رو...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
27
تشکرازمدیریت شماها ، بسکه مدیریت کردیدخسته شدید لطفا چندسال آخرعمر را استراحت کنید چون تمام ایران به اندازه کافی آباد و مدرن وپیشرفته شده اجازه بدهیدمدتی مدیریت دست جوانان ونوابغ تحصیلکرده باشد ( نه مدرک قلابی ها!!! )
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
25
یک زمانی همین آیت الله می فرمود فرزند کمتر زندگی بهتر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
32
به همین راحتی اکثر مردم ایران رو بی غیرت شمرد ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
18
اگر منظورشان زندگی بدون فرزند به صورت عامدانه می باشد منطقی است و چنانچه جلوگیری از تولید مثل به هر تعداد باشد بفرمایند خودشان چند فرزند دارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
20
...چرا به جوانان توهین می کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
10
مردم به خدا سوء ظن ندارند، به مدیریت سوء ظن دارند که درست هم هست
ناشناس
|
Germany
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
2
4
از آنجایی که پیشگیری از فرزندآوری فحشا محسوب می شود، به نظر من باید آنهایی که را که پیشگیری می کنند اعدام کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
8
من یک کارگرم با یک بچه هر روز بهمون میگن بزودی تعدیل نیرو میشین شما وضع کار و اقتصاد را خوب کنید تا بچه دار شدن درست بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
9
همین جوونای کارتن خواب. فقیر سطل زباله گرد و......جمع کنید هزینه کنید و برای زندگی خوب امادشان کنید. کار بزرگی کردید تعدادشان چندین تیپ و گردان میشود
بعدا به فکر ازدیاد جمعیت باشید
در ضمن دیر بجنبید دیکران از این تیپ وگردان استفاده میکنند
علی.ک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
1
0
مگر نه در کشورمان این همه ناباروران خرج به دنیا آمدن بچه مکنند. دیگر کم وزیاد را باعجله سلیم می‌توان کنترل کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
7
همه جوانان وطن تمایل به ازدواج و فرزند آوری دارند ولی وقتی شرایط مملکت به گونه ای است فقط بحران فراوان داشتیم و هیچ نشانه ای که دال بر بهبود اوضاع باشد ،وجود ندارد وقتی جوان بیکار است و هنوز خودش سربار والدینش است مسکن ندارد ،با چه امیدی ازدواج کند
او می داند چنین ازدواجی به سال نکشیده منجر به طلاق خواهد شد که آن هم به دردسرهایش اضافه می شود و اگر در این میان فرزندانی هم بوجود آید ،تصور آینده درخشانی برایشان نمی رود پس عقلش به او نهیب می زند که ازدواج فقط آسایش را از او سلب می کند.غکر نمی کنم فهم و درک این مسئله آنقدر مشکل باشد.در ضمن خدا هم می گوید از تو حرکت از ما برکت توصیه نمی کند بی گدار به آب بزند.خیلی ها با تصور اینکه رزق و روزی بچه ها به ورودشان می چید ،اقدام کردند ولی خانواده از هم پاشید و بیشترین آسیب را هم فرزندان دیدند.زندانها و کانونها اصلاح تربیت و بهزیستی پر است از این بچه ها .کافبست تحقیقی از آنها صورت گیرد تا نتیجه توصبه هایی از این قبیل را متوجه شوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
13
حاج آقا بهتر بری استراحت کنی
الماسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
6
حاج اقا شما ضمانت میکنی که اگر جوانان که الان خودشان بیکار هستند ،،،،ازرواج کنند ودارای فرزند بشوند ، انوقت، هزینه زندگیشان تامین است
ebi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
7
اولا با مدیریت عالی شما ... و با این تورم شدید هنوز جوونا ازدواج هم نمی کنن چه برسه به فرزند آوری ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
7
همه مشکلات اقتصادی بعلت جمعیت زیاده آمار باید به سال 57 برسه تا باقی مردم راحت زندگی کنند همین آلان در تامین از آب شرب گرفته تا خوراک وبهداشت وکار و..............تو کارش مانده اند حالا جمعیت بشه دو برابر فلاکت میشه چند هزاربرابر در حال حاضر هر خانواده یک بجه هم زیادیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
1
15
خبر خوب اینه که ملت درست و با فهم کامل برعکس عمل میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
11
کسانیکه معیشت مردم رابه مخاطره انداخته دشمن اصلی خداوند هستند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
6
حاج آقا لطفا بفرمایید بعضی ها از حیف ومیل شدن اموال مردم کم کنن تا هزینه ازدواج 10تا12میلیون جوان بیکار تامین شود قول میدم تا یکی دو سال آینده 5میلیون نفر به جمیعت ایران اضافه می شود دیگر نیازی به توهین کردن به مردم نیست
ناشناس
|
Turkey
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
8
ایشان یکبار هم گفته بود؛ "غیر از ترک قدرت! خدا همه گناه ها را میبخشد!"؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
8
نایی و انرژی نداریم خودش پیشگیری ناخواسته است
اریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
10
الویت اخلاق عذر خواهی از شیعیان ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
8
من برا بچم تا الان حدود ۸۵میلیون خرج کردم.شما میدی بهم؟تازه دفترچه بیمه هم داشتم.حقوق بگیر هم هستم.جوان بیکار چطور اخه بچه دار بشه؟تو بیمارستان دیدم بخاطر نداشتن هزینه مادرها چطور گریه میکنن
عبادالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
1
5
ای اقا من دلم می خواد بیست تا بچه داشته باشم اما نه پول خونه شونا دارم و نه پول غذاشونا
ناشناس
|
Turkey
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
2
در شرايط بحرانی درنظام طبیعت، نبات و حیات تکثیر نمیشوند!! ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
2
خوشحال بودیم بچه مان میره سربازی خرجمان کم میشه دو هفته رفته نه صبحانه بهش میدن ونه نهار شبها میگن برو خونه و پول لباس و کفش و شلوار هم دومیلیون سیصد هزار تومان دادم هر روز میره حسن آباد برای لباس بخره و بیا پول اسنپ هم باید دراین کرونایی بدهم. فهمیدم چقدر کشور فشل شده به خودمان رحم کنیم حداقل اگر به جامعه رحم نمیکنیم آنهایی که بچه ندارید دست نگه دارید درست نکنید به فکر خرج سربازی هم باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
3
تو واقعا اینجوری فکر میکنی یا داری ادا درمیاری؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
1
بعضیا وظیفشون اینه که هر جمعه بیان نمک بپاشن رو زخمای مردم، یمردم بزور شکم خودشون سیر می کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
0
0
هر‌که‌اختیار‌خودشو‌داره‌با‌این‌بیکاری‌گرونی‌تورم‌و‌کرایه‌خونه‌سنگین‌‌چن‌تا‌بچه‌خوبه
.
|
France
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
0
0
خودت تامینی نمی دانی پایین دستی ها چه مشکلات می کشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
0
1
شما چه گلی به سر بچه هایی که توی این چهل سال بدنیا اومدن زدین که حالا برای فرزند اوری حتی به ملت توهین میکنید بچه های مردم البته غیر خودی ها بیکارند، بدون مسکن وحتی سربار پدر مادرانشون هستن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین