کد خبر: ۷۰۳۵۹۰
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارائه طرحی تحت عنوان اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی به هیئت رئیسه مجلس، در صدد حذف خدمت سربازی اجباری و تبدیل آن به سربازی حرفه‌ای هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

متن این طرح که به امضاء ۲۹ نماینده رسیده به شرح زیر است:

بسمه تعالی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی احتراماً طرح ذیل که به امضای ۲۹ نفر از نمایندگان رسیده است جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه:
الزام جوانان به انجام خدمت وظیفه عمومی در دوران جنگ برای تامین امنیت کشور یک امر ضروری و انکار ناپذیر است، اما همین ضرورت در دوران صلح تعدیل و بعضاً با همان کیفیت دوران جنگ امری غیر ضروری باشد و شرایط کشور اقتضا کند که تعدادی از جوانان داوطلب به صورت اصطلاحاً حرفه‌ای وارد نیرو‌های مسلح شوند و پس از آموزش کامل و جامع دوره‌های مربوطه انجام وظیفه نمایند مشمولانی که علاقه به حضور در نیرو‌های مسلح ندارند هزینه آن را بپردازند.

این طرح با لحاظ همه این موارد و پیش‌بینی اختیاری برای نیرو‌های مسلح در نحوه و میزان اعلام نیاز و... تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.

متن طرح:
الحاق یک ماده به قانون خدمت وظیفه عمومی

ماده واحده:
ستاد کل نیرو‌های مسلح می‌تواند در زمان صلح، مشمولان مازاد بر نیاز خود را از خدمت دوره ضرورت معاف سازد.
تبصره ۱:

مشمولانی که متقاضی استفاده از معافیت مشمولان مازاد بر نیاز در زمان صلح هستند می‌توانند درخواست خود را با درج در سامانه به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند. سازمان وظیفه عمومی مکلف است با استعلام برخط از دستگاه‌های ذیربط بر اساس معیار‌های سن، وضعیت جسمی، تحصیلات، وضعیت خانوادگی و غیبت متقاضیان را امتیازدهی کرده و در صورت تأمین سربازان مورد نیاز نیرو‌های مسلح متقاضیان را بر اساس امتیاز متعلقه به عنوان مشمول مازاد بر نیاز در زمان صلح معرفی نماید.

تبصره ۲:

کلیه افرادی که از معافیت مشمولان مازاد بر نیاز در زمان صلح استفاده می‌کنند و همچنین افرادی که با استفاده از معافیت‌های مقرر در این قانون از انجام خدمت سربازی معاف شده اند و نیز غایبان از خدمت وظیفه عمومی موظفند هنگام استفاده از خدمات اجتماعی و اقتصادی عوارض عدم انجام خدمت وظیفه عمومی را به شرح جدول ذیل پرداخت نمایند.

.

خدمات اجتماعی و اقتصادی مشمول دریافت عوارض عدم انجام خدمت وظیفه عمومی الف:میزان عوارض برای دارندگان کارت‌های معافیت ب:میزان عوارض برای مشمولان مازاد بر نیاز ج:میزان عوارض برای غایبان و افراد با وضعیتی نامشخص
 صدور و تعویض گواهینامه و گذرنامه ، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه ،دریافت گواهی صادره از سوی شهرداری ها، دریافت هرگونه خدمات ثبتی از جمله گواهی امضا و تنظیم انواع وکالتنامه، دریافت و یا تعویض پلاک خودرو، دریافت جواز کسب، دریافت کارت بازرگانی، ثبت شرکت و موسسات تجاری ،اخذ انشعابات شهری مانند آب و برق و گاز و تلفن 10 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 25 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 50 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور)
دریافت مجوز واردات و ترخیص کالا از گمرکات کشور نیم درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) یک درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 2 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور)
انجام معامله اموال منقول و غیرمنقول با تنظیم سند رسمی نیم درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) یک درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 2 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور)
دریافت پروانه ساختمانی نیم درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) یک درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) دو درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور)
خروج از کشور 10درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 25درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور) 50 درصد عوارض دولتی مربوطه(علاوه بر عوارض مذکور)
استفاده از تسهیلات بانکی نیم در هزار مبلغ تسهیلات یک در هزار مبلغ تسهیلات دو در هزار مبلغ تسهیلات
کاندید شدن در انتخابات مبلغ 3 میلیون ریال مبلغ 6 میلیون ریال طبق مفاد ماده 10 کاندید شدن غایبان ممنوع است.

تبصره ۳:

دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات مندرج در جدول فوق مکلفند به هنگام ارائه خدمات عوارض مقرر را وصول و به حساب معین شده واریز نمایند، متصدیان مربوطه که از انجام این کار کوتاهی نمایند به مجازات درجه شش ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌گردند.

تبصره ۴:

۱۰۰ درصد درآمد‌های حاصل از اجرای تبصره ۲ این قانون به پرداخت حقوق و دستمزد و نیز تامین سایر هزینه‌های سرباز وظیفه مقرر در مواد ۴۹ و ۴۹ مکرر و ۵۰ این قانون اختصاص می‌یابد دیوان محاسبات مکلف است با همکاری ستاد کل نیرو‌های مسلح گزارش سالانه از درآمد و هزینه کرد منابع مقرر در این ماده به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

تبصره ۵:

رسیدگی به درخواست معافیت‌های کفالت مشمولان درباره معافیت مشمولان، در قالب معافیت مازاد بر نیاز در زمان صلح انجام خواهد شد.

تبصره ۶:

کارکنان وظیفه داوطلبی که مایل به تمدید خدمت خود هستند می‌توانند پس از انجام دوره خدمت ضرورت در صورت اعلام نیاز یگان محل خدمت خود به مدت سه سال دوران خدمت خود را تمدید کرده و با دریافت حقوق و مزایای مقرر در این قانون به خدمت سربازی ادامه دهند، مدت فوق از دوره احتیاط این افراد کسر می‌گردد.

تبصره ۷:

سازمان ثبت احوال مکلف است ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون با همکاری سازمان وظیفه عمومی امکان استعلام برخط وضعیت خدمت وظیفه عمومی افراد را به عنوان بخشی از اطلاعات هویتی برای کلیه دستگاه‌های ارائه دهنده خدمت اجتماعی و اقتصادی موضوع جدول مندرج در تبصره ۲ این ماده فراهم آورد.

تبصره ۸:

آیین نامه اجرایی این ماده توسط وزارت دفاع با هماهنگی سازمان وظیفه عمومی تهیه و پس از تایید ستاد کل نیرو‌های مسلح و ظرف مدت سه ماه به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

تبصره ۹:

به منظور برقراری عدالت اجتماعی کلیه بانوان مکلفند به هنگام استفاده از خدمات اجتماعی و اقتصادی عوارض مندرج در ستون الف جدول تبصره ۲ این ماده را پرداخت نمایند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
1
عدالت اجتماعی وقتی است که دیه ارث و حجاب برابر باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
برای ...عوارض نمیخوان بگیرن چرا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
1
اگربانوان نخواهند یا نتوانند این عوارض را پرداخت کنند میتوانند به خدمت اعزام شوند؟
اگر فردی از کشور خارج شد و برنگشت اولین و آخرین عوارض را پرداخت می کند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
0
0
طرح فوق العاده ای است. با این طرح, مشکل نان و آب و مرغ و تخم مرغ و مسکن مردم بویژه اقشار ضعیف جامعه که بیش از 70 درصد مردم را تشکیل می دهند, کاملا حل خواهد شد. مجلس انقلابی, تشکر , تشکر!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
0
0
این طرح مشکل داره توشم خیلی اجحاف هست ، چرا باید کسی که خدمت رفته ده درصد مالیات پرداخت کنه ؟ اون که خدمت رو رفته ! ، چرا باید خانم ها ده درصد پرداخت کنن ؟ مگه اونا از امنیت استفاده نمیکنن پس باید عادلانه مالیاتشم بپردازن ، چرا باید تمام فشار مالیاتی روی مرده مشمول باشه ؟ چرا نباید بین همه ی خدمت نرفته ها تقسیم بشه که بارش سبک تر بشه؟ این طرح خیلی اجحاف داره عملی نشه بهتره ، حداقل اون کسی که الان خدمت رفته و دو سال رایگان برای نظام عرق ریخته الان دیگه لازم نیست مالیات بده ، طرحتون برای خودتون ، به درد نمیخوره ،
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
0
0
طرح بسیار خوبیه به امید تغییر قانون سربازی بعد ی قرن
محمد
|
-
|
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
1
0
آقا این طرحتون فمنیستیه ، چرا باید یه زن که سربازی نمیره و از امنیت حاصل از سربازی استفاده میکنه نصف ی مردی که سربازی نمیره مالیات بده ، یک درصد مالیات برای نقل و انتقال!!! ینی مردی که تهیه ی خونه جز وظایف قانونیشه برای یه خونه ی یک میلیاردی صد میلیون باید اضافه بده بعد اون زن باید پنجاه میلیون بده ، طرحتون اصلا دو هزار نمی ارزه ، هم بازار رو به هم میزنین هم حرمت بین زن و مرد رو ، به اندازه ی کافی با قوانین مسخره و به شدت فمنیستیتون این مملکت رو به باد دادین , دیگه بسه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین