کد خبر: ۷۰۴۳۵۹
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
عباس عراقچی در وین اعلام کرد:
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد. عراقچی که برای ادامه گفت و گوها و نشست کمیسیون مشترک برجام امروز به وین سفر کرده است این خبر را اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ در وین حضور دارد، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ایران امروز در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می کند.

بیشتر بخوانید:

رهبر انقلاب: ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد برسانیم

افزایش سانتریفیوژها در نطنز

به گزارش اداره کل دیپلماسی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سید عباس عراقچی بیان کرد: هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.

عباس عراقچی در پاسخ به این سئوال که نشست کمیسیون مشترک برجام فردا آغاز می‌شود راجع به موضوعات این نشست توضیحاتی بفرمائید. گفت: نشست رسمی کمیسیون مشترک فردا یک مقدار با تاخیر برگزار می‌شود به علت اینکه ظاهرا یکی از اعضای هیئت اتحادیه اروپا تست کرونای مثبت داشته و لذا این هیئت ناچارا با یک مقدار تاخیر وارد می‌شوند، اما رایزنی‌های بین هیئت‌های مختلف از همین الان در حقیقت شروع شده است و مهم هم همین رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی هست. ما این رایزنی‌ها و دیدار‌ها را شروع کردیم. جلسه رسمی هم فکر می‌کنم پس فردا برگزار بشود و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم انشاء الله.

عراقچی در ادامه افزود: در این دور از مذاکرات هیئتی ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است. حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته‌ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات قوی‌تر کرده است. دست ما الان بر خلاف آنچه که ممکن است بعضی‌ها فکر بکنند در مذاکره بسیار پر‌تر است. ما دیروز اعلام کردیم به آژانس که یکهزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد. این سوای پنج هزار و شصت تا سانتریفیوژ موجود هست که ممکن است حالا تعدادی صدمه دیده باشد که هنوز مشخص نیست چقدر در اثر این حادثه، آن‌هایی که جایگزین خواهد شد هیچی یکهزار تا هم بیشتر جایگزین خواهند آمار ماشین‌ها در نظنز بالاتر خواهند رفت و مهم اینکه با ماشین‌های قوی‌تر و با کارکرد بهتر نسبت به گذشته این کار انجام خواهد شد. یعنی در حقیقت حادثه ۲ روز گذشته باعث می‌شود که نظنز خیلی قوی‌تر و با سانتریفیوژ‌های بیشتر و پیشرفته‌تر به کار خودش ادامه بدهد. این را ما دیروز به آژانس رسما اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت.

عراقچی در ادامه تاکید کرد: امروز هم نامه دیگری به آژانس تحویل شد در زمان حضور من در وین که ما غنی سازی ۶۰ درصد را آغاز خواهیم کرد. غنی سازی ۶۰ درصد یکی از نیاز‌های ماست برای تولید بعضی از دارو‌های خاص. دارو‌های رادیو ایزوتوپ به اصطلاح. بعضی از این دارو‌ها احتیاج به مواد غنی شده تا ۶۰ درصد دارد توضیحات فنی اش را البته همکاران در سازمان انرژی اتمی خواهند داد، ولی ما امروز به آژانس اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح ۶۰ درصد هم البته در حد نیاز خودمان که برای دارو‌ها هست آغاز خواهیم کرد؛ و این کار هم به پیش خواهد رفت. فضای مذاکرات در چنین فضایی است که ترسیم کردم. ما با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می‌شویم هدف ما رفع کلی تحریم‌ها است. باید رفع تحریم‌ها به صورت کامل صورت بگیرد راستی آزمایی بشود و بعد ایران به تعهدات خودش باز خواهد گشت. این موضع ماست و بقیه اش بستگی به این دارد که طرف‌های مقابل چقدر بخواهند در مقابل این موضع منطقی از خودشان همراهی نشان بدهند. ما اینجا نیستیم که وقت خودمان را تلف بکنیم باید پیشرفت ملموس صورت بگیرد و ما در پایان این دوره از مذاکرات با یک جمع بندی بتوانیم به تهران برگردیم.

عباس عراقچی در پاسخ این سئوال که در حین مذاکرات و شروع مذاکرات و نشست کمیسیون برجام ما شاهد تحریم‌های جدید اروپا بودیم ما شاهد اقداماتی در نطنز بودیم و همچنین از سوی مقام‌های آمریکایی بار‌ها طی روز‌های گذشته شنیدیم که همه تحریم‌های آمریکا برداشته نخواهد شد. با این اوصاف آینده مذاکرات را شما به عنوان رئیس هیئت مذاکره کننده چگونه می‌بینید و آیا تغییراتی در سیاست‌های مذاکرات انجام خواهد شد یا خیر؟ گفت: در سیاست‌های مذاکراتی ما که تغییری صورت نگرفته و نخواهد گرفت. موضع ما کاملا روشن هست. ما البته یک دور مذاکره بیشتر نداشتیم در این دور هم امیدوار به جمع بندی هستیم. مواضع آمریکایی‌ها هر چه که باشد باید به آنچه که مطلوب جمهوری اسلامی ایران هست نهایتا نزیک بشوند.

وی در ادامه افزود: اتحادیه اروپا هم همینطور. اقدامی که اتحادیه اروپا دیروز انجام داد در اضافه کردن نام تعدادی از افراد و نهاد‌های ایرانی که در بین آن‌ها قهرمانان ملی جمهوری اسلامی ایران سرداران بزرگ ما هم حضور دارند یک اشتباه بزرگ و یک کار واقعا بی ارزش بود از نظر من. اروپا اصلا در موضعی نیست که بخواهد به دنیا درس اخلاق بدهد. در طول چند سال گذشته که تحریم‌های غیر قانونی آمریکا علیه ایران اعمال شد و خود اروپایی‌ها هم قبول داشتند که این تحریم‌ها غیر قانونی هست و خلاف حتی قطعنامه شورای امنیت است و قبول داشتند که مردم ایران خسارات دارند می‌بینند حقوق مردم ایران نقض شد در اثر این تحریم ها. دسترسی به دارو دسترسی به خیلی از نیاز‌های اولیه برای مردم محدود شد و شاید از بین رفت و بسیاری شاید از این قضیه لطمه دیدند هیچگاه اتحادیه اروپا نیامد حتی محکوم بکند چه برسد به اینکه بخواهد کسی را از مقام‌های آمریکایی یا از افراد آمریکایی که دست اندرکار این تحریم‌ها بودند بخواهد تحریم بکند.

عراقچی در ادامه تاکید کرد: بنابر این ما اصلا از اروپا نمی‌پذیریم که بخواهد به ما درس اخلاق بدهد بخواهد به ما درس حقوق بشر بدهد. سابقه آن‌ها بسیار خراب هست در این زمینه، ما هم در اعتراض و در واکنش به این اقدامی که اروپایی‌ها دیروز انجام دادند وزارت امور خارجه گفتگو‌های جامعی که بین ایران و اتحادیه اروپا جریان داشت و هر سال دو بار برگزار می‌شد ما این را تعلیق کردیم. از آن مهمتر همکاری‌های بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان که ۳ حوزه بسیار مهم است برای امنیت اروپا و برای امنیت منطقه البته این همکاری‌ها را هم به حالت تعلیق در آوردیم. اروپایی‌ها باید بدانند که با مردم ایران باید با زبان کرامت صحبت بکنند. این موضعی هست که ما در جلسات دو جانبه و چند جانبه‌ای که در روز‌های آینده خواهیم داشت هم به آن‌ها صراحتا خواهیم گفت. اینطور نیست که بتوانند از موضع غیر منطقی با ما صحبت بکنند و ما حتما اجازه نخواهیم داد که به این روش با ما بتواند مذاکره کنند.

عراقچی درباره اظهارات آمریکایی‌ها که می‌گویند همه تحریم‌ها برداشته نخواهد شد نیز گفت: آمریکایی‌ها در موضعی هستند که از نظر ما قابل قبول نیست. امیدوار هستیم که این موضع خودشان را در جریان مذاکراتی که با اروپایی‌ها و بقیه اعضای ۴ به اضافه یک خواهند داشت تصحیح بکنند. تا وقتی این موضع تصحیح نشود طبیعی هست که توافقی هم صورت نخواهد گرفت.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا این مذاکرات سقف زمانی دارد یا همینطور ادامه پیدا خواهد کرد نیز گفت: مسلما تا وقتی که مذاکرات مسیر صحیح خودش را طی کند ما در مذاکرات حاضر خواهیم شد. ما اینجا نیامده ایم که وقت تلف کنیم. اگر مذاکره در آن مسیری که ما می‌خواهیم برود جلو و ما بتوانیم سریع‌تر به فهرست تحریم‌هایی که آمریکا باید بردارد برسیم خوب طبیعی است که مذاکره ادامه پیدا می‌کند تا به این فهرست برسیم. اما اگر ببینیم همچین اراده و نیتی وجود ندارد خوب طبیعتا مذاکره ادامه پیدا نخواهد کرد. مذاکره قطعا محدود خواهد بود قطعا تا زمانی که منافع ما در آن تامین بشود ما در آن حضور خواهیم داشت و حاضر به بازی‌های مذاکراتی نخواهیم شد.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام از ۱۳ فروردین ماه به صورت برخط با حضور نمایندگان ایران و کشور‌های ۱+۴ آغاز شد و ادامه آن به صورت حضوری در وین ادامه یافت.

لازم به ذکر است، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از خرابکاری اخیر در تأسیسات غنی سازی نطنز اعلام کرده بود که ماشین‌های نسل جدید در نطنز نصب و چندین اقدام فنی دیگر نیز ظرف همین هفته اعلام خواهد شد.

در پی مصوبه آذر ماه سال گذشته نیز سازمان انرژی اتمی غنی سازی ۲۰ درصد را در فردو از سرگرفت.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح یکشنبه‌ ۲۲ فروردین در گفت‌وگو با فارس از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز خبر داد و گفت که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی به همراه نداشته است. علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز عصر همان روز در واکنش به این حادثه در تاسیسات نطنز، گفت: ایران ضمن محکوم کردن این حرکت مذبوحانه و تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی و آژانس با این تروریسم هسته‌ای، حق خود را برای اقدام علیه عاملان، آمران و مباشران محفوظ می‌دارد.

صالحی روز دوشنبه نیز در اظهاراتی این اقدام را خرابکاری برشمرد و کاظم غریب‌ آبادی نماینده دائم ایران در آژانس از ارسال نامه‌ای به گروسی در پی حادثه نطنز خبر داد و رژیم صهیونیستی را مسئول این حادثه خواند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
10
1
هر چه قدر نیاز داشته باشیم غنی سازی می‌کنیم
اما در عین حال درها برای بازدید آژانس هم باز است
ناشناس
|
-
|
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
4
خجالت داره پوست وپای مرغ توسفره مردم باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
2
يهو خودتون هم باورتون ميشه ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
1
لااقل درها بروی خائنین ببندید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
3
حتما در زیرزمین منزل تون غنی سازی را انجام می دهید
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
2
1
این یک لحظه ی تاریخی در تاریخ ایران است.
اما باید در اقتصاد کشور با فراری دادن غربی ها از کشور یک توازن با شرق ایجاد کرد!
سرمایه گذاری روس و چین و غیرو در کشور جایگزین فراری های غربی شود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
2
1
اینجاست که گفتمان اعتدال بین چپ و راست متولد خواهد شد و انتظار داریم حسن روحانی و علی لاریجانی عزیز هوشمندانه روس و چین و کشورهای بریکس را جایگزین غربی های فراری از اقتصاد کشور کنند
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
2
2
امیدواریم همزمان با فراری دادن غربی ها از اقتصاد کشور بتوان روس و چین و آفریقای جنوبی و ترکیه و برزیل و غیرو را جایگزین کرد
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
1
ایران این صدای صلح آزادی است/ عاشقی را یاد ما دادی / با تو هستم در غم و شادی
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
0
حربه ی رای آوری اصولگرایان خنثی شد. مگر غنی سازی بالاتر از 60 درصد باشد
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
1
لحظه ی تاریخی است
بهتر است رییس جمهور سخنرانی کوتاهی داشته باشند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
2
ای کاش به رفراندوم میگذاشتیم این موضوع را
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
4
0
مطیع امر رهبریم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
2
خروج سعید محمد از قرارگاه خاتم سپاه - منع سید حسن خمینی از کاندیداتوری - آغاز غنی سازی 60 درصدی سایه سنگینی بر نتیجه انتخابات 1400 می اندازد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
1
یک یا حسین دیگر تا....
افخمی
|
Germany
|
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
3
1
روز عزای ملی برای اصلاح طلبان،غرب گداها و وطن فروشان.
قاسم
|
United States
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
3
سلام بر همگان .60 درصد غنی سازی به چه درد صنعت ما میخورد ؟لطفاً اظهار نظر فرمایید .
تارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
1
راه نجات همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
1
خوب از این درصد. بالا بردن بجز فشار به مردم و نه به مسوولین البته؟!
چی اتفاق خوبی برای مردم. افتاده!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
1
آنهاکه دربرجام می گفتند تیم مذاکره کننده صنعت هسته ای رانابود کردند وسالها طول می کشددوباره برگردیم وقسم می خوردند .ازدروغ های خود که درمحضرمردم می گفتندخجالت بکشند وازملت ایران عذرخواهی کنند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
1
3
کی به کیه ، یه ۲۰ درصد هم من میزارم روش ،
پیش به سوی ۸۰ درصد ، علی برکت الله
ناشناس
|
Turkey
|
۲۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
1
... برو قوی شو اگر عزم زندگی داری؟
که در نظام طبیعت ضعیف پایمال است! ...
ناشناس
|
United States
|
۰۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
0
5
مرغ کیلویی چند؟ واکسن برای چند درصد ملت خریداری کردی؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
0
1
مرسی واقعا دغدغه ماهم همین بود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
0
4
غرور و خودخواهی انسان را تا کجا می برد
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
1
2
حقوق بگیران دوباره فعال شده اند
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
0
غنی سازی جز هزینه و درد سر هیچ سودی ندارد این هم در این حد بهتر بجای این هزینه در کار های پر سوده که رفاه و اشتغال زایی را به دنبال دارد هزینه شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین