کد خبر: ۷۰۵۶۹۲
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
رییس مرکز آمار گفت: ‌نرخ تورم سالانه منتهی فروردین ماه ۱۴۰۰ به ۳۸.۹ درصد رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

«جواد حسین زاده» در نشست خبری با اصحاب رسانه نرخ تورم نخستین ماه سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

وی اظهارداشت: شاخص قیمت کالا و خدمات در فروردین ماه ۳۰۶.۱ درصد است و هر سه نرخ تورم (ماهیانه، سالیانه و نقطه به نقطه) در فروردین ۱۴۰۰ رشد داشته است.

رییس مرکز آمار گفت: نرخ تورم سالانه تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. براین اساس نرخ تورم سالیانه فروردین ماه برابر ۳۸.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد رشد داشت.

رییس مرکز آمار ادامه داد: نرخ تورم ماهانه که همان درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل بوده این شاخص در فروردین ماه ۲.۷ درصد است و نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۴۹.۵ درصد است و نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد رشد داشته است.

به گفته حسین زاده، قیمت خوراکی و آشامیدنی‌ها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳.۵ درصد، پوشاک و کفش ۵۵.۶ درصد، مسکن ۲۹.۸ درصد، بهداشت و درمان ۴۴.۳ درصد، حمل و نقل ۵۶.۳ درصد و تفریح ۶۱.۷ درصد رشد داشت.

وی گفت: میزان اجاره بها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۹۹ رشد ۳۰.۶ درصد رشد و طی یک سال ۲۸ درصد افزایش قیمت داشته است

رییس مرکز آمار با بیان اینکه خودرو در زیرگروه حمل و نقل است و به طور متوسط گروه حمل و نقل ۶۵.۹ درصد تورم سالیانه داشت، افزود: خرید انواع خودرو در ۱۲ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ برابر ۱۰۴.۵ درصد رشد داشته و تورم نقطه‌ای آن ۸۸.۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین