کد خبر: ۷۰۶۳۲۸
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
به گفته پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه، فوتبال، کشتی و ورزش های رزمی از جمله رشته های ورزشی هستند که بیشترین آسیب های ورزشی در آنها رخ می دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

هوشنگ بهمنی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به نامگذاری چهارمین روز از هفته سلامت با عنوان "آشنایی با آسیب های شایع ورزشی" از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی، اظهارکرد: در شرایط کنونی با توجه به شیوع بیماری کرونا و تاثیر آن در کاهش فعالیت های ورزشی و محدودیت های تمرینی ناشی از این بیماری، حفظ آمادگی بازیکنان و اتخاذ روشهای تمرینی مناسب جهت پیشگیری از آسیب ناشی از فعالیت های محدود شده، اهمیت بسزایی دارد.

وی با تاکید براینکه در این شرایط بیشتر از گذشته پیشگیری از آسیب ها ورزشی در بین مربیان و ورزشکاران باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: بازیکنان و مربیان باید با انجام روشهای تمرینی ساده که زمان بسیار کمی از تمرینات روزانه آنها را به خود اختصاص می دهد، نسبت به پیشگیری از این آسیب‌ها اقدام کنند تا در یک مسیر مستمر در جهت رسیدن به اهداف قهرمانی گام بردارند.

پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با بیان اینکه پیش از شروع هر تمرینی باید گرم کردن بدن انجام شود، افزود: در مرحله بعدی تمریناتی که از بخش هایی همچون تمرینات دویدن، قدرتی، تعادلی و تمرینات هماهنگ کننده عصب و عضلات تشکیل شده و دارای اهدافی شامل بهبود کنترل حرکتی اندام تحتانی، افزایش ثبات ناحیه مرکزی بدن و افزایش آگاهی از وضعیت مفاصل اندام تحتانی است، انجام شود تا منجر به بهبود اجرای امن و درست الگو های حرکتی شده و از این طریق میزان آسیب های ورزشی کاهش یابد.

وی در ادامه فوتبال، کشتی و ورزش های رزمی را از جمله رشته های ورزشی برشمرد که بیشترین آسیب های ورزشی در آنها رخ می دهد و عنوان کرد: همچنین بیشترین آسیب ها در ناحیه زانو، شانه و کشاله ران اتفاق می افتد، اما در کنار این آسیب ها می توان به آسیب های شایع دیگری همچون پارگی رباط صلیبی، پیچ خوردگی مچ پا، التهاب و درد قسمت جلویی ساق پا اشاره کرد.

بهمنی در ادامه تاکید کرد: در برخی از مواقع پیشگیری از آسیب های شایع ورزشی خارج از کنترل ما است، حال آنکه اکثر مواقع هم قابل پیشگیری هستند و گاها آسیب های ورزشی را خودمان بر سر خودمان می آوریم، چون برای انجام آن ورزش خاص شرایط بدنی آماده ای نداریم و با بروز هر آسیب، هزینه های مستقیم و غیرمستقیم زیادی به ورزشکار، باشگاه و تیم های ملی وارد می شود و از طرف دیگر هم محرومیت ورزشکار از فعالیت ورزشی را برای مدتی به دنبال می‌آورد.

وی اضافه کرد: از همه مهمتر بعضی از این آسیب ها می توانند طول دوره قهرمانی و عمر فعالیت ورزشی ورزشکار را متاثر سازند و چه بسیار بازیکنان مستعدی که به دلیل مصدومیت مجبور به خداحافظی از دنیای ورزش شده اند.

پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با بیان اینکه آسیب های ورزشی معمولا از خفیف تا متوسط طبقه بندی می شوند، عنوان کرد: در اکثر آسیب های ورزشی می توان با استفاده از روشهای P.R.I.C.E تراپی همچون محافظت کردن، استراحت، سرما درمانی، کمپرس کردن و بالا نگه داشتن اندام مشکل را برطرف کرد، اما باید در نظر داشت که برخی از آسیب های ورزشی حتی با انجام بهترین روش درمانی برای درمان کامل به ماه ها زمان نیاز دارند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین هر فعالیت ورزشی باید آهسته و ابتدا با نرمش شروع شود تا از بروز آسیب های شایع ورزشی پیشگیری کند، بگونه ای که می توان گفت نرمش و گرم کردن بدن باعث افزایش جریان خون به سمت ماهیچه ها، افزایش انعطاف پذیری و کاهش وقوع آسیب ها می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین