کد خبر: ۷۰۷۰۱۶
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا با ارائه این قانون گفت: «این آیین‌نامه سواستفاده تروریست‌ها از اینترنت برای جذب نیرو، تحریک به حمله و تجلیل از جنایت‌هایشان را دشوارتر می‌کند.»
آفتاب‌‌نیوز :

طبق قوانین سخت‌گیرانه‌ای که روز چهارشنبه ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) در پارلمان اروپا تصویب شد، محتواهای آنلاین که ماهیتی «تروریستی» دارند باید در مدت یک ساعت از پلت‌فرم‌های آنلاین حذف شوند.

حامیان این قانون می‌گویند با تصویب این قانون تحریک یا برنامه‌ریزی برای حمله و یا جذب عضو برای تروریست‌ها دشوارتر می‌شود اما در مقابل گروه‌های حقوق بشری نسبت به تاثیر منفی این قانون در حوزه آزادی بیان هشدار می‌دهند.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا با ارائه این قانون گفت: «این آیین‌نامه سواستفاده تروریست‌ها از اینترنت برای جذب نیرو، تحریک به حمله و تجلیل از جنایت‌هایشان را دشوارتر می‌کند.»

وی افزود: «بدون داشتن کتابچه‌های راهنمای آنلاین، ساخت بمب دشوارتر است. بدون ویدئوهای تبلیغاتی پر زرق و برق مسمومیت ذهن جوانان دشوارتر است.»

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا این طرح را در سال ۲۰۱۸ پیشنهاد کرده بود و نمایندگان پارلمان این اتحادیه چهارشنبه عصر آن را بدون رای‌گیری تصویب کردند چرا که پیش از این در دسامبر گذشته درباره این طرح به یک توافق اولیه رسیده بودند و به طرح نهایی ماده‌ای اضافه نشده بود.

این مقررات متن، تصاویر، صدا و ویدئوهای ضبط شده یا آنلاین را هدف قرار می‌دهد.

هنگامی که یک ارائه دهنده خدمات یا محتوای آنلاین، دستور حذف مطلبی را از «مرجع صالح» یک کشور عضو اتحادیه اروپا دریافت می‌کند، یک ساعت فرصت داد تا مطلب را حذف یا مسدود کند و اگر از انجام چنین اقدامی سر باز بزند با خطر جریمه تا چهار درصد از گردش مالی شرکت روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر این درخواست را می‌توان به پلتفرمی که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند ارائه داد که در این صورت کشور میزبان ۷۲ ساعت فرصت دارد ارزیابی کند درخواست موجه است یا نه.

محتوای مورد استفاده برای اهداف آموزشی، روزنامه‌نگاری، هنری یا پژوهشی از این موضوع معاف هستند و «محتوای تروریستی محسوب نمی‌شوند».

گروه‌های مدافع حقوق بشر این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این قانون آزادی بیان را محدود می‌کند. حدود ۶۰ گروه حقوق بشر، انجمن‌های روزنامه‌نگاری و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز از اعضای پارلمان اروپا خواسته بودند که این قانون را تصویب نکنند.

آن‌ها در نامه‌ای که قبل از جلسه روز گذشته پارلمان اروپا ارسال شده بود، هشدار دادند که محدودیت زمانی یک ساعته برای حذف محتوای به اصطلاح تروریستی باعث می‌شود تا پلتفرم‌های آنلاین از ابزارهای خودکار برای کنترل محتوا استفاده کنند. به اعتقاد این گروه‌ها، چنین ابزارهایی عدم شفافیت و دقت را افزایش می‌دهند.

آن‌ها تاکید کردند که ابزارهای خودکار نمی‌توانند گفتار درباره تروریسم را از محتوای تروریستی متمایز کنند که این بدان معنی است که محتوای قانونی نیز حذف خواهد شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید مقررات لازم را از ماه آینده در قوانین خود در این زمینه بگنجانند و این قانون یک سال دیگر کاملا اجرایی می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین