کد خبر: ۷۰۷۳۶۸
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱

دام کلاهبرداران در زمان ثبت‌ نام اینترنتی مدارس

رییس پلیس فتای استان کرمان گفت: با توجه به نزدیکی شروع ثبت نام اینترنتی مدارس، برخی از افراد سودجو و کلاهبرداران سایبری با طراحی وب سایت‌های جعلی و انجام تبلیغات مختلف، شهروندان را به سمت صفحات جعلی هدایت کرده و قصد کلاهبرداری از آنان را دارند.
دام کلاهبرداران در زمان ثبت‌ نام اینترنتی مدارس
آفتاب‌‌نیوز :

سرهنگ"امین یادگار نژاد" اظهار کرد: با توجه به شرایط مختلف روش‌های جدیدی برای کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی ابداع می‌شود و متاسفانه افراد زیادی به دلیل اینکه اطلاع و دانش کافی ندارند یا به دلیل بی‌دقتی در دام این مجرمان سایبری گرفتار می‌شوند و کلاهبرداران با همین روش‌های ساده پول زیادی به جیب می‌زنند.

وی با اشاره به نزدیکی شروع ثبت نام مدارس در مقاطع تحصیلی مختلف افزود: والدین در هنگام ثبت نام اینترنتی فرزندان خود حتما آدرس سایت را به صورت دستی وارد کرده و به گزینه‌های نمایش داده شده در موتور جستجوی خود اعتماد نکرده و تنها از طریق سامانه saja.medu.ir اقدام به ثبت نام دانش آموزان خود کنند.

این مقام سایبری گفت: شهروندان باید آگاه باشند برای ثبت نام اینترنتی فرزندان خود باید از طریق وب سایت‌های رسمی اقدام کنند و به اطلاعیه‌های وزرات آموزش و پرورش در این حوزه توجه کرده و از هرگونه ثبت نام در سایت‌های اینترنتی متفرقه خودداری کنند.

وی با اشاره به اعتماد بیش از حد خانواده‌ها به افراد آنلاین در فضای مجازی، گفت: ارسال لینک‌های جعلی و دروغین با عنوان «ثبت نام مدارس دولتی و غیرانتفاعی»، با تبلیغات اغوا کننده در این ایام، به خصوص در شبکه‌های اجتماعی افزایش داشته است.

یادگارنژاد افزود: ارسال کنندگان لینک‌های جعلی در فضای وب هدفی جز سرقت اطلاعات بانکی و هویتی دانش‌آموزان ندارند، بنابراین اعتماد به این افراد و مراجعه به لینک‌های ارسالی می‌تواند زمینه سوءاستفاده از کاربران را درآینده فراهم سازد.

وی درباره واریز وجه نیز بیان کرد: در زمان ثبت‌نام نیازی به واریز وجه به شماره کارت‌های درج‌شده در سایت‌ها یا ارسال شده از طریق پیامک، نیست و باید از این کار خودداری کرد.

رییس پلیس فتای استان کرمان هشدار داد: والدین برای ثبت نام فرندان خود به لینک‌های دریافتی که از طرق مختلف دریافت می شود به هیچ عنوان اعتماد نکرده و بر روی آن کلیک نکنند و هنگام واریز وجه در زمان ثبت نام با استفاده از درگاه‌های پرداخت الکترونیکی پروتکل‌های امنیتی، آدرس صحیح درگاه بانکی مورد نظر، اطلاعات تماس با ما در سایت و نشان اعتماد الکترونیکی را به طور کامل بررسی کنند تا در دام کلاهبرداران سایبری قرار نگیرید.

وی از شهروندان خواست: اگر شهروندان با صفحاتی که به نظر آنها جعلی هستند برخورد کردند، مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir به ما گزارش دهند تا هر چه سریع‌تر برای بررسی موضوع و برخورد با کلاهبرداران ورود کنیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین