کد خبر: ۷۰۷۶۱۲
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳

تنش‌ها تمامی ندارد؛ اتحادیه اروپا سفیر روسیه را احضار کرد

اتحادیه اروپا در ادامه تنش‌ها با روسیه، سفیر روسیه در بروکسل را احضار کرد تا مراتب اعتراض خود را به تصمیم این کشور برای تحریم ۸ مقام این اتحادیه اعلام کند.
تنش‌ها تمامی ندارد؛ اتحادیه اروپا سفیر روسیه را احضار کرد
آفتاب‌‌نیوز :

پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این خبر در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها در بروکسل، افزود که دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا عصر امروز با سفیر روسیه نزد اتحادیه ملاقات خواهد کرد. وی افزود که در این ملاقات طرف اروپایی به شدیدترین لحن ممکن تصمیم اخیر مسکو را محکوم خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه جمعه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «دیوید ساسولی» رئیس پارلمان اروپا و هفت شخص دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان ساختارهای رسمی این اتحادیه را در فهرست سیاه قرار داده است.

در این بیانیه آمده است، وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در پاسخ به تحریم های اروپا در ۲ و ۲۲ مارس سال جاری علیه شش شهروند روسی، ورود چند شهروند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان ساختارهای رسمی اتحادیه اروپا را در فهرست تحریم ها روسیه وارد کرده است.

«دیوید ماریا ساسولی»، رئیس پارلمان اروپا، «ژاک مایر»، عضو هیئت نمایندگی فرانسه در مجمع پارلمانی شورای اروپا، «ورا جوروا» معاون رئیس کمیسیون اروپا برای ارزش ها و شفافیت، «ماریس بالتینس» مدیر مرکز زبان دولتی جمهوری لتونی، «جورگ راوپاچ» رئیس دادستانی برلین از جمهوری فدرال آلمان، آسا اسکوت(Asa SCOTT )، رئیس آزمایشگاه شیمی، بیولوژیکی، تشعشع و ایمنی هسته ای، انستیتوی تحقیقات دفاع کل پادشاهی سوئد، «ایلمار توموسک» رئیس گروه زبان جمهوری استونی و رئیس شورای ملی رسانه های الکترونیکی جمهوری لتونی شهروندانی هستند که در فهرست سیاه دولت روسیه قرار گرفته اند.

در این بیانیه آمده است همه پیشنهادهای روسیه برای حل مشکلات با اروپا، دائما یا رد یا نادیده گرفته می شوند.

متعاقبا مقامم های اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک، تصمیم مسکو را محکوم کرده و آن را اقدامی غیرقابل قبول و بی اساس خواندند.

روسای شورا، پارلمان و کمیسیون اروپا در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، نوشته‌اند: ما با شدیدترین لحن ممکن تصمیم امروز دولت مسکو را برای منع ورود هشت شهروند اتحادیه به خاک روسیه، محکوم می‌کنیم.

این اقدام به تعبیر نویسندگان، «غیر قابل قبول»، «فاقد توجیه» و «بی اساس» است زیر مستقیما اتحادیه اروپا را هدف قرار داده است. «این تصمیم نشان می‌دهد که فدراسیون روسیه مسیر تقابل با اتحادیه اروپا را به جای اصلاح روند منفی در روابط دو جانبه در پیش گرفته است»

در پایان این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که به تصمیم روسیه واکنش مناسب نشان دهد.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته پیش گفته بود که روابط با روسیه به پایین ترین حد رسیده است. او با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا خواستار توافقی موقت شد که از «تقابل با یک همسایه‌ای که گویا تصمیم گرفته رفتارهای خصمانه داشته باشد» جلوگیری کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین