کد خبر: ۷۰۷۸۶۸
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
دامپزشکی خراسان جنوبی با توجه به شروع فصول گرم سال نسبت به فعال شدن کنه‌های ناقل بیماری خطرناک تب کریمه کنگو هشدار صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

وحید شریفی، رئیس شبکه دامپزشکی خوسف، امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: به منظور آموزش همگانی بیماری‌های خطرناک مشترک بین انسان و دام به تمامی شهروندان و روستائیان توصیه می‌شود با دوری و مبارزه با کنه به عنوان ناقل بیماری و پرهیز از تماس با خون و ترشحات دام‌های آلوده، اقدام به کشتار غیر مجاز دام خود و دیگران را از خطرات هولناک بیماری حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه توصیه‌های دامپزشکی تنها راه حل پیشگیری از بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند، افزود: ذبح دام به هر دلیلی قانونا و شرعا جایز نیست در غیر کشتارگاه انجام شود و تهیه دام فقط از مراکز مجاز عرضه دام با تایید دامپزشکی باید صورت پذیرد.

رئیس شبکه دامپزشکی خوسف با بیان اینکه از گوشت‌هایی که مهر دامپزشکی داشته و ۲۴ ساعت در سرد خانه نگه داری شده استفاده کنید، تصریح کرد: افراد در معرض خطر از لباس، چکمه، ماسک و عینک مناسب استفاده کنند.

شریفی ادامه داد: برای از بین بردن کنه‌ها به عنوان ناقل بیماری تمامی دام‌ها، بستر و جایگاه دام در روستاه‌ها و دامداری‌ها سمپاشی شود و بیمار مشکوک به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو باید ایزوله شده و در صورت مشاهده خونریزی بیمار نباید جابجا شود.

وی اظهار کرد: از تماس با دام آلوده، خون و ترشحات لاشه، گزش و دستکاری کنه و خون و ترشحات بافتی بیمار آلوده اجتناب شود.

شریفی با بیان اینکه با شروع ناگهانی تب، سردرد، درد عضلاتی و خونریزی فورا به مراکز بهداشتی مراجعه شود، تصریح کرد: توجه به هشدارهای دامپزشکی در قالب اطلاعیه‌ها و پیام‌های بهداشتی ضروری و حیاتی است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین