کد خبر: ۷۰۸۰۳۰
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
سکته قلبی، ۱۲ نشانه ساده دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

اغلب افراد تصور می‌کنند بارزترین نشانه ابتلا به بیماری قلبی، احساس درد در قفسه سینه است. اگرچه درد در قفسه سینه از نشانه‌های ابتلا به بیماری قلبی است، اما برخی دیگر از نشانه‌های معمولی نیز از نشانه‌های پنهان ابتلا به بیماری قلبی و سکته هستند.

اگر این ۱۲ نشانه را دارید، احتمالا به بیماری قلبی مبتلا هستید و جهت پیشگیری از علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان، باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

۱- آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب

آپنه خواب یا همان توقف تنفس در خواب، در اثر انسداد راه هوایی حلق و بینی در زمان خواب ایجاد می‌شود و گاه ممکن است بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد. این از جمله اختلالاتی است که باید بسیار جدی گرفته شود، زیرا یکی از علائم بیماری قلبی است.

آپنه خواب در مواردی می‌تواند مرگبار باشد و به همین دلیل حتما در صورت دیدن این علامت باید پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

در حقیقت، زمانی که خروپف می‌کنید و این خروپف با توقف تنفس شما شکسته می‌شود، ممکن است اکسیژن کافی به مغز شما نرسد. آپنه خواب خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و ریتم‌های غیر طبیعی قلب می‌شود. آپنه خواب قابل درمان است و به عنوان یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی خاموش بهتر است که جدی گرفته شود.

۲- بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ

اگر سطح تری‌گلیسیرید در خون بالا باشد، ممکن است پوست شما در اطراف ناحیه انگشتان دست و پا دچار بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ شود و این یکی از علائم بیماری قلبی و از جمله علائم قبل از سکته قلبی است.

بخشی از این چربی‌ها در خون شما نقش مهمی در تقویت رگ‌ها و شریان‌های شما دارند و اگر از حد معمول بیشتر شوند، یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی بوده و ممکن است شما را در معرض خطر سکته‌های قلبی و مغزی قرار دهند.

۳- قدرت بدنی ضعیف

می‌دانستید قدرت دستان شما به معنای قدرت قلب شماست؟ تحقیقات نشان می‌دهند هر چه قدرت دست شما برای فشار دادن بیشتر باشد، احتمال ابتلا شما به بیماری‌های قلبی کمتر است. اگر قدرت دست شما برای فشار دادن اشیاء کم بوده، ممکن است یکی از علائم مهم بیماری قلبی باشد. با این‌همه بهبود این عملکرد نمی‌تواند نشانه سلامت قلب شما باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۴- نقاط تیره زیر ناخن

اگر بدون دلیل و بدون این‌که ناخن‌های‌ شما به جایی برخورد کرده باشند یا به آن‌ها ضربه وارد شده باشد، زیر ناخن‌ها نشانه خون‌مردگی باشد، ممکن است دچار عفونت در قلب یا دریچه‌های آن باشید. ابتلا به دیابت نیز ممکن است موجب این نشانه شود.

افرادی که دچار این نشانه هستند، ۲ تا ۴ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی هستند. این تیرگی ناخن می‌تواند از جمله علائم سکته قلبی خفیف نیز باشد.

۵- سرگیجه

سرگیجه، یکی دیگر از علائم مهم ابتلا به بیماری قلبی و از جمله دلایل و علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان است. البته سرگیجه ممکن است به علل مختلف در شما بروز پیدا کند که یکی از دلایل آن می‌تواند ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد؛ اما از جمله اقدامات اولیه سکته قلبی این است که قبل از وقع سکته، علائم را شناسایی و درمان کنید.

در این مورد نیز عموما علت اصلی سرگیجه این است که خون کافی به مغز نمی‌رسد و به همین دلیل، علت سرگیجه ممکن است ریتم نامنظم قلب و تضعیف عضله قلب باشد، به‌خصوص اگر این حالت با احساس لرزش و نبض تند قلب باشد.

۶- مشکلات جنسی

شاید باورتان نشود، اما در برخی موارد بی‌میلی‌های جنسی در زنان و مردان، یکی از علائم بیماری قلبی است و فرد احتمال بالاتری جهت ابتلا به سکته قلبی یا حمله قلبی را دارد. در مردان ممکن است به دلیل اشکال در سیستم گردش خون، فشار خون بالا یا کلسترول بیش از حد باشد. اخلال در جریان گردش خون، میل جنسی در زنان را نیز کاهش می‌دهد.

۷- تغییرات رنگ پوست

انگشتان آبی یا خاکستری رنگ ممکن است به علت گردش خونی باشند که بدون اکسیژن لازم هستند. این مشکل به خاطر نقص در عملکرد قلب و انسداد رگ‌های خونی رخ می‌دهد. در این صورت، حتی امکان خونریزی در پوست دست و پا نیز وجود دارد. تغییرات رنگ پوست، از جمله علائم بیماری قلبی است.

۸- خونریزی لثه

هنوز ارتباط میان خونریزی لثه و ابتلا به بیماری‌های قلبی به صورت واضح مشخص نیست، اما مطالعات صورت گرفته، نشان می‌دهند که ورم کردن لثه‌ها یا خونریزی آن‌ها ممکن است منجر به التهاب قلب شوند.

یک نظریه در این‌باره می‌گوید که باکتری‌ها از لثه وارد جریان خون می‌شوند و سبب ایجاد التهاب در قلب می‌شوند. بیماری‌های لثه که منجر به از دست دادن دندان می‌شوند، حتی خطر بروز سکته قلبی را نیز افزایش می‌دهند.

۹- لکه‌های تیره روی پوست

پیدا شدن لکه‌های تیره ضخیم در نقاطی مثل گردن، زیر بغل و کشاله ران معمولا زمانی رخ می‌دهد که بدن شما با هورمون انسولین مشکل داشته باشد.

در حقیقت، زمانی که بدن شما نسبت به هورمون انسولین، مقاومت نشان دهد و مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک مبتلا هستید، بهتر است جهت کنترل قند خون و نیز چکاپ قلب به پزشک متخصص مراجعه کنید. این موارد ممکن است که علائم بیماری قلبی باشند.

۱۰- اشکال در تنفس

اشکال در تنفس و نفس‌های کوتاه و منقطع، ممکن است از جمله علائم بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب یا حمله قلبی باشند.

اگر پس از برخی کار‌ها مثل ورزش کردن یا پیاده‌روی سبک یا حتی در حالتی که دراز کشیده‌اید، در تنفس دچار مشکل می‌شوید و البته پیش از این به این صورت نبوده‌اید، بهتر است به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید، زیرا این مشکل ممکن است یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

اگر در قفسه سینه خود نیز در این موارد احساس درد می‌کنید، حتما به اورژانس مراجعه کنید، زیرا ممکن است از علائم اولیه سکته قلبی شدید باشد.

۱۱- تورم در قسمت پایین پا‌ها

تورم در پا‌ها زمانی که زیاد می‌نشینید، زیاد سر پا می‌ایستید یا در دوران بارداری، محتمل است. در مواردی غیر از این، ممکن است دلیل آن، نارسایی قلبی و گردش ضعیف خون باشد. تورم پا‌های شما ممکن است به دلیل یک لخته خون باشد که گردش خون را از اندام‌های پایین بدن به سمت قلب، متوقف می‌کند.

اگر تورم پا‌ها به صورت ناگهانی رخ دهد، حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است دلیل آن، ابتلا به بیماری‌های قلبی و از جمله علائم قبل از وقوع سکته قلبی در مردان و زنان و حتی جوانان باشد.

۱۲- خستگی بیش از حد

همیشه خستگی را به پای کم‌خوابی و کار زیاد نگذارید. یکی از علائم مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌تواند سبب ایجاد احساس خستگی در شما شود، زیرا عضله قلب آن‌قدر قوی نیست که بتواند نیاز‌های بدن شما را برآورده کند.

از سوی دیگر، احساس ضعف و خستگی می‌تواند به دلایل مختلف از جمله کم‌خونی، سرطان یا حتی افسردگی باشد. با درمان افسردگی و خستگی به روش اصولی و زیر نظر پزشک، پیشگیری از سکته قلبی را از پله نخست آغاز کنید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین