کد خبر: ۷۰۸۰۳۳
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴

نعمت روان، مجری تلویزیونی در افغانستان کشته شد

عامل این حمله تاکنون مشخص نشده اما دولت و نهادهای بین‌المللی گروه طالبان را مقصر موجی از ترورهای هدفمند در ماه‌های اخیر در افغانستان می‌خوانند.
نعمت روان، مجری تلویزیونی در افغانستان کشته شد
آفتاب‌‌نیوز :

نعمت روان، مسئول رسانه‌ای وزارت مالیه/دارایی افغانستان و مجری سابق تلویزیونی در قندهار ترور شد.

خانواده او به رسانه‌ها گفته‌اند که خودرو حامل آقای روان امروز (پنجشنبه، ۱۶ ثور/اردیبهشت) هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و جان باخت.

به گفته منابع امنیتی این رویداد در حوزه چهاردهم امنیتی رخ داد. بنا به گزارش‌ها مهاجمان دو نفر بوده‌اند که از محل فرار کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ترور آقای روان را "حمله تروریستی" خوانده و آن را محکوم کرده است.

او در بیانیه‌ای گفته است " تروریستان با ایجاد اینگونه وحشت ها نمی‌توانند آزادی بیان و صدای رسای مردم را خاموش نموده و باور هموطنان ما را برای آیندۀ روشن کشور تضعیف نمایند."

نعمت روان، مجری تلویزیونی در افغانستان کشته شد

در این بیانیه آمده که رئیس‌جمهوری به مسئولان مربوطه هدایت داده تا عاملان این رویداد را شناسایی و مجازات کنند.

عامل این حمله تاکنون مشخص نشده اما دولت و نهادهای بین‌المللی گروه طالبان را مقصر موجی از ترورهای هدفمند در ماه‌های اخیر در افغانستان می‌خوانند.

گروه طالبان در صحبت با رسانه‌ها گفته است افراد آن‌ها نقشی در این رویداد نداشته‌اند.

شبکه طلوع‌نیوز گفته است که نعمت روان سه هفته قبل به کارش در این شبکه پایان داد و به عنوان مسئول رسانه‌ای و سخنگوی وزارت مالیه کارش را شروع کرد.

اما روز گذشته گروه طالبان با انتشار پیامی خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای در افغانستان را متهم کرد که به "ابزار پروپاگاندای دولت" تبدیل شده‌اند. طالبان تهدید کرد که "در صورت ادامه این کار با عواقب" آن روبه‌رو خواهند شد.

سفارت‌های بریتانیا و آمریکا در واکنش به این هشدار طالبان در یک اعلامیه مشترک گفتند که از رسانه‌های آزاد در افغانستان قویا حمایت می‌کنند و خشونت‌های جاری علیه رسانه‌ها و تلاش طالبان برای ساکت کردن خبرنگاران را با شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنند.

همزمان عارف رحمانی، نماینده غزنی در مجلس به نقل از آقای احمد ضیا سراج، رئیس امنیت ملی در توییتر نوشت :"تبلیغات بعضی از تلویزیون‌ها به نفع طالبان شوکه‌کننده است. این آزادی بیان نیست. سوء‌ استفاده از آزادی بیان است‌. تحمل نمی‌کنیم". اما اداره امنیت ملی این نقل قول را "به دور از واقعیت‌، تحریف‌شده و منحرفانه" خواند و تاکید کرد که این اداره جامعه رسانه‌ای افغانستان را "محافظان اصلی ارزش‌ها و دستاوردهای بیست سال گذشته" می‌دادند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان در بیانیه‌ای هشدار طالبان را "اقدامی ضد آزادی بیان" خوانده و آن را محکوم کرده است. همچنین نوشته است که "خوشحالیم که ریاست عمومی امنیت ملی، گزارش‌ها درباره فشار نهادهای امنیتی بر رسانه‌ها را نادرست خواند و به حمایت از آزادی بیان و خبرنگاران تأکید ورزید."

شمار زیادی از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان به قتل نعمت روان واکنش نشان داده‌اند.

همکاران او، او را جوانی خلاق و مجری با استعداد توصیف کردند.

آرین آرون، یکی از فعالان نوشته است:"هرکسی این‌جا فکر کند، حرف بزند، عضو خانواده رسانه شود و به جای تفنگ قلم به دست بگیرد کشته می‌شود."

واکنش نهاد رسانه‌ای "نی"

نهاد "نی" حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان در اعلامیه‌ای ترور نعمت ران را "ضایعه بزرگ به جامعه رسانه‌ای کشور" دانسته نوشته است که آقای روان در حالی به قتل رسید که به تعدادی از خبرنگاران در قندهار از سوی نهادهای امنیتی گفته شده که شماری از آن‌ها زیر تهدید جدی "گروه‌های تروریستی" قرار دارند. دفتر نی از نهادهای امنیتی خواسته که این قضیه را به‌صورت جدی بررسی کنند.

در اعلامیه "نی" آمده:"نهادهای امنیتی باید مشخص بسازند که آیا رابطه‌ای میان قتل آقای روان و کار روزنامه‌نگاری‌اش وجود دارد یا خیر؟ همچنین این هم از سوی نهادهای امنیتی روشن شود که چه رابطه‌ای میان تهدیدهای اخیر طالبان و این قتل وجود دارد."

در این اعلامیه آمده که این هفتمین رویدادی از آغاز سال جاری میلادی است که کارمندان رسانه‌ای در آن کشته می‌شوند.

نی اضافه کرده که اگر دولت اقدامات مهمی برای محافظت خبرنگاران انجام ندهد، چنین رویدادهایی تکرار خواهد شد و "این وضعیت ضربه مهلکی بر پیکر جامعه رسانه‌ای و آزادی بیان خواهد بود."

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین