کد خبر: ۷۰۸۱۵۴
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام جدیت دارند
رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین ، با بیان اینکه آمریکایی‌ها تا کنون اعلام آمادگی کرده‌اند که بخش بزرگی از تحریم ها علیه ایران را بردارند ، گفت: مذاکرات وین هیچ ارتباطی با موضوعات دیگر در تهران از جمله موضوع انتخابات ندارد .
آفتاب‌‌نیوز :

سید عباس عراقچی بعد از ظهر روز جمعه بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد: امروز جلسه اول کمیسیون مشترک برجام از دور جدید مذاکرات وین برگزار شد و ما دور جدید مذاکرات را آغاز کردیم و از بعد از ظهر کارگروه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز، بعد از چند روزی که هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت هایشان رفته بودند با انرژی جدید بحث‌ها را شروع کرده اند، افزود: از آن چه که در جلسه اول می‌توان استنباط کرد، این است که جدیت در همه طرف‌ها برای رسیدن به یک راه حل و احیای مجدد برجام وجود دارد و این را هیات‌ها هر کدام به نوعی در جلسه امروز بیان کردند، اخباری که از سمت آمریکایی‌ها نیز به ما منتقل می‌شود بیانگر این است که آن‌ها نیز برای بازگشت به برجام جدیت دارند و تا الان اعلام آمادگی کرده‌اند که بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد، تا وقتی که ما به تمام خواسته هایمان در این زمینه برسیم.

وی با بیان اینکه اگر خواسته‌های ما تامین شود ما نیز در اجرای تعهدات خود و بازگشت کامل به برجام کاملاً جدی هستیم و این اراده جمهوری اسلامی است که اتخاذ شده است، افزود: این موضوع هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران از جمله موضوع انتخابات که البته موضوع مهمی در کشور است، ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه‌ای و جانبی برگزار می‌شود و اهداف ملی دارد و منافع ملی را در نظر دارد و ما در راستای تحقق سیاست‌های قطعی نظام در این مسیر حرکت و تلاش می‌کنیم و جدیت ایران در راستای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم‌ها در جلسه امروز بار دیگر منعکس شد.

عراقچی با بیان اینکه در مجموع امروز دور جدیدی از مذاکرات را با انرژی مثبت شروع کردیم و امیدواریم بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار را جمع بندی کنیم، افزود: نمی‌توانیم در مورد زمان پیش‌بینی کنیم، ولی امیدوار هستیم که سریعتر کار را انجام دهیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: چالش‌ها و مواردی که در مورد آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد، موارد کوچکی نیستند و باید در مورد آن‌ها بحث و مذاکره صورت بگیرد تا بتوانیم راه حل‌هایی را در مورد آن‌ها پیدا کنیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه روز شنبه و یکشنبه در وین تعطیل است آیا مذاکرات ادامه خواهد داشت؟ گفت: مذاکرات تعطیل نخواهد شد، آخر هفته نخواهد داشت، کارگروه‌ها فعالیت‌های خود را ادامه خواهند داد، مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و کارشناسان در صورتی که لازم باشد شبانه روز کار خواهند کرد و همانطور که گفتم از بعد از ظهر کار خود را شروع کرده اند و هر زمان که نیاز باشد برای جمع بندی کار آن‌ها و یا حل مشکلات آن‌ها و یا به هر دلیل دیگری کمیسیون مشترک دوباره تشکیل جلسه می‌دهد.

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه روسای هیئت‌ها در تعطیلات آخر هفته برای هدایت مذاکرات کارشناسی در وین حضور خواهند داشت، ادامه داد: هر زمان که لازم باشد نشست کمیسیون مشترک برجام نیز دوباره تشکیل می‌شود.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در پاسخ به این سوال که گویی آقای گروسی دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در هتل مذاکرات حضور داشته است و آیا ایشان با شما دیدار داشته اند یا با دیگر هیئت‌ها؟ تصریح کرد: من با ایشان روز گذشته در دفتر کارشان دیدار کردم و اطلاعی از بقیه دیدار‌های ایشان ندارم، اما طبیعی است که هیئت‌ها مشورت‌هایی را با ایشان داشته باشند به هر حال آژانس در مورد مسائل فنی صاحب‌نظر است و نظرات کارشناسی کارشناسی آژانس می‌تواند به حل برخی سوء تفاهم‌ها و برخی از مشکلات کمک کند.

عراقچی تاکید کرد: به صورت طبیعی مشورت‌هایی با آژانس از سوی تمامی هیئت‌ها صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: ممکن است در مرحله‌ای حتی خواهش کنیم که آقای گروسی و همکارانشان به صورت رسمی در جلسات ما حضور پیدا کنند و نظرات کارشناسی خود را فقط بیان کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
6
4
بله مثل همون دفعه که برداشت و شما مملکت رو گلستان کردید.
واقعا صندلی قدرت این همه ارزش دارد؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
6
4
تیم خائن مذاکره باید بداند ، غربیها باید غرامت بپردازن برای اعمال تحریم ، حالا تیم احمق بجای طلبکاری ، خوشحاله که بخشی از تحریم ها لغو میشه ، این دولت خائن و وزیر خارجه نفوذی وتیم وطن فروش ان بجای دفاع از منابع ملت سعی می کنن ، وطن فروشی را با منافع غرب منطبق کنن که غربی ها ناراحت نشن و تابعیت شون را لغو نکنن،
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
2
6
ولی جناب عراقچی آمریکاییها اینو نمی گویند،متاسفانه آنها بامردمشان ازشما صادقترند،هرچه آنها درمورد برجام گفتند درست ازآب درآمد،وشماها گفتید امضا کری تضمین است،امادیدیم امضا که نه اثرانگشت وپاشنه کری هم هوا بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
0
4
ما تا کی باید روزانه ساعتی خبرهای وین را دنبال کنیم تا شروع به کار نماییم
اگر به همین روال ادمه دهیم باز هم تا سالها اقتصاد بورس مسکن وتولید و... رو هوا میمونه موافق دیپلماسیم اما حدی داره این خبرهای شما هم بیشتر بازار را به نفع سودجویانی که از پشت پرده خبر دارند میخوره لطفا اگر هنوز سندی امضاه نشده تحلیل بی مورد نکنید
باغبان پیر
|
France
|
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
0
4
آقای عراقچی چرا با مردم خودتان نمیخواهید شفاف حرف بزنید
مردم سال ها است که سختی تحریم ها را تحمل میکنند و پای مشکلات ان هم ایستاده اند
شما چرا با آنها شفاف نیستید , چرا به آنها گزارش درست و حسابی نمیدهید که دارید چکار میکنید در آنجا ؟
این که بگوید امریکا آمادگی دارد بخش بزرگی از تحریم ها را بردارد یعنی چی ؟ بخش بزرگی از چی ؟ بخش بزرگی مفهوم ندارد
یا اینکه با گروسی دیدار رو ی مسائل فنی داشتید, یعنی چی؟ رو چه مسائل فنی صحبت شده است ؟
آقای عراقچی این ملت است که در حال پرداخت هزینه تحریم ها و پرداخت هزینه های شما در مذاکرات است
آیا حق ندارد بداند شما چکار دارید میکنید در وین ؟
این مذاکرات به همه ملت ایران ربط دارد باید بدانند در وین چه میگذرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
2
2
تو که راست میگی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
2
4
آره خوب برمیدارن تا امثال شماها تو انتخابات بازی رو ببرید و درست بعد از انتخابات تحریم ها دوباره برمیگرده و 4 سال دیگه یه ترامپ دیونه ای باز پاره اش میکنه دوباره همون 4 سال باز به توافق میرسید و باز بعد بردن انتخابات باز تحریم ها برمی گرده
الهه مداح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
1
1
سلام خیلی ببخشید
بد نیست یکبار با خودتون مرور کنید که دنبال چی هستید دقیقا ؟؟؟؟
برجام نبود چی میشد؟
الان که یه کم ازش مونده چی میشه؟
اگر تحریم باشه چی میشه ؟؟؟
اگر تحریم رو بردارن چی میشه؟؟
اگر برجام مجدد ا اوکی بشه چی میشه؟؟؟
چرا الکی فرافکنی میکنید و دچار هذیان ذهنی شدید؟؟؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین