کد خبر: ۷۰۸۲۸۹
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴

عکس| سه‌سال پیش در چنین روزی؛ ترامپ این تصویر را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد

سه سال از همچین روزی گذشت؛روزی که رئیس جمهور آمریکا با نگاهی غرور آمیز و همراه با کمی استرس و هیجان و لبانی سفید به دوربین ها امضای کذایی خود را نشان داد و گفت: از این توافق ننگین خارج شدم! و چقدر این جمله اشناست....
آفتاب‌‌نیوز :

سه سال پیش در چنین روزی دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا با ثبت این امضا معادلات بین الملل را بهم ریخت.18 اردیبهشت 1397 ترامپ رسما از توافق ایران با 1+5 خارج شد و پس از با اعلام تحریم های ثانویه، کارزار فشار حداکثری علیه ایران آغاز شد. آمریکا به خریدارهای نفتی ایران مهلت 6 ماهه داد و پس از آن در آبان 97 تحریم نفت ایران با اعلام فروش صفر در وزارت خزانه داری ایالات متحده به تصویب رسید.

ایران در پاسخ به اقدام ترامپ یک سال صبر استراتژیک پیشه کرد و از سوی اروپا وعده داد که در این یک سال کانال مالی اینستکس را فعال کند تا آنها بتوانند از این کانال داد و ستد برجامی ایران و اروپا را انجام دهند که عملا ناکارآمد بود. پس از آن ایران استراتژی گام به گام تعهدات برجامی را آغاز کرد و هر مرحله به غنی سازی و افزایش سانتریفیوژها پرداخت و در نهایت میزان غنی سازی را به 60 درصد یعنی بالاتر از زمان توافق هسته ای در سال 2015 رساند.

سه‌سال پیش در چنین روزی؛ترامپ این تصویر را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد/عکس

پس از آن ایران تقریبا در شرایط وخیم اقتصادی همراه با تورم و بالارفتن قیمت ارز و طلا قرار گرفت. سه سال از ان روز در حالی می گذرد که حالا طرفین بار دیگر با روی کار امدن دولت جدید امریکا بر سر میز مذاکره نشسته اند تا پس از سه سال کشمش بتوانند به یک توافق جامع برای لغو تحریم ها و بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود، برسند.

خروج آمریکا سه ساله شد در این سالها تنها «مردم» بودندکه توانستند بر فشار حداکثری امریکا غلبه و پیروز شوند.

تصویر برای روزی است که دونالد ترامپ وقیحانه همراه با کمی استرس و هیجان در حالی که لبانش کبود بود(تحلیل رسانه های آمریکایی در همان سال) امضای خود را نشان داد و لحنی تحکم امیز و با غرور و وقاحت گفت: از این توافق ننگین خارج شدم! جمله ای که از سال 2015 مداوم شنیده ایم چه در آمریکا چه در اینجا....

و حالا امروز چشم های امید به وین دوخته شده ، تا بلکه با لغو تحریم ها کمی از فشار تحریم ها بر روی مردم کاسته شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین