کد خبر: ۷۰۸۳۶۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۶
خروج سرمایه به مقصد ترکیه تحت تاثیر چه عواملی بوده است؟

هجوم ۱۰ برابری ایرانیان به بازار ملک ترکیه در ۴ سال!

طبق آمارها، در سال‌های ۹۰ تا ۹۸، حدود ۹۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده و متهم اصلی در این زمینه فضای نامناسب جذب سرمایه گذاری در داخل کشور، رشد نقدینگی نامتناسب با رشد اقتصادی و جاذبه‌های خارجی برای جلب سرمایه گذاری نسبت به داخل کشور به شمار می‌رود.
هجوم ۱۰ برابری ایرانیان به بازار ملک ترکیه در ۴ سال!
آفتاب‌‌نیوز :

گزارش‌ها حاکی از این است که میزان خرید ملک از سوی ایرانی‌ها در کشور ترکیه تنها در چهار سال افزایشی ۱۰ برابری داشته و در بازه ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ از حدود ۷۰۰ به ۷ هزار دستگاه رسیده است. این موضوع نگرانی‌ها درباره ادامه خروج سرمایه از کشور را تشدید می‌کند.

طبق آمارها، در سال‌های ۹۰ تا ۹۸، حدود ۹۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده و متهم اصلی در این زمینه فضای نامناسب جذب سرمایه گذاری در داخل کشور، رشد نقدینگی نامتناسب با رشد اقتصادی و جاذبه‌های خارجی برای جلب سرمایه گذاری نسبت به داخل کشور به شمار می‌رود. 

در شرایطی که انواع مولفه‌هایی نظیر تورم و رشد نقدینگی نامتناسب با رشد اقتصادی، مانع بزرگی برای شکل گیری فعالیت‌های اقتصادی در کشور به شمار می‌رود، صاحبان نقدینگی ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به سوی فضای سفته بازی بر روی دارایی‌ها روانه کنند. دقیقاً همان چالشی که در سال‌های اخیر و از طریق خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه به وجود آمده و این موضوع به نماد فرار سرمایه از اقتصاد ایران تبدیل شده است.

به گزارش خبرآنلاین در این زمینه، تازه‌ترین آمار‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ ایرانی‌ها در ترکیه هفت هزار و ۱۸۹ دستگاه ملک خریده اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، این رقم حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دستگاه بوده و به این ترتیب در سه سال، آن هم سال‌هایی که ایران با یکی از سخت‌ترین دوره‌های تحریمی و رشد نرخ ارز مواجه بود، تقاضای خرید ملک توسط ایرانیان در این کشور حدود ۱۰ برابر شده است.

این آمار‌ها ضمن اشاره به این که مدتی است ایرانی‌ها صدرنشین فهرست خریداران خارجی ملک در ترکیه هستند، حکایت از این دارد که در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ نیز شمار خریداران ایرانی ملک در این کشور همسایه همچنان بالاست به طوری که در این دوره زمانی ۱۵۹۹ دستگاه ملک توسط ایرانی‌ها در ترکیه خریداری شده است. پیشتر خوانساری نایب رئیس اتاق ایران، با هشدار درباره این که فرار سرمایه از کشور و خرید واحد‌های مسکونی توسط ایرانیان در دیگر کشور‌ها باید عارضه یابی جدی شود گفته بود: ایرانی‌ها رتبه نخست خرید واحد مسکونی در ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین ایرانیان برای خرید واحد مسکونی در دیگر کشور‌ها از جمله تاجیکستان و گرجستان نیز اقدام کرده‌اند.

با این حال، اگرچه ناهنجاری‌های فضای اقتصادی در داخل کشور، یکی از دلایل اصلی این خروج سرمایه به شمار می‌رود، اما نباید از مشوق‌های کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت پیشران مسکن غفلت کرد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، رشد فزاینده خروج سرمایه‌ها از کشورمان به سوی بازار ملک ترکیه از زمانی شدت گرفت که ترکیه برنامه منسجمی برای جذب سرمایه‌های خارجی در حوزه ملک تدارک دید. این کشور در سال‌های اخیر اعلام کرد بیش از هفت هزار خارجی از ۱۰۰ کشور به واسطه خرید ملک در ترکیه حق شهروندی دریافت کرده‌اند. از این رو کسب حق شهروندی و گذرنامه با تملک مسکن در شهر‌های با جاذبه گردشگری همچون استانبول، آنکارا و ازمیر یکی از مشوق‌های مهم در این زمینه بوده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
0
1
هجوم نیست. فرار است . فرار از دست تندروها
وزیر خارجه را فرستاده اند مذاکره و خودشان اینجا همایش ضد برجام میگذارند
اینهایی هم که نرفته اند به خدا امکانش بود میرفتند.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین