کد خبر: ۷۰۸۴۰۱
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
جراح متخصص چشم:

ویروس کرونا از طریق چشم می‌تواند وارد بدن شود

جراح متخصص چشم گفت: چشم یکی از اجزای بدن است که ویروس کرونا از طریق آن می‌تواند وارد بدن شود.
ویروس کرونا از طریق چشم می‌تواند وارد بدن شود
آفتاب‌‌نیوز :

سید جواد سید شنوا اظهار کرد: کلیه مخاط‌های بدن یعنی بافت‌های مرطوب مانند غشای پوشاننده چشم‌ها که ملتحمه نامیده می‌شوند، مخاط بینی و حتی دهان می‌توانند محل ورود بسیاری از عوامل بیماری‌زا، از جمله ویروس کرونا باشند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در شرایط شیوع ویروس کرونا چگونه می‌توان از چشم‌ها مراقبت کرد، ادامه داد: رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک (برای بیماران) در این مورد هم مؤثر است.

سید شنوا تشریح کرد: درصورتی‌که فرد مبتلا به کرونا ماسک نزده باشد و نزدیک فردی حضور داشته و در حال صحبت باشد یا سرفه کند، قطرات ریز بزاق دهانش که حامل ذرات ویروس کرونا است، می‌توانند پرتاب شده و در تماس ملتحمه چشم قرار گیرند و سبب ابتلا به بیماری شوند که در این صورت احتمال ابتلای عینکی‌ها به کرونا از این طریق کمتر است زیرا عینک جلوی رسیدن ذرات ریز بزاق به چشم را می‌گیرد.

این جراح متخصص چشم با اشاره به اینکه آب مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشم است، تصریح کرد: راهی برای جلوگیری از ابتلای چشم به آب مروارید وجود ندارد و می‌توان اکثر انواع آب مروارید را (که به معنی کدر شدن عدسی طبیعی قرار گرفته داخل چشم است) قسمتی از روند طبیعی افزایش سن در نظر گرفت.

به گفته سید شنوا، آب مروارید در مراحل اولیه و خفیف نیاز به اقدام خاصی ندارد ولی موارد پیشرفته‌تر که سبب افت دید قابل‌توجه شده باشد و با زندگی و کار بیمار تداخل ایجاد کند نیاز به عمل جراحی توسط چشم‌پزشک خواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه عمل‌های زیبایی و لیزیک در جامعه در حال گسترش است، این جراحی ها چه محاسن و معایبی می‌توانند داشته باشند، گفت: هر نوع جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد ولی مهم این است که ببینیم میزان عوارض در مقایسه با منافعی که از این عمل عاید بیماران می‌شود چقدر است که در مورد لیزیک احتمال عوارض بسیار پایین است و در مقابل مزیتی که بیمار به دست می آورد (رهایی از عینک) بسیار بالا است بنابراین لیزیک جزو بیشترین اعمال جراحی است که در دنیا در حال انجام است.

سیدشنوا با بیان اینکه چشم‌پزشکی حیطه فعالیت بسیار وسیعی دارد و مراجعینی بسیار متنوع دارد، اظهار کرد: والدینی که مشکوک به انحراف چشم کودکانشان هستند، والدینی که کودکانی با ضعیفی چشم یا تنبلی چشم دارند، مبتلایان به انواع عفونت‌ها و حساسیت‌های چشم، مبتلایان به انواع سردرد، مبتلایان به پیرچشمی، آب‌سیاه، و غیره مراجعین مطب‌ها و درمانگاه‌های چشم‌پزشکی می‌باشند و برخی بیماری‌ها مانند آب‌سیاه که در صورت عدم تشخیص و درمان به‌موقع می‌تواند سبب نابینایی شود، فقط توسط چشم‌پزشکان تشخیص داده و درمان می‌شود.

به گفته این جراح متخصص چشم، عدم استفاده طولانی‌مدت و از فاصله نزدیک گوشی و تبلت مخصوصا در کودکان، اجتناب از محیط‌های بسیار پرنور، عدم کارکشیدن از چشم در محیط‌های کم‌نور، استفاده از محافظ‌های چشم در شغل‌هایی که ممکن است اشیا پرتاب‌شونده یا اشعه‌های مضر داشته باشند، نمالیدن مکرر چشم‌ها با دست، نزدن دست کثیف به چشم‌ها، استفاده از عینک‌های آفتابی در شرایط نور زیاد محیط، تغذیه با میزان معقول و مناسب از میوه و سبزیجات و بسیاری موارد دیگر ار راه های مراقبت از چشم هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین