کد خبر: ۷۰۸۴۲۳
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶

۴ قربانی مشهور ال‌کلاسیکوی ایران

بسیاری از چهره‌های فوتبال تاوان اتفاقات و نتایج بازی سپاهان - پرسپولیس را داده‌اند که در این مطلب تنها سرگذشت ۴ نفر از آنها را مرور می‌کنیم.
۴ قربانی مشهور ال‌کلاسیکوی ایران
آفتاب‌‌نیوز :

«دیدار پرسپولیس و سپاهان به ال‌کلاسیکوی فوتبال ایران مشهور شده است؛ جدالی حساس و غالبا جذاب بین ۲تیم ریشه‌دار. این مار خوش خط و خال اما خیلی‌ها را هم نیش زده و از پا درآورده است. بسیاری از چهره‌های فوتبال تاوان اتفاقات و نتایج این بازی را داده‌اند که در این مطلب تنها سرگذشت ۴ نفر از آنها را مرور می‌کنیم.

مصطفی دنیزلی

دوره اول حضور مصطفی دنیزلی در پرسپولیس، تیم او بسیار جذاب و تماشایی بازی می‌کرد. بدون‌ شک پرسپولیس لیگ ششم را باید تافته‌ای جدابافته در تاریخ این باشگاه دانست. با این حال آن تیم زیبا دستش از قهرمانی لیگ کوتاه ماند. پرسپولیس امیدوار بود با قهرمانی در جام حذفی، دنیزلی را نگه دارد اما سرخپوشان در نیمه‌نهایی جام حذفی در تهران با نتیجه ۴ بر یک برابر سپاهان شکست خوردند. بازی در وقت قانونی با یک گل به سود پرسپولیس در حال اتمام بود که محسن قهرمانی پنالتی پژمان نوری روی حسین پاپی را اعلام کرد. کار به تساوی کشیده شد و سپاهان در وقت‌های اضافی ۳ بار دیگر دروازه میزبان را گشود. محسن قهرمانی بعدتر به نامی مشهور در ال‌کلاسیکوی ایران تبدیل شد، اما عجالتا آن باخت سنگین به‌ کار دنیزلی در فوتبال کشورمان پایان داد. آن روزها زمزمه‌هایی در مورد حضور افندی در تیم ملی به گوش می‌رسید، اما آن شکست مجال هیچ کاری را نداد. دنیزلی البته ۵ سال بعد به نیمکت قرمزها بازگشت.

یحیی گل‌محمدی

فینال جام حذفی فوتبال ایران در سال‌۹۲، یکی از غم‌انگیزترین روزهای تاریخ پرسپولیس بود. ۱۰۰هزار نفر گرد هم جمع شده بودند تا ضمن شکست سپاهان و تصاحب جام حذفی، مهدی مهدوی‌کیا را هم در روز خداحافظی‌اش از فوتبال همراهی کنند، با این حال اتفاقات عجیب بازی باعث شد پرسپولیس در پنالتی‌ها شکست بخورد و کیا مظلومانه با میادین وداع کند. او رفت اما شدت خشم مردم از یحیی گل‌محمدی، سرمربی وقت قرمزها به اندازه‌ای بود که این مربی هم از پرسپولیس حذف شد. یحیی که در نیم‌فصل اول لیگ دوازدهم به‌ عنوان دستیار مانوئل ژوزه گفته بود: «خودم جلوی خداحافظی مهدوی‌کیا را می‌گیرم» در نیم‌فصل دوم که سرمربی تیم شد، مهدی را به سمت وداع اجباری کوچ داد. او در همان بازی فینال هم بیش از ۵ دقیقه به کیا بازی نداد.

محسن قهرمانی

دیدار رفت پرسپولیس و سپاهان در لیگ سیزدهم، بی‌گمان یکی از جنجالی‌ترین مسابقات تاریخ فوتبال ایران به شمار می‌رود. آن بازی را سپاهان در حالی ۲ بر صفر برد که محسن قهرمانی در دقیقه دوم با اعلام یک ضربه پنالتی عجیب به سود میزبان اصفهانی و نیز اخراج میثم حسینی از پرسپولیس، غائله‌ای عظیم راه انداخت. بعد از آن بازی علی دایی، سرمربی وقت پرسپولیس به‌صراحت در مورد شماره کارت‌ها و غش‌کردن داور حرف زد. چنان بلوایی به پا شد که تا ماه‌ها ادامه داشت. هر چه بود اما آن مسابقه به روز پایانی حضور محسن قهرمانی در فوتبال ایران تبدیل شد. او رفت که رفت.

امیر قلعه‌نویی

در بازی برگشت فصل گذشته بین سپاهان و پرسپولیس، شاید امیر قلعه‌نویی عجیب‌ترین تصمیم عمر مربیگری‌اش را گرفت و تیم اصفهانی را به بهانه‌های واهی برای بازی به میدان نفرستاد. روشن نیست امیر چه محاسبه‌ای با خودش کرده بود اما پرسپولیس ۳ بر صفر برنده اعلام شد. صورت موضوع آن قدر روشن بود که باشگاه سپاهان حتی از طرح شکایت در دادگاه عالی ورزش هم خودداری کرد. آن روز پرسپولیس عملا قهرمانی لیگ برتر را به چنگ آورد و پایه‌های نیمکت قلعه‌نویی هم لرزید. در نهایت او چند هفته بعد برای نخستین‌ بار در دوران مربیگری‌اش، پیش از پایان فصل با یک تیم قطع همکاری کرد؛ اگر دوست دارید برکناری قلمدادش کنید و اگر دوست ندارید، استعفا بخوانیدش!»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین