کد خبر: ۷۰۸۵۶۴
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۴

زمانی برای استراحت دلار

در دومین روز هفته، دلار نوسان زیادی را تجربه نکرد و تغییرات خود را در دامنه محدودی به ثبت رساند. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی در بازه ۲۱ هزار و ۴۰۰ تا ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومانی جا به جا شد و خبری از افزایش و کاهش‌های شدید در بازار نبود. بازار در روزی که آرامش نسبی را تجربه می‌کرد، ۱۵۰ تومان افزایش ارزش را تجربه کرد و به بهای ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. به گفته فعالان، خریداران و فروشندگان تمایل چندانی نداشتند که در معاملات روز یکشنبه فعالیت کنند و ترجیح می‌دادند که تماشاچی وقایع بازار باشند.
زمانی برای استراحت دلار
آفتاب‌‌نیوز :

به نظر می‌رسد پس از نوسانات شدید هفته‌های اخیر، معامله گران بازار نیاز به یک استراحت موقت داشتند. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، معامله گران در انتظار مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای هستند و ترجیح دادند روز یکشنبه محتاطانه رفتار کنند. بازار از یکسو امیدوار است که مذاکرات وین به نتیجه برسد و حداقل بخشی از تحریم‌ها برداشته شود. از سوی دیگر، طولانی‌تر شدن روند مذاکرات موجب شده که احتیاط معامله گران برای فروش ارز افزایش پیدا کند.

در این میان، شماری از معامله گران عنوان می‌کنند که بازار به محدوده اشباع فروش نزدیک شده است. این دسته باور دارند که دلار در هفته گذشته افت سنگین بالای ۸درصد را تجربه کرد و بخش زیادی از معامله گران در موقعیت فروش قرار گرفتند. از نگاه فعالان در این شرایط، ممکن است برخی معامله گران به دنبال جایگزین کردن بخشی از دلار‌های فروخته شده خود باشند.

روند نزولی بازار نیز در هفته جاری کند شده است و همین عامل موجب شده است که خریداران با احتیاط به بازار بازگردند. در روزی که دلار نوسان زیادی نداشت، سکه امامی نیز به رشد کمتر از یک درصد قناعت کرد. در دومین روز هفته، سکه امامی ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

به اعتقاد شماری از فعالان، سکه بازان امیدوارند در هفته جاری، طلای جهانی به روند صعودی خود ادامه دهد و به همین دلیل میزان خرید سکه در بازار زیاد شد. ماندن سکه بالای محدوده ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عامل مهم دیگری بود که موجب شد انتظارات افزایشی تقویت شود.

پس از ساعت ۴ بعدازظهر میزان خرید‌ها در بازار سکه و دلار کمی زیاد شده بود. به گفته تحلیلگران فنی، سکه تا زمانی که از محدوده ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی عبور نکند، با خریداران سنگین رو به رو نخواهد شد. در بازار ارز برای دلار نقطه تعیین‌کننده محدوده ۲۱هزار و ۸۰۰ تومانی است.

دو نیمه متفاوت در بازار ارز

در ابتدای روز یکشنبه تمایل به فروش ارز در بازار بیشتر بود و قیمت بیشتر در حوالی محدوده ۲۱ هزار و ۴۰۰ تومانی نوسان کرد. شنبه شب، حسن روحانی در بخشی از صحبت‌های خود عنوان کرده بود، «تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.»

صحبت‌های رئیس‌جمهور که حاکی از امیدواری نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای بود، موجب شد که فروش‌ها در معاملات پشت خطی افزایش پیدا کند. نتیجه نطق روحانی این بود که دلار معاملات خود را در روز یکشنبه در سطح قیمتی پایین‌تری نسبت به نرخ بسته شده روز شنبه آغاز کرد.

با وجود کاهش ابتدای روز، معامله‌گران به تدریج خریدار شدند و توانستند اسکناس آمریکایی را تا محدوده ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان بالا بیاورند. یکی از دلایل رشد قیمت دلار در روز یکشنبه، افزایش تقاضای حواله‌ای بود. دیروز نرخ حواله درهم ۲۰ تومان رشد را تجربه کرد و به بهای ۵ هزار و ۹۷۰ تومان رسید. نرخ حواله درهم و دلار به طور سنتی با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند و رشد یکی منجر به افزایش دیگری می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین