کد خبر: ۷۰۹۳۶۹
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۲

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری/ در انتظار ورود نامزدهای اصلی ریاست دولت

امروز، آخرین روز ثبت‌نام است و فرصتی که مدعیان اصلی صندلی ریاست‌جمهوری وارد گود شوند؛ آنها که شاید چهار سال گذشته را در رؤیای پایان دولت حسن روحانی گذرانده‌اند تا وارد پاستور شوند.
آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری/ در انتظار ورود نامزدهای اصلی ریاست دولت
آفتاب‌‌نیوز :

سه روزگذشته، ستاد انتخابات در وزارت کشور، شاهد حضور سیاست‌مداران، نمایندگان فعلی و قبلی مجلس و فعالان سیاسی و افراد عادی بود که آمده بودند با ثبت‌نام و داوطلبی برای پست ریاست‌جمهوری، خود را برای رسیدن به پاستور در معرض رأی مردم قرار دهند.

آن مرد که رفته بود، دوباره آمد

روز چهارشنبه، محمود احمدی‌نژاد در نخستین ساعات دومین روز برای ثبت‌نام وارد ستاد انتخابات کشور شد. او که برای انتخابات سال 96 از سوی شورای نگهبان عدم احراز صلاحیت شده بود، در‌حالی وارد محوطه وزارت کشور شد که بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی وزارت کشور که به هر فرد اجازه تنها یک همراه را می‌دهد، مرتضی تمدن، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، علی‌اکبر جوانفکر و جمعی دیگر را در کنار خود داشت. البته عده‌ای نیز در پشت درهای وزارتخانه در حمایت از او شعار می‌دادند که احمدی‌نژاد از نرده‌های در ورودی بالا رفت و به احساسات آنان واکنش نشان داد. او بعد از ثبت‌نام گفت که حضورم در انتخابات با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم است، سپس به جمع خبرنگاران رفت و بیانیه خود را روخوانی کرد و در قسمتی از آن گفت: «نظرم به‌طور قطعی این است که یا به‌صورت کاندیدا در انتخابات حضور خواهم داشت یا در صورت ردصلاحیت، ضمن رأی‌ندادن، از هیچ‌کس، حتی افرادی که سابقه دوستی یا همکاری نزدیک با بنده داشته‌اند، حمایت نخواهم کرد».

احمدی‌نژاد، قول یک نشست خبری را داد و تنها به یک سؤال درباره برجام پاسخ داد: «من بارها درباره برجام سخن گفته‌ام، می‌توانید به همان‌ها مراجعه کنید». نایب‌رئیس اول مجلس نیز روز چهارشنبه با دخترش برای ثبت‌نام آمد. امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی اعلام کرد نام دولت خود را «سلام» گذاشته است. محمد عباسی و رستم قاسمی از وزرای دولت احمدی‌نژاد نیز در این روز برای انتخابات ریاست‌جمهوری، ثبت‌نام کردند.

رستمی که سابقه وزارت نفت را دارد، در جمع خبرنگاران گفت سعی دارم مشکلات معیشتی فوری مردم را در گام اول حل کنم. او همچنین درباره امکان ائتلاف با محسن رضایی و سعید محمد، گفت: «قرار به ائتلاف میان ما نیست. ما برادریم و مردم تشخیص می‌دهند به چه کسی رأی بدهند. ما با هم جلسه‌ای داشتیم و در این جلسه صحبتی درباره ائتلاف نکرده‌ایم». قاسمی درباره فسادهای انجام‌شده در دوره وزارتش در وزارت نفت عنوان کرد اگر یک کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم شناخته شود، من پاسخ‌گو خواهم بود. «حسن سبحانی» از چهره‌های اقتصادی و دانشگاهی، «محمدحسن قدیری‌ابیانیه» سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک و همچنین «قدرتعلی حشمتیان»، رئیس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران نیز روز چهارشنبه برای کاندیداتوری ثبت‌نام کردند.

مطهری: مستقل آمده‌ام

در روز پنجشنبه، علی مطهری و محمود صادقی، دو نماینده مجلس دهم که برای مجلس یازدهم توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده بودند، برای رسیدن به کرسی ریاست دولت به وزارت کشور آمدند و ثبت‌نام کردند. علی مطهری که زمانی نایب‌رئیس مجلس دهم بود، در جمع خبرنگاران درباره رایزنی با اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات، گفت: «من به‌صورت مستقل وارد انتخابات شده‌ام و سازوکار نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان شامل من نمی‌شود. من هم هیچ اقدامی برای تطبیق با این سازوکار نکرده‌ام اما اینکه در آینده چه بشود، بستگی به رأی کاندیداها دارد».

مطهری درباره احتمال ردصلاحیتش نیز گفت امیدوار است این اتفاق نیفتد و شورای نگهبان تغییری در رویه خود بدهد و اظهارنظر را دلیلی برای عدم التزام به نظام و ولایت محسوب نکند. او ادامه داد: «رهبری بارها فرموده‌اند ممکن است کسی نظر مخالف من داشته باشد ولی باید او حرفش را بزند. شورای نگهبان هم نباید کاسه داغ‌تر از آش شود و طبق قانون اساسی و فرمایش رهبری عمل کند. در‌نهایت ما هم باید تابع قانون باشیم و کاری هم از دست ما برنمی‌آید و در صورت ردصلاحیت باید در خانه بنشینیم».

مطهری همچنین درباره علی لاریجانی، همسر خواهرش و اینکه چه تصمیمی برای شرکت در انتخابات دارد، گفت 20 روز است با او صحبتی نکرده و از تصمیم او اطلاعی ندارد. او همچنین گفت که بدون اطلاعات علی لاریجانی وارد انتخابات شده و ورود یا عدم حضور او تأثیری در تصمیمش ندارد. محمود صادقی، دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و نماینده مردم تهران در مجلس پیشین نیز بعد از نام‌نویسی در جمع خبرنگاران، گفت: «تنها راه بازیابی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، تشکیل دولتی است که مسئولیت‌پذیر باشد و به عهد و پیمانی که در سند قانون اساسی با مردم بسته است، وفادار باشد و به‌جای آنکه خود را قیم همه مردم بداند، با تمام وجود خدمتگزار آنان باشد». او همچنین درباره احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از علی لاریجانی، عنوان کرد: «لاریجانی شخصیت مورد احترام اصلاح‌طلبان هستند، اما براساس مانیفست تعیین‌شده از سوی اصلاح‌طلبان کاندیدای برگزیده اصلاحات منحصرا از بین نامزدهای اصلاح‌طلب خواهد بود».

«رامین مهمان‌پرست»، دیپلمات و سخنگوی پیشین وزارت خارجه، «محسن مهرعلیزاده» از چهره‌های اصلاح‌طلب که در زمان دولت اصلاحات رئیس سازمان تربیت بدنی بود و در سال 84 نیز کاندیدای ریاست‌جمهوری شده بود و همچنین «محمدرضا صباغیان»، نماینده مردم مهریز در مجلس یازدهم، از چهره‌هایی بودند که روز پنجشنبه در وزارت کشور ثبت‌نام کردند.

تاج‌زاده: برای تعامل و همکاری آمده‌ام

روز گذشته نیز برخی از چهره‌ها به وزارت کشور رفته و ثبت‌نام کردند، سردار علیرضا افشار از سرداران و فرماندهان پیشین سپاه که سابقه معاونت سیاسی وزیر کشور را نیز در کارنامه دارد، بعد از نام‌نویسی گفت با برنامه آمده‌ است و ده‌ها برنامه علمی و تخصصی دارد. سردار گفت شعار دولتش «با مردم و برای مردم» است. فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای دو دولت احمدی‌نژاد که هم‌اکنون نماینده مجلس و رئیس کمیسیون انرژی است، پس از نام‌نویسی در جمع خبرنگاران گفت دولت ما «نخبگانی» نام دارد و شعار ما «بازگشت به مردم با صداقت» است. اما از مهم‌ترین چهره‌هایی که روز گذشته برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، مصطفی تاجزاده بود. او با همسرش به ستاد انتخابات وزارت کشور رفت و بعد از نام‌نویسی در جمع خبرنگاران گفت نامزد ریاست‌جمهوری شده‌ام، اما دعوای قدرت با هیچ‌کس ندارم و برای آشوب و به‌خیابان‌کشیدن مردم ثبت‌نام نکرده‌ام.

او خود را این‌گونه معرفی کرد: «من سیدمصطفی تاج‌زاده یک شهروند، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، معاون امور بین‌الملل دولت میرحسین موسوی، یک اصلاح‌طلب، یک زندانی سیاسی هفت‌ساله و یک ایرانی رسما نامزد کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری شدم». تاج زاده در ادامه گفت: «من برای گفت‌وگو و تعامل و همکاری آمده‌ام. ما مسیر گفت‌وگو و آشتی را ترک نخواهیم کرد، حتی اگر طرف مقابل با ما سر جنگ داشته باشد. ما با همگان سر صلح و تفاهم و اصلاح داریم. اگر روی از گفت‌وگو برگیرند ما بر آن بیشتر اصرار می‌ورزیم و اگر ما را دوست نداشته باشند، آنها را همچون دیگر هم‌وطنان خود برادران و خواهران خود می‌خوانیم».

امروز، آخرین روز ثبت‌نام است و فرصتی که مدعیان اصلی صندلی ریاست‌جمهوری وارد گود شوند؛ آنها که شاید چهار سال گذشته را در رؤیای پایان دولت حسن روحانی گذرانده‌اند تا وارد پاستور شوند.

منبع: شرق
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین