کد خبر: ۷۰۹۷۲۵
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰

زنگنه خبر داد:امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان با شرکت‌های ایرانی؛ به زودی

دو بار با وزیر نفت هند برای توسعه میدان و تبدیل گاز به LNG مذاکره کردم اما در هر دو مرحله به دلیل تحریم حاضر نشدند به ایران بیایند بنابراین از رئیس جمهور اجازه گرفتم بازپرداخت از محل گاز صادراتی باشد اما باز هم هندی‌ها حاضر به حضور در میدان نشدند و کار انجام نشد.
زنگنه خبر داد:امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان با شرکت‌های ایرانی؛ به زودی
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر نفت گفت: در ۸ سال گذشته تولید از میادین نفتی غرب کارون ۶ برابر شده و از ۷۰ هزار بشکه ظرفیت به ۴۲۰ هزار بشکه رسیده و میزان تولید از پارس جنوبی نیز ۲.۵ برابر شده است.

 بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد B اظهار کرد: سناریوهای زیادی برای نحوه توسعه میدان فرزاد در نظر گرفته شده بود، ابتدا قرار بر این بود که هندی‌ها میدان را توسعه داده و گاز را تبدیل به LNG کرده و ببرند اما به دلیل تحریم‌ها، قرارداد با هند به امضاء نرسید.

وی با بیان اینکه میدان فرزاد میعانات کم و ترشی گاز بالایی دارد، افزود: اصل هزینه این میدان 2 میلیارد دلار و معادل 2 فاز پارس جنوبی است و این در حالی است که میعانات گازی این میدان یک‌هشتم پارس جنوبی است بنابراین بین دریافت و پرداخت هزینه‌ها عدم تعادل وجود دارد و کار را سخت می‌کند بنابراین امکان پرداخت هزینه‌ها با فروش میعانات را نداریم.

وزیر نفت گفت: برای تامین هزینه‌های میدان باید از فروش گاز تولیدی اقدام شود و این کار را سخت می‌کند.

زنگنه خاطرنشان کرد: بنده دو بار با وزیر نفت هند برای توسعه میدان و تبدیل گاز به LNG مذاکره کردم اما در هر دو مرحله به دلیل تحریم حاضر نشدند به ایران بیایند بنابراین از رئیس جمهور اجازه گرفتم بازپرداخت از محل گاز صادراتی باشد اما باز هم هندی‌ها حاضر به حضور در میدان نشدند و کار انجام نشد.

وی با بیان اینکه سناریوهای دیگری برای تامین مالی پروژه تعریف شد، یادآور شد: اکنون باید 1.8 میلیارد دلار تامین مالی داشته باشیم و این هنر مدیریت را می‌طلبد که بتواند این هزینه را بازپرداخت کند. گزینه‌های مختلفی نیز برای گاز تولیدی از این میدان بررسی شد و نهایتا تصمیم بر این شد که گاز به سایت 2 پارس جنوبی برود و از امکانات موجود پالایشی استفاده شود تا هزینه‌ها کاهش یابد.

وزیر نفت با بیان اینکه قرارداد توسعه فرزاد B بیع متقابل است، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر کار عملیاتی آغاز شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: در طول این مدت ما با مشکلات تحریم و فاینانس مواجه بودیم و صندوق توسعه ملی نیز پولی نداشت بنابراین باید تلفیقی از صندوق به اضافه اوراق مالی دیده شود که کار دشواری است.

وی با بیان اینکه پرونده توسعه میادین گازی مشترک با فرزاد B ‌بسته شود، افزود: البته فرزاد A‌ هم هست که بدون توسعه فرزاد B امکان توسعه نخواهد داشت. باید رفتار این مخزن را ببینیم و بر پیچیدگی‌های آن مسلط شویم سپس سراغ فرزاد A‌ برویم.

وزیر نفت با بیان اینکه بنده در ابتدای دولت برنامه دادم که طی 8 سال دولت تدبیر و امید تکلیف میادین مشترک روشن خواهد شد، گفت: اکنون فاز اول پارس جنوبی به اتمام رسیده و مرحله بعد فشارافزایی و نگهداشت است که حدود 30 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که طرح آن نیز تهیه شده و دولت بعدی باید تامین مالی کرده و به اجرا برساند.

زنگنه بیان داشت: طی 8 سال گذشته تولید از میادین نفتی غرب کارون 6 برابر شده و از 70 هزار بشکه ظرفیت به 420 هزار بشکه رسیده و میزان تولید از پارس جنوبی نیز 2.5 برابر شده است.

وی یادآور شد: از این به بعد چنین اتفاقاتی نمی‌افتد، این باب بزرگی بود که از زمان دولت اصلاحات آغاز و در این دولت به پایان رسید.

وزیر نفت با بیان اینکه تنها پروژه باقی مانده در پارس جنوبی، پالایشگاه فاز 14 است که تاثیری در تولید میدان نداشته و در واقع یک پالایشگاه یدکی است، گفت: ما در خشکی قراردادهای خوبی در زمینه میادین نفتی منعقد کردیم که تامین مالی هم دیده شده است.

زنگنه از امضای قرارداد برای توسعه میدان آزادگان خبر داد و افزود: به زودی قرارداد توسعه این میدان با شرکت‌های ایرانی امضاء خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین