کد خبر: ۷۰۹۸۲۵
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
فلاحت‌پیشه مطرح کرد

پایان کار سیاسی نتانیاهو

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم نتانیاهو در کوتاه مدت بر موج تحولات سیاسی و امنیتی اخیر در سرزمین های اشغالی سوار می شود اما در میان مدت به پایان سیاسی کار خود نزدیک می شود.
پایان کار سیاسی نتانیاهو
آفتاب‌‌نیوز :

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به تنش‌ها در سرزمین‌های اشغالی و ارتباط آن به تحولات سیاسی و انتخاباتی در این منطقه گفت: موضوع فراتر از انتخابات در سرزمین‌های اشغالی است.

وی با بیان اینکه از دهه ۹۰ میلادی تا کنون با توجه به اتفاقاتی که در این منطقه رخ داده است معتقدم هر چه پیش می رویم مسایل "حل ناشدنی‌تر" می شوند گفت: در یک دهه گذشته تلاش های زیادی شد تا مناسبات کشوورهای عربی منطقه با رژیم صهیونیستی هموار و مثبت شود و از سویی موضوع فلسطین به مساله ای درون این سرزمین و خارج از دنیای اسلام تبدیل شود. در هر حال نزدیک شدن کشورهای عربی به اسراییل موجب می شود تا این کشورها بیشتر و بیشتر در مناسبات سیاسی و امنیتی آمریکا و اسراییل قرار گیرند. از این رو تلاش شده است در مرزهای تاریخی تغییر مصنوعی صورت گیرد.

فلاحت پیشه گفت: علاوه بر این اسراییل و برخی کشورهای عربی تلاش کردند در این مدت به "ایران هراسی"دامن بزنند و از این طریق سیاست هایشان را پیش برند. در عین حال که طرح های مربوط به شهرک سازی، پایتختی بیت المقدس و سخت کردن شرایط برای شکل گیری دولت مستقل فلسطین را هم به سرعت پیش می بردند.

این کارشناس مسایل بین الملل ادامه داد: طرح آبراهام (ابراهیم) به این معنا بود که کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی در زمان ترامپ و با معرفی ایران به عنوان یک تهدید به هم نزدیک شوند و اختلافات خود را به حداقل برسانند و مساله فلسطین را به حاشیه ببرند. الان هم تنها طرح و میراث باقی مانده از ترامپ که بایدن دارد آن را دنبال می کند همین طرح است اما این طرح و سیاست و اقدامات نتانیاهو در قالب طرح داخلی رژیم صهیونیستی برای گسترش شهرک نشینی چالش های جدیدی را موجب شد و جرقه اتفاقات اخیر زده شد.

وی درباره این که نخست وزیر اسراییل تا چه اندازه در اتفاقات اخیر سعی در بهره برداری سیاسی و انتخاباتی دارد؟ اظهار کرد: نتانیاهو سعی دارد استفاه خود را ببرد و جریانات راست افراطی که از او دور شده بودند را دور خود جمع کند، ولی معتقدم اتفاقات اخیر فراتر از از خواست و اراده نتانیاهو است. اتفاقات به نحوی است که مقامات آمریکا هم با دست و دل لرزان اقدامات حماس و گروه های جهادی را محکوم می کنند. البته نتانیاهو استفاده خود را از آتشی که باید شعله‌ور می شد، برد.

فلاحت پیشه گفت: معتقدم طرح آبراهام قربانیان زیادی داشت ولی از این طرح تحت عنوان طرح ننگین در منطقه یاد می شود و با این اتفاقات کشورهای عربی مجبورند این طرح و مساله عادی سازی روابط با اسراییل را مسکوت بگذارند. الان تعداد قابل ملاحظه ای از یهودیان در قالب این طرح به کشورهای عربی رفتند و حتما فضا برایشان با ترس وحشت همراه خواهد بود و احتمال انتقام ملت ها علیه یهودیانی که در آن کشورها باشند را بالا می برد.

وی افزود: تنش‌ها و درگیری های اخیر اگر شکل نمی گرفت پایان سیاسی نتانیاهو مشهود بود. چرا که این مساله همراه بود با تنش زدایی بین ایران و اعراب و احیای برجام که بزرگترین ضربه را به طرح "ایران هراسی" وارد کرد ولی معتقدم ما شاهد خطوط گسلی هستیم که با بازی های سیاسی سعی می شود بر آن سرپوش گذاشته شود. واقعیت این است که تحولات سیاسی سرزمین های اشغالی فقط به رفتار شخصیت های سیاسی و دولت این رژیم وابسته نیست بلکه به راهبردهای فرامنطقه ای هم بستگی دارد. در هر حال در محافل خصوصی می گویند که نتانیاهو انرژی زیادی را از بایدن برای راهبردهای خاورمیانه ای اش برده است و الان آمریکا به افراد میانه‌رو در خاورمیانه بیشتر از افراطی ها نیاز دارد و از این رو نتانیاهو به پایان سیاسی خودش نزدیک می شود. نتانیاهو بارها در روند برنامه های آمریکا در خاورمیانه کارشکنی کرده است و البته این برای اولین بار نیست که نتانیاهو در این روند کارشکنی می‌کند.

این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: الان مردم سرزمین های اشغالی به شدت از شرایط و فضای سیاسی امنیتی در این منطقه ترسیده اند و جنگ را حس کردند. الان هزاران موشک در اطرافشان هست و نتوانستند به رغم ادعاها مانع آنها شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین