کد خبر: ۷۱۰۵۹۱
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
بر اثر فوران آتشفشان بزرگ «نیراگونگو - Nyiragongo» در کنگو که دولت را به تخلیه شهر گوما واداشت، ۱۷۰ کودک مفقود شده و بیش از ۵۰۰ خانه هم ویران گردیده است .
آفتاب‌‌نیوز :

کوه نیراگونگو شنبه شب فوران کرد و حدود ۵ هزار نفر از ساکنان شهر گوما به ناچار به سمت رواندا و ۲۵ هزار نفر دیگر هم به سمت شمال غربی، شهر سِیک در استان کیوو شمالی حرکت کردند.

به گزارش روز دوشنبه اسکای نیوز انگلیسی، در پی فوران این آتشفشان بیش از ۱۷۰ کودک مفقود شده و مقامات سازمان ملل در حال ایجاد مرکزی برای کمک به کودکان بی‌سرپرست هستند.

«پاتریک مویایا - Patrick Muyaya » سخنگوی دولت گفته از ۱۵ نفری که کشته شده‌اند، ۹ نفر مربوط به یک حادثه رانندگی در هنگام فرار بوده، چهار نفر هم در حین تلاش برای فرار از زندان جان خود را از دست دادند، دو نفر دیگر نیز بر اثر سوختگی شدید کشته شده‌اند.

گدازه‌های آتش‌فشان وارد ۱۷ روستا شده و تخریب سه مرکز بهداشتی، یک مدرسه ابتدایی و یک خط لوله آب، همچنین جاده اصلی شمالی و منبع اصلی برق را به دنبال داشته است.

این آتشفشان در حدود ۱۰ کیلومتری شهر گوما آخرین بار در سال ۲۰۰۲ فوران کرد که به مرگ ۲۵۰ نفر و تخریب خانه های ۱۲۰ هزار نفر منجر شد.

مرگبارترین فوران این آتشفشان در دوران معاصر به سال ۱۹۷۷ مربوط می شود که منجر به مرگ بیش از ۶۰۰ نفر شد.

رصدخانه آتشفشان گوما به علت کمبود بودجه به درستی قادر به نظارت بر فعالیت آن نبوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین