کد خبر: ۷۱۱۷۵۱
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰
جانشین فرمانده انتظامی استان گیلان، گفت: سرشاخه های وقایع اخیر آستارا از معاندان نظام در خارج و داخل کشور بودند که با دستگیری ۶ تفرقه افکن و اخلال گر دیگر در استان اردبیل، آمار دستگیر شدگان به ۱۳ نفر در این دو شهر افزایش یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :

پس از وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی که هفته گذشته در میدان گاز آستارا رخ داد، تعدادی از داخل و خارج کشور با انحراف مسیر و صداگذاری بر روی فیلم اصلی درصدد تحریک اذهان عمومی برای دامن زدن به مسایل قومی قبیله ای بین دو شهر آستارا و اردبیل بودند.

حالا سرهنگ حسین حسن پور در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان مرزی بندر آستارا، به تشریح وقایع پنج روز اخیر آستارا و اردبیل اشاره و اظهار کرد: پلیس و سایر دستگاه های امنیتی کشور، از حدود ۱۸ ماه گذشته کلیه تحرکات قومی گرایانه را در غرب استان گیلان به خصوص منطقه آستارا رصد می کردند.

وی با بیان اینکه کار پلیس ایجابی است ولی در موضوعات مهمی از این دست و در این برهه حساس همه باید در میدان باشند، ادامه داد: برخی از جریانات را که طی چند روز گذشته در آستارا اتفاق افتاد، از مدت ها پیش توسط دشمنان نظام با دامن زدن به مسائل قومی گرایانه برنامه ریزی شده بود.

وی با تأکید بر اینکه در همان لحظات نخست وقوع این حادثه هفت نفر از عوامل اصلی درگیری در میدان گاز آستارا دستگیر شدند، افزود: این موضوع به بهانه ای برای جوسازی و مسیردهی دشمنان انقلاب و معاندین نظام در این برهه زمانی که انتخابات مهم را پیش رو داریم، تبدیل شد.

سرهنگ حسن پور، با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۶ نفر از تفرقه افکنان و اخلال گران اصلی این حادثه در استان اردبیل دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: دو نفر از عوامل اصلی این اتفاقات در خارج از کشور که یکی در ترکیه و دیگری در اروپا است، شناسایی شده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه در شب گذشته و در کمتر از یک ساعت، سه تجمع در سه نقطه شهر آستارا رخ داد، توضیح داد: این تجمع ها در تونل گردنه حیران، میدان فرمانداری و در نهایت ایست بازرسی قلعه بود که با حضور پلیس و همکاری سایر دستگاه ها و نهادهای امنیتی و موقعیت شناسی خوب شهروندان آستارایی خاتمه پیدا کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از مردم آستارا که در ماجرای شب گذشته با آگاهی هر چه تمام تر، بهانه به دست دشمنان ندادند و در اسرع وقت به این ماجرا خاتمه دادند، تصریح کرد: جلسات مشترک مسئولان بلند پایه دو استان گیلان و اردبیل به شکل مداوم در سطح مسئولان نظامی و قضایی در حال برگزاری است و دیگر مسببین، تحریک کنندگان، تفرقه افکنان و اخلال گران نظم عمومی نیز به نوبت دستگیر و تحویل قانون خواهند شد.

جانشین فرمانده انتظامی گیلان در بخش دیگر سخنان خود به در پیش رو بودن انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: پلیس با تمام قوا در صحنه است و نمی گذارد که امنیت به این راحتی از دست برود.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه مردم آستارا در اجتماع شب گذشته خود هتاکی و فحاشی به نظام و مسئولان نکردند و خواستار برخورد با مسببین این قائل بودند، افزود: اگر در انتشار خبر اولیه که از کلمه "اراذل و اوباش" استفاده شد و سبب رنجش خاطر شهروندان آستارایی گردید عذرخواهی می کنم که بنده به عنوان یک سرباز این نظام در تلاش برای دفاع از آرمان های انقلاب، امنیت مردم و ناموس هستیم.

بیانیه مشترک فرماندهی انتظامی استان‌های اردبیل و گیلان در خصوص حوادث اخیر

فرماندهی انتظامی استان‌های اردبیل و گیلان نیز با محکومیت درگیری‌ها و اقدامات و فحاشی‌های اخیر صورت گرفته در فضای مجازی و حقیقی این موضوع را به دور از شان اجتماعی و تاریخی مردمان با فرهنگ آستارا و اردبیل دانستند.

سرتیپ دوم پاسدار هوشنگ حسینی، فرمانده انتظامی استان اردبیل و سرتیپ دوم عزیزالله ملکی، فرمانده انتظامی استان گیلان با صدور بیانیه‌ای مشترک حوادث اخیر محورهای مواصلاتی آستارا – اردبیل را محکوم کردند. متن بیانیه به شرح زیر است:

آستارا و اردبیل به لحاظ فرهنگ و تاریخ آوازه‌ای دیرینه داشته و اهالی فهیم، ولایی و انقلابی این دو دیار از ایران اسلامی سرافراز پیمان اخوت، همدلی، محبت و صمیمیت داشته و ثابت کرده‌اند که در طول ادوار تاریخ همواره در کنار هم و پشتیبان یکدیگر بوده و با اتحاد و مودت و برادری مشکلات را حل و فصل کرده‌اند. مردم آستارا و اردبیل پیوندهای قومی و زبانی و خویشاوندی دارند و برای یکدیگر ارزش و احترام فراوانی قائل هستند و اختلافات پیش آمده به هیچ عنوان شایسته مردمان این دو دیار نیست.

بسیاری از مردم این دو شهر برای کار، تحصیل، خدمات درمانی و تفریح به شهرهای همدیگر رفت و آمد می‌کنند و در طول سالیان گذشته به صورت محبت آمیز و شایسته هر ایرانی در کنار هم زندگی کرده‌اند.

فرماندهی انتظامی استان‌های اردبیل و گیلان با محکومیت درگیری‌ها و اقدامات و فحاشی‌های اخیر صورت گرفته در فضای مجازی و حقیقی این موضوع را به دور از شان اجتماعی و تاریخی مردمان با فرهنگ آستارا و اردبیل دانسته و به عده‌ای معلوم الحال که قصد شعله‌ور کردن این اختلافات و از بین بردن صمیمیت و روابط خوب بین مردم این دو شهر را دارند تذکر و هشدار جدی می‌دهد.

پلیس تاکید بر آرامش و آسایش فردی و اجتماعی داشته و دغدغه‌ای جز امنیت و آرامش و رفاه شهروندان، مسافران و هموطنان عزیز نداشته و مسئولانه و متعهدانه در سنگر تامین، حفظ و توسعه امنیت و آرامش ایفای نقش خواهد کرد؛ که این مهم با تعامل، همدلی، هم‌افزایی و ارتباط صمیمی فی مابین فرماندهی انتظامی استان اردبیل و گیلان انجام خواهد شد.

بدیهی است پلیس با هماهنگی مقام محترم قضائی در قبال هرگونه رفتار مجرمانه و مخل امنیت و آرامش فردی و عمومی چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اعم از تجمع، ایجاد مزاحمت، اخلال در تردد خودرویی و فراخوان‌های غیرقانونی اقدام لازم معمول و با مسببین و محرکین با برخورداری از اقتدار قانونی به شدت برخورد خواهد کرد.

در پایان این بیانیه بر این موضوع مهم که امنیت و آرامش مردم خط قرمز پلیس بوده، به پرهیز از هرگونه رفتار احساسی و هیجانی تأکید می‌گردد.

بیانیه‌ امام جمعه اردبیل

آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل نیز در پی حوادث اخیر که در خصوص شهر آستارا و اردبیل اتفاق افتاده است، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح ذیل است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

" وَإِمَّا یَنزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ ۖ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ "

اهالی مکرم و معزز اردبیل و آستارا! دشمنان قسم خورده کشور ما در تمام ادوار مخصوصاً در موسم انتخابات در صدد ایجاد ظرفیت برای بهم ریختن انسجام ملی و رسیدن به منویات شوم خود هستند. آنها اخیراً در یک اقدام خطرناک و ساختگی تصمیم گرفتند اهالی دو شهر حسینی اردبیل و آستارا را که قرن‌ها با حرمت و احترام با همدیگر زندگی کرده اند در مقابل هم قرار داده و بحران‌های غیر قابل مهار درست کنند.

اینجانب خود از نزدیک و سالهای متمادی شاهد حسن سلوک اهالی معظم آستارا با اهالی اردبیل بوده ام، نشان به این نشان که سال هاست در روزهای تعطیلی هزاران خودروی اردبیلی وارد منطقه آستارا و گیلان می‌شوند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد و بلکه باحسن وجه مورد احترام قرار می‌گیرند. آیا از خود سوال نکرده اید که چرا این اتفاق خاص فقط در خصوص خودروی خاص و افراد خاص صورت گرفته است.؟

اگر اهالی آستارا عناد با اهالی اردبیل دارند چرا سالهای متمادی چنین اتفاقی نیفتاده است؟ دشمن که مأیوس از ایجاد هرگونه تنش و نا امنی در کشور ماست، چشم امید به اختلاف دوخته است و در صدد سرباز گیری است آگاه باشید و در دام بحران آفرینان متصل به خارج قرار نگیرید و به نداهای شیطانی آنها که ندای اختلاف، آبرو ریزی و انتقام موهوم است توجه نکنید.

اهالی دو شهر قرار است سال‌های متمادی با هم تعامل نزدیک داشته باشند در چنین حالتی حتی ایجاد نطفه اختلاف گناه نابخشودنی است، سهم عمده تجارت آستارا با اردبیل ماست و ایجاد اختلاف سهم مهلک به اقتصاد اردبیل است.

اینجانب از ماهیت اولین دعوای قومی در این حادثه اطلاع کامل دارم این دعوا، دعوای دو شخص بر سر پرداخت دیون قطعی است و ربطی به اهالی آستارا و اردبیل ندارد اگر ما متأثر از دروغ، کذب، گزارشات غلط شویم و ابزار کانالهای هوایی و شبکه‌های اجتماعی دشمن گردیم قطعاً بارها و بارها ضرر خواهیم کرد و بلکه به ضرر مستمر غیر قابل جبران خواهیم افتاد.

اینجانب با قطع و یقین اعلام می‌کنم که ورود به درگیری و ایجاد خسارت به اموال مردم شرعاً و عقلاً جزو گناهان کبیره و از محرمات مهلکه و موبقه و غیر قابل جبران است و شرکت کننده در درگیری شرعاً و قانوناً مسئول تمام تبعات ناگوار آن خواهد بود.

از اهالی محترم آستارا نیز می‌خواهم طبق معمول به برخورد توأم با کرامت و تکریم با اهالی اردبیل ادامه دهند و تحت تأثیر تحریکات و استفزازات قرار نگیرند و به ندای شیطانی که دعوت به جنگ، دعوا و اختلاف می‌کند گوش ندهند. ایجاد اختلاف قطعاً از شیطان است "وَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ" و دعوا کار اهل جهنم" إِنَّ ذَٰلِکَ لَحَقٌّ تَخَاصُمُ أَهْلِ النَّارِ ".

از مسئولین دو استان نیز می‌خواهم به هیچ وجه به این معرکه نفسانی و دعوای جاهلی وارد نشوند و کار را به نیروهای امنیتی و قضائی واگذار کنند. از نیروهای امنیتی و قضائی دو استان نیز می‌خواهم با قاطعیت تمام از توسعه دایره اختلاف جلوگیری کنند و در حق مجرمین هیچ گونه مماشاتی را روا ندارند.رسول خدا در دعوای دو قبیله در مدینه که دعوای قومی بود فرمودند: "ابدعوی الجاهلیه و انا بین اظهرکم "؟ یعنی با وجود من وارد ادعاها و دعواهای جاهلی شده اید.؟ آیا با وجود من دعوای قومی و جاهلی راه می‌اندازید؟ و من عرض می‌کنم یا رسول الله شما حی و میت ندارید و همیشه ناظر و شاهد به احوال ما هستید خداوند شما را شهید این امت قرار داده و شما بر اساس مشاهدات خود، فردا قیامت بر له و علیه مسلمان‌ها شهادت خواهید داد ما به ندای تو لبیک می‌گوئیم و با تو پیمان می‌بندیم که از هر گونه دعوای جاهلی اظهار بیزاری نمائیم.

به دشمنان مکار و غدار نیز که به بوی کباب آمده اند می گویم باز هم کور خواندید ما مسلمان‌ها امت واحده و بلکه خانواده واحد جهانی تشکیل می‌دهیم اردبیل و آستارا یک خانواده است و اخوت اهالی آستارا و اردبیل و بلکه اخوت تمام مسلمان‌ها را خود خداوند در قرآن امضا کرده و ما این را با هیچ چیز عوض نمی‌کنیم این شما هستید که خاب ظنکم و طاش سهمکم!!!

و السلام علی من اتبع الهدی

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۰
Masoud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
66
28
آستارا یک شهر تالش نشین است ولی مهاجرت بی پروا و زیاد از حد آذری ها و ترک زبانان به منطقه و در دست گرفتن کارهای کلیدی این منطقه باعث سرشکستگی مردم تالش شده است که باید حق مردم تالش و بزرگی مردم تالش پاسداری شود چرا که قوم اصلی و بومی و تاریخی منطقه همین تالش ها هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
با نگاهی به تاریخ و اسناد دوران صفویه میبینیم که تالش و استارا بخشی از اردبیل بودند و حکام ان توسط اردبیل منصوب میشدند هرچند این مسائل قومی کمرنگ شده و کشوری مثل امریکا یک کره زمین کوچک از اقوام مختلف هست
رضا
| United States |
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
ترکها 60درصد جمعیت ایران را تشکیل میدهند، از همدان، اصفهان، بخشهای خراسان، وشیراز بگیر تا قم، تهران، کرج، ساوه، همدان، قزوین، زنجان وسه استان اذربایجان، ایا دراینصورت ترکهای ایران که از تحصیل به زبان مادری محروم بوده ومعادن اذربایجان خرج مرکز نشینان میشود وخیلی مسایل دیگر باید ماهم دیگران بزنیم که چرا حق مارا گرفتید
رهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
4
45
ختم به خیر شد مطمئن هستم که صلح و دوستی باز هم میان استارا و اردبیل محکم و محکمتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
11
50
اردبیلی ها و آستاراییها از قدیم روابط خویشاوندی باهم داشته و هیچ مشکلی باهم ندارند در ضمن اهالی آستارا اصلا ترک زبان هستند نه تالش زبان
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
آره درسته من اهل آستارا هستم و بیشتر مردم آستارا ترک زبان اند ولی همشهری های عزیز دیگه هم داریم که زبان مادری دیگه ای دارن
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
9
42
آستارا از قدیم شهری با اصالت در آذربایجان ایران بود، اما اخیرا جریاناتی سعی در ایجاد دشمنی بین دو شهر همزبان در کشورمان را دارن که از این آب گل آلود ماهی یگیرند.
تبريزي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
2
34
اردبيل و آستار با هم برادرند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
خدا خیرت بده
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
0
27
مردم عزیز ایران ما مشکلات بسیار بزرگتری داریم از درگیریهای قومی بپرهیزید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
1
12
همه مردم به جان یکدیگر افتادند فقط خشونت ودعوا یاد گرفته ایم از بس مردم نا آرام هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
10
10
چرا تمام تابلوهای اطلاع رسانی که در گردنه حیران نصب شده و نام آستارا و گیلان دارد با رنگ مشکی از بین رفته، در حالی که در تقسیمات کشوری این منطقه از توابع آستارا و استان گیلان است.
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
1
9
دوستان عزیز سلام.
از همگی شما خواهشمندم که وارد جریانات غلطی که پیش آمده نشوید.وقتی در یک برهه زمانی خاص انگشت بر روی کلمه قومیت میگذارند،فقط یک هدف وجود دارد..تفرقه.
اگر همه ما در این مواقع فقط خودمدن را ایرانی حس کنیم،کافیست.خیلی از ماها در شرایط مالی سختی قرار داریم که با روح و روان ما بازی میکند،اما این شرایط باعث نشود که کشور را دستخوش اتفاقات غیر قابل جبران کنیم.تمام استانهای مرزی ما دین خود را در مرزداری و حفظ آبروی ایران ادا کرده اند.،سیستان،کردستان،خوزستان، کرمانشاه ،آذربایجانهای برادر،گیلان،خراسان.ایلام.مارندران.همه در شرایط خاص سربلند بیرون آمده اند.من به هر دو شهر آستارا و اردبیل مسافرت کرده ام.هر دو در مهمان نوازی و خوشرفتاری نمونه اند و در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی میکنند.
چیزهای منفی که در فضای مجازی میبینید،نقشه دشمنان ایران است،برای کوچک کردن ایران.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
15
5
با سلام و احترام. جسارتا دوستان یه مورد عرض کنم خدمتتون. زبان ما آذری هست نه ترک. ترک زبانها ترکیه ای هستند. بله آستارایی ها هم آذربایجانی هستند مثل اردبیلی ها. آستارا نصف شد. نصفش برای آذربایجان شوروی به اسم آستاراخان هست و نصفش برای ایران. پس نتیجه می گیریم آستارایی هم آذری هستند نه تالشی یا گیلانی. حالا بر چه اساس و سیاستی جزو استان گیلان شده بماند که ما وارد سیاست نمی شیم. ارادتمند همه شما دوستان.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
دوست گرامی، شهر آستاراخان در شمال دریای خزر میباشد و ربطی به آستارا ندارد.
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
3
3
سلام عزیزان هم میهن

ان شاءالله روزهای خوبی در پیش روی کشور است

اتحاد رمز پیروزی است

مطمینا شبکه های معاند که تمام دشمنی خود را از دست رفته می بینند سعی در آشوب در کشور دارند
دستان همه ی شما رو میبوسم

اتحاد اتحاد

سلام بر دولت مردمی و انقلابی

درود بر رهبر
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
8
1
استارا در اخرین تقسیمات کشوری جزی از گیلان میباشد. و مردمان تالش از گذشته دور در ان جا زندگی میکردند و با میرزا کوچک خان در نبرد با روس همکاری داشتند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
حرف نزنی نمیگن لالی
قدیمیترین خونه های آستارا تو خیابون حکیم نظامی متعلق هسو به مهاجران ترک قفقاز که از بد حادثه به ایران وفادار بودند و بعد الحاق قفقاز به روسیه اومدن اینور مرز
بیا برو آستارا یکم تالشی حرف بزن ببین کسی میفهمه
بیژن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
3
2
به نظر من مهم نیست که اهالی آستارا ترک هستند یا تالش یا هر قوم دیگری. مهم اینه ما خاطرات خوب از این شهر با فرهنگ داریم و اهالی آستارا باعث ایجاد این خاطرات خوب شده اند من هر وقت آستارا میرم صحنه های خوب و رفتارهای پر از ادب آنها را به دوستان و همراهان و خانواده ام تذکر میدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
1
0
این داستان زیر سر ترکیه و عده ای حامی صهیونسیتها در تکه جدا شده در منطقه آران است
به امید بازگشت آن دیار به مام وطن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین