کد خبر: ۷۱۱۸۲۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، از منابع یک میلیارد دلاری که برای هزینه‌های کرونا از صندوق توسعه ملی باید پرداخت می‌شد، تاکنون بانک مرکزی معادل ریالی ۸۳۰ میلیون دلار را در اختیار خزانه‌داری قرار داده است.
آفتاب‌‌نیوز :

حمید پوراصغری، معاون علمی فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در نشستی خبری ابعاد مختلفی از عملکرد سازمان در بخش های مربوطه را تشریح کرد.

عوض پور از مدیران معاونت مربوطه درباره جزئیات برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی بابت مقابله با کرونا اظهار داشت: مجموعا ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان معادل ۸۳۰ میلیون یورو توسط بانک مرکزی به ریال تبدیل شده و از طریق خزانه داری کل کشور در اختیار دستگاه های ذیربط قرار گرفته است. ۱۶.۵ هزار میلیارد تومان از این رقم به بخش سلامت و ۳ هزار میلیارد تومان مابقی به سایر بخش‌ها از جمله صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است. پیگیر هستیم که ۱۷۰ میلیون یورو مابقی هم به ریال تبدیل شده و به دستگاه ها بدهیم.

افزایش ۱۲۰ تا ۱۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان

در ادامه، پوراصغری، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه درباره حمایت‌هایی که دولت از بخش‌های مختلف طی سال‌های گذشته انجام داده به موضوع بازنشسته‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه طی این سال‌ها حقوق شاغلان بر اساس فصل‌های قانون مدیریت خدمات کشوری در مقاطع مختلف افزایش داشته موجب شده بود بازنشسته‌ها دچار اختلال در دریافت شوند. بر این اساس، با توجه به الزام قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر رفع تبعیض در پرداختی ها از سال ۱۳۹۶ این موضوع در دستور کار قرار گرفت و ما اصلاح پرداخت ها و اعمال فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را اعمال کردیم.

وی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و اخیرا تامین اجتماعی، یادآور شد که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری و همچنین ۵۳ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی از طریق تعدیه بدهی دولت اختصاص پیدا کرده است.
بر اساس اعلام این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، از پایان سال ۱۳۹۸ تاکنون متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

افزایش مستمری به ۱.۴ میلیون تومان
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به سایر برنامه های حمایتی دولت در زمان شیوع ویروس کرونا گفت که در مورد حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست، سالمندان و معلولان حمایت هایی از طریق نهادهای پوششی و حمایتی از جمله سازمان بهزیستی و کمیته امداد صورت گرفت. بطوری‌که توانستیم تعداد ۲.۲ میلیون خانوار تحت پوشش این نهادها را با افزایش اعتبار به ۳.۳ میلیون خانوار افزایش دهیم که رشد ۵۰ درصدی پوشش را در این بخش دارد.

وی یادآور شد که میزان مستمری که به خانوارهای تحت پوشش پرداخت می شود از متوسط ۷۵ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به متوسط یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال جاری افزایش یافته است که نمی گوییم این کافی و کامل است اما سعی کردیم با نگاه مثبت در این بخش حرکت کنیم.

پور اصغری گفت:‌ در جریان کرونا علاوه بر منابعی که از صندوق توسعه ملی دریافت شد، حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی اختصاص پیدا کرده است و در رابطه با مبارزه با کرونا ۱۴ برنامه مختلف را تدوین و اجرایی کردیم و در بخش های مختلف از جمله تامین تجهیزات، وسایل حفاظتی، تامین دارو و واکسن اقداماتی صورت گرفت. گرچه دیر یا زود شد اما به هر حال سعی بر انجام آن بود.

برنامه برای واکسن چگونه است؟

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در رابطه با برنامه دولت برای تزریق واکسن نیز گفت: پیش بینی بر واردات ۶۰ میلیون واکسن و ۱۴۰ میلیون دوز تولید داخل است که بتوان در سال جاری آن را انجام داد.

وی اشاره‌ای هم به میزان افزایش اعتبارات حوزه سلامت داشت و توضیح داد که با وجود شرایط نامطلوبی که به دلیل کرونا و تحریم اعمال شده بود، اعتبارات حوزه سلامت از حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است. سهم سلامت در بودجه عمومی نیز در این دوره از هفت درصد به ۱۷ درصد رشد دارد.

طبق گفته این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، آنچه مردم در مراجعه به مراکز درمانی پرداخت می کنند از سال ۱۳۹۲ تا سال گذشته به ۱۰ درصد در شهرها و پنج درصد در روستاها کاهش یافته، در حالیکه در ابتدا مردم ۳۷ درصد از هزینه را پرداخت می کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ودود
|
United Kingdom
|
۱۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
0
0
سه ونیم میلیون شده حقوقمون تاالان کو این 5 میلیون؟؟؟
حدارو شکر حودتون میکین دو میلیون احتلاف داره؟حوب حداقل یک میلیونشو بدین تا دولت جدید بیاد بقیشو هم بعد انتحابات میدین دیکه بااین دو میلیون میشه سرنوشت یک ساله ی حانواده رو تغییر داد تو بدترین وضعیت هستیم کسی نیست از نزدیک ببینه تو جه وضعیتی هستیم ،ارادتمند شما کارافتاده قطع نحاع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین