کد خبر: ۷۱۱۹۴۵
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
رئیس جمهور آمریکا در مراسم یکصدمین سالگرد کشتار سیاپوستان در شهر تولسا، نسبت به خطر ناشی از تروریسم گروه‌های سفیدپوست افراطی هشدار داده است.
آفتاب‌‌نیوز :

 جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در اظهاراتی در مراسم یکصدمین سالگرد قتل عام سیاهپوستان در شهر تولسا گفت: تروریسم سفیدپوستان افراطی، مهلک ترین تهدید علیه ایالات متحده به شمار می‌رود.

بر اساس این گزارش، بایدن نخستین رئیس جمهور آمریکا است که از محل قتل عام صدها سیاهپوست توسط گروه های سفیدپوست افراطی در سال 1921 میلادی بازدید کرده است.

وی در اظهاراتی در این مراسم نسبت به ادامه روحیات و تفکرات نژادپرستانه در جامعه آمریکا هشدار داده است، آن هم در حالی که صد سال از این فاجعه گذشته است.

جو بایدن در این مراسم گفت: من از مردم آمریکا می خواهم کشتارها و اتفاقاتی را که در سال 1921 میلادی رخ داد، همچنان در خاطره خود زنده نگه دارند و از مقاومت و شجاعت کسانی که زنده ماندند و برای ساختن مجدد زندگی خود تلاش زیادی کردند، تجلیل و قدردانی کنند و برای از بین بردن نژادپرستی سیستماتیک، متحد شوند.

صد سال قبل در روزهای 31 ماه می و اول ژوئن، گروه های سفیدپوست افراطی در شهر تولسا اقدام به کشتار صدها نفر از سیاهپوستان کردند و علاوه بر این جنایت 35 خیابان در این شهر را که پر از مراکز تجاری و مسکونی، کتابخانه بیمارستان و مدرسه بود، تخریب کردند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: دوستان ما نمی توانیم در این کشور محل مطمئن و ایمنی برای نفرت نژادی و نژادپرستی ایجاد کنیم. امروز مهلک ترین تهدید علیه سرزمین ما نه داعش و نه القاعده بلکه گروه های سفیدپوست افراطی هستند.

تاکنون هیچ یک از سیاهپوستانی که از کشتار تولسا در سال 1921 جان سالم به‌در برده‌اند یا خانواده ها و نزدیکان آنها نتوانسته‌اند بابت این جنایت غرامت یا خسارتی را دریافت کنند. جمع غرامت درخواستی سیاهپوستان از شرکت های بیمه بیش از 27 میلیون دلار است ولی تاکنون هیچ شرکتی حاضر به پرداخت نشده است.

بایدن تاکید کرد: من از مردم ایالت متحده می خواهم تا درباره علل نژادپرستی در این کشور فکر کنند و برای ریشه کنی این نژادپرستی سیستماتیک تلاش و همکاری کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین