کد خبر: ۷۱۱۹۶۳
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: وقتی که سهام بورس برای دو روز با رشد پنج درصدی همراه می‌شود سهامداران از ترس از دست دادن بازدهی به دست آمده به سرعت اقدام به شناسایی سود می‌کنند که این امر باعث خواهد شد که رشد بازار استمرار نداشته باشد و بازار دوباره برای مدتی موقت، منفی شود.
آفتاب‌‌نیوز :

معاملات بورس که از مدت ها قبل وارد مدار نزولی شده بود بالاخره با تدابیر اتخاذ شده از سوی مسوولان حاضر در بازار واکنش مثبت نشان داد و شاخص بورس را برای چند روزی وارد مدار صعودی کرد.

چنین روندی در بازار با تداوم زیادی همراه نبود و شاخص بورس بار دیگر تحت تاثیر هیجانات ایجاد شده در بازار از سوی سهامداران قرمزپوش شد و نتوانست برای مدت طولانی تری موضع خود را در فاز صعودی حفظ کند.

این موضوع هجمه ای از نگرانی ها را در بین فعالان بازار ایجاد کرد؛ زیرا تصور آنها این بود که با توجه به اعتمادسازی های دوباره از سوی مسوولان برای سرمایه گذاری در بورس، زمینه ورود نقدینگی های حاضر در بازارهای موازی به بازار سهام فراهم شده است و این امر سبب تداوم روند صعودی شاخص بورس در بازار خواهد شد.

افت شاخص بورس تحت تاثیر رفتار هیجانی سهامداران

"احمد اشتیاقی" امروز (چهارشنبه) به بازگشت شاخص بورس به مدار نزولی و عوامل تاثیرگذار بر آن اشاره کرد و افزود: اکنون روند بازار به گونه ای شده است که تا شاخص بورس برای چند روز متوالی وارد مدار صعودی می شود، سهامداران به سمت شناسایی سود پیش می روند، این موضوع به شدت بر روند بازار تاثیرگذار است و باعث بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار نزولی می شود.

وی با تاکید بر اینکه سهامداران نباید در بازار در انتظار رشدهای غافلگیرکننده شاخص بورس همانند سال گذشته باشند، اظهار داشت: براساس پیش بینی های صورت گرفته به نظر می رسد که بازار سهام تا پایان سال جاری به حدود ۴۰ درصد بازدهی دست پیدا کند.

اشتیاقی با بیان اینکه تداوم شاخص بورس در بازار مشروط بر آن است که هیجانات ایجاد شده در کشور باعث کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان نشود، تاکید کرد: در صورتی که نرخ دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد ممکن است تغییری در میزان ۴۰ درصد بازدهی شاخص بورس تا پایان سال جاری ایجاد شود و در آن زمان پیش بینی ها از روند بازار تغییر خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با توجه به وضعیت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازار، در صورت تثبیت نرخ دلار در قیمت های ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان می توان امیدوار بود که شاخص بورس طبق پیش بینی ها تا پایان سال جاری با بازدهی ۴۰ درصدی همراه شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که برای بازار انتظار بازدهی ۴۰ درصدی وجود دارد اصولا با افزایش ۱۰ درصدی قیمت سهام، سهامداران به دلیل نگرانی های ایجاد شده در بازار به منظور شناسایی سود به سمت عرضه بخشی از سهام خود در بازار پیش می روند، از این طریق نقدینگی را در اختیار می گیرند تا در صورتی که سهام با صف فروش مواجه شد با قیمت پایین تر اقدام به خرید همان سهم در بازار کنند.

اشتیاقی اظهار داشت: زمانی که بازا برای دو روز با رشد پنج درصدی همراه شود سهامداران از ترس از دست دادن بازدهی به دست آمده به سرعت اقدام به شناسایی سود در بازار می کنند که این امر باعث می شود تا دیگر رشد بازار استمرار نداشته باشد و بازار دوباره برای مدتی موقت منفی شود اما بعد از آن دوباره بازار با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی به سمت روند صعودی پیش می رود و شاخص بورس دوباره مثبت می شود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، نباید انتظار داشته باشیم که بازار مانند سال گذشته برای مدتی طولانی با صف خرید همراه باشد و سهامداران روزانه از این بازار کسب سود کنند.

وی با بیان اینکه سهامداران نباید به هیچ عنوان از روند نزولی بازار ترس داشته باشند زیرا سرعت رشد بازار در کوتاه مدت نمی تواند بالا باشد و این روند را باید در وضعیت فعلی بازار قبول کرد، افزود: اکنون سهامداران در بازار به سمت رویکرد و استراتژی شناسایی سود در بازار پیش رفته اند و نمی توان اعلام کرد که این روند در بازار ادامه دار خواهد بود یا با تغییر همراه می شود.

اشتیاقی با بیان اینکه بررسی روند بازار و موقعیت فعلی سهام حاضر در بازار نشان می دهد که می توان به آینده این بازار امیدوار بود، اظهار داشت: بازار از لحاظ بنیادی و سودآوری شرکت ها در موقعیتی قرار دارد که می توان سود خوبی را از این بازار کسب کرد.

شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۱ خردادماه) پنج‌هزار و ۴۳۲ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۱۴۰ هزار واحد رسید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین