کد خبر: ۷۱۲۰۳۴
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی از افزایش قیمت و کمبود پت یا ماده اولیه تولید بطری خبر داد و گفت: قیمت آب بسته بندی در سال جاری تاکنون تغییری نداشته و احتمالا در ادامه ۱۴۰۰ هم تغییر نمی‌کند، چرا که آب بسته‌بندی رقیب سنگینی همچون آب شرب شهری دارد که در ۹۵ درصد مواقع در منزل در دسترس است.
آفتاب‌‌نیوز :

پیمان فروهر اظهار کرد: با توجه به اینکه تندگویان تنها تولید کننده پت در کشور است و از طرف دیگر با فرا رسیدن فصل گرما تقاضای آب معدنی و سایر نوشیدنی‌ها افزایش یافته قیمت پت افزایش داشته است.

وی افزود: از طرف دیگر سیاست گذاری قیمت در بورس کالا به ضرر تولید کننده و به نفع تندگویان است که اجازه رقابت بدون سقف را تعیین کرده است. بنابراین قیمت مواد اولیه که حدود ۱۹ هزار تومان بوده ۱۵ درصد رقابت خورده و به ۳۰ هزار تومان رسیده، این در حالی است که در گذشته سقف رقابت بین ۵ تا ۱۰ درصد تعیین شده بود. اما روند فعلی به این معنی است که پول از جیب تولید کننده به جیب تند گویان منتقل می‌شود.

آب معدنی گران نمی‌شود/ دست پتروشیمی در جیب تولیدکنندگان

۲۰ هزار تن پت به کشور وارد می‌شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر پت در بخش‌های دارویی، بهداشتی، آرایشی و غیره نیز استفاده می‌شود، و نیاز به آن افزایش پیدا کرده، تصریح کرد: با این حال تنها تولیدکننده تندگویان است و به نظر می‌رسد در چنین شرایطی به واردات نیاز داریم. اما سیاست گذاران دیر به این نتیجه رسیدند و در نهایت حدود یک هفته پیش قرار شد زیر مجموعه های آستان قدس رضوی که منابع مالی کافی برای واردات این محصول گران قیمت را دارند، زمینه واردات ۲۰ هزار تن به کشور را فراهم کنند. اما حتی اگر مبدا هند باشد، ۴۵ روز طول می‌کشد و بنابراین مشکلات تولید کنندگان آب‌های بسته‌بندی که اوج کاری آنها اکنون است مرتفع نمی‌شود. اما باز هم اقدام مناسبی است.

فروهر با بیان اینکه بهتر بود این موضوع از اول سال در دستور کار قرار می‌گرفت، گفت اما باز هم امیدواریم محموله به کشور برسد و سطح رقابت کاهش پیدا کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تغییر قیمت آب در سال جاری، اظهار کرد: قیمت آب بسته بندی در سال جاری تاکنون تغییری نداشته و احتمالا در ادامه ۱۴۰۰ هم تغییر نمی‌کند. چرا که آب بسته‌بندی رقیب سنگینی همچون آب شرب شهری دارد که در ۹۵ درصد مواقع در منزل در دسترس است. بنابراین هر یک تومان افزایش قیمت به زیان تولید کننده خواهد بود.

به گفته وی حداقل قیمت آب بسته‌بندی نیم لیتری در حال حاضر ۳۰۰۰ تومان است.

گفتنی است که مشکل تامین و گرانی پت هر سال در فصل تابستان برای تولیدکنندگان دردسرساز می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین