کد خبر: ۷۱۲۰۸۳
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۷
معاون سخنگوی کاخ سفید در واکنش به افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا گفت: از طریق کانال‌های امنیت ملی مناسب پاسخ دهیم.
آفتاب‌‌نیوز :

در پی تشدید واکنش‌ها به افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا، «کارین جین پیِر» (Karine Jean-Pierre) معاون سخنگوی کاخ سفید در این ارتباط گفت: در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده بازبینی اساسی رویکرد ما در زمینه نظارت خارجی را انجام داده و رئیس جمهور اوباما دستور داد تا رویکرد ما به‌شکل چشمگیری تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، معاون سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: با شرکاء و متحدان اروپایی خود تلاش خواهیم کرد به هر سوالی در این زمینه از طریق کانال‌های امنیت ملی مناسب پاسخ دهیم.

به دنبال افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا، سخنگوی دولت آلمان دوشنبه اعلام کرد که در حال پیگیری گزارش‌ها در این باره است.

«استفان سایبرت» سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت: دولت فدرال این گزارش را مورد توجه قرار داده و با تمام سازمان‌های مرتبط دولتی و بین المللی برای شفاف سازی موضوع در تماس است.

«کلمان بون» وزیر امور اروپایی فرانسه نیز در واکنش به خبر همکاری اطلاعاتی آمریکا و دانمارک برای جاسوسی از مقامات اروپایی، گفت: در صورت اثبات، این مسئله بسیار جدی خواهد بود. این مسئله بی نهایت جدی است. باید ببینیم آیا متحدان اروپایی مان – دانمارکی‌ها- در همکاری با سرویس‌های (اطلاعاتی) آمریکا مرتکب خطا یا اشتباهی شده‌اند. اگر مشخص شود که آمریکایی‌ها از رهبران اروپا جاسوسی می کرده‌اند؛ مسئله خیلی جدی خواهد بود. میان متحدان باید اعتماد و اندکی همکاری حاکم باشد؛ بنابراین این مسائل احتمالی را باید جدی گرفت. اما باید این موضوع اول بررسی شود و بعد در رابطه با (ادامه) همکاری تصمیم گیری کنیم.

بر اساس گزارش رسانه‌های اروپایی، آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) با کمک دستگاه اطلاعاتی دانمارک از مقامات ارشد اروپا از جمله «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور این کشور جاسوسی کرده است.

«پیر اشتینبرک» نامزد پیشین صدارت حزب سوسیالیست چپ میانه آلمان هم از دیگر افرادی بوده که مورد جاسوسی قرار گرفته است.

مقامات دانمارکی تاکنون واکنشی به این موضوع نداشته‌اند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین