کد خبر: ۷۱۲۵۳۱
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
نمایندگان پارلمان لبنان ضمن هشدار درباره رسیدن لبنان به مرحله فروپاشی اوضاع ، بر لزوم توجه به طرح «نبیه بری» برای برون رفت از بحران کنونی این کشور تاکید کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

 به نقل از النشره، «ایهاب حماده» نماینده پارلمان لبنان اعلام کرد: ما وارد بحران عمیقی در همه سطوح شده‌ایم و راه برون رفت از این بحران شدید جز با تشکیل دولت میسر نخواهد شد.

وی افزود: همه ما باید مسئولیت پذیر باشیم و کوتاه بیاییم و موانع موجود بر سر تشکیل دولت را برطرف کنیم.

حماده ضمن تاکید بر اینکه گروههای سیاسی باید به طرح نبیه بری واکنش مثبت نشان دهند، بیان کرد: اگر به مسئولیت خود در قبال ملت عمل نکنیم و زمان از دست برود ما را مورد بازخواست قرار خواهد داد و دیگر پشیمانی هم سودی ندارد.

طرح نبیه بری به قوت خود باقی است

«میشل موسی» نماینده وابسته به فراکسیون توسعه و آزادی لبنان اعلام کرد: طرح «نبیه بری» همچنان برقرار است اما تاکنون پیشرفتی نداشته است. تنها گزینه این است که ما دولت داشته باشیم.

وی افزود: تشکیل دولت سرآغازی برای ممانعت از فروپاشی اوضاع است اما امکان حل همه مشکلات جمع شده را ندارد.

موسی تاکید کرد: با توجه به وضعی که در زمینه سیاسی و اجتماعی داریم باید همه از کشمکش‌های سیاسی دست بردارند و به «نبیه بری» کمک کنند. تنش سیاسی موجود یکی از مهمترین دلایل عدم تشکیل دولت است.

همزمان منابع نزدیک به نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کردند که وی بر طرح خود اصرار دارد و از آن عقب نخواهد نشست.

این منابع بیان کردند: طرح جایگزینی وجود ندارد آنهم در شرایطی که لبنان به راهکاری فوری نیاز دارد.

سعد حریری خواهان تشکیل کابینه نیست

از سوی دیگر «ماریون عون» نماینده پارلمان لبنان گفت: سعد حریری خواهان تشکیل کابینه نیست.

«فرید بستانی» دیگر نماینده پارلمان لبنان هم گفت: شکست طرح نبیه بری لبنان را وارد مرحله بسیار خطرناکی می‌کند و احدی نمی‌تواند که درباره جزییات آن گمانه زنی کند.

وی افزود: بیانیه‌های آتشین و منفی مشکلی را حل نمی‌کند جز اینکه لبنان و لبنانی‌ها را در داخل تونلی تاریک نگه می‌دارد.

بستانی گفت: بری و حزب الله بسیار از تشدید تنش‌ها ناخرسند هستند به ویژه که بحران اقتصادی و پولی اجازه مانورهای سیاسی را نمی‌دهد و به خرابی و ویرانی کامل می‌انجامد.

وی تصریح کرد: برخی به دنبال این هستند که رئیس جمهوری را مسئول فروپاشی قلمداد کنند. آنها به دنبال این هستند که دوره کنونی ریاست جمهوری لبنان بدون دولت سپری شود تا کشور به فروپاشی اقتصادی و مالی برسد و آنگاه آنرا مسئول بدانند.

بستانی گفت: متاسفانه بدبینی همچنان درباره آینده حاکم است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین