کد خبر: ۷۱۲۵۶۲
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۹
جلوگیری از اشتهای کاذب و کنترل غذا خوردن به راحتی امکان‌پذیر نیست، در این گزارش با بهترین روش‌های کنترل اشتها آشنا شوید.
آفتاب‌‌نیوز :

 جلوگیری از اشتهای کاذب و کنترل غذا خوردن به راحتی امکان‌پذیر نیست و گاهی حتی وقتی حواسمان نیست در حال خوردن هستیم. با بهترین و ارزان‌ترین روش‌های کنترل اشتها آشنا شوید.

در فروشگاه‌های مواد غذایی و سوپرمارکت، آدامس بجوید
شاید شما هم شنیده باشید که وقتی گرسنه هستید نباید سراغ خرید مواد غذایی بروید. خوب، شاید شما دلتان بخواهد قبل از اینکه از راهرو‌های فروشگاه پایین بیایید، یک تکه آدامس بدون قند بجوید. بر اساس دو مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده است مردم هنگام جویدن آدامس احساس گرسنگی کمتری داشته و کمتر هوس غذای ناخواسته دارند. در نتیجه، مردم کمتر غذا‌های میان وعده پرکالری مانند چیپس خریداری می‌کنند و بیشتر گزینه‌های سالم تری مانند سبزیجات را به خانه می‌آورند.

ابتدا به خودتان چیز‌های سالم بخورانید
چه در خانه غذا بخورید و چه از منوی رستوران یا غذاخوری انتخاب کنید، به فکر جلوگیری از اشتهای کاذب جلوگیری از اشتهای کاذب باشید. ابتدا بشقاب خود را با سالم‌ترین خوراکی‌ها پر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در رستوران و بوفه غذا می‌خورند وعده‌های بزرگتر از اولین غذا‌هایی را که می‌بینند سفارش می‌دهند؛ بنابراین، قبل از شروع پر کردن بشقاب خود، فکر کنید. قبل از گوشت و غذا‌های چرب، حتما سبزیجات یا غلات کامل را میل کنید.

ناهار خود را با پول نقد بخرید
وقتی پولتان را با کارت‌های بانکی پلاستیکی پرداخت می‌کنید خرید غذای بی ارزش و دسر آسان‌تر است. وقتی نقد پرداخت می‌کنید و پول را تحویل می‌دهید، شاید چیزی یا حسی باشد که شما را وادار به مکث کند. به عنوان مثال، محققان دریافتند، وقتی به دانش آموزان دبیرستان گفته شد که از پول نقد برای پرداخت غذا‌هایی که سلامت کمتری دارند، مانند کوکی، استفاده کنند، آن‌ها دو بار در مورد آن فکر کردند و اغلب خوراکی سالم تری را خریداری کرده‌اند.

برنامه‌های آشپزی تلویزیون را خاموش کنید
اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، دیدن غذا در تلویزیون می‌تواند شما را به خوردن میان وعده سوق دهد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که رژیم‌های غذایی دارند هنگام تماشای برنامه‌های مربوط به غذا، بیشتر آب نبات می‌خورند تا تماشای برنامه‌های بدون غذا.

از بشقاب آبی رنگ استفاده کنید
باور کنید یا نه، رنگ ظروف ممکن است در مقدار غذایی که خودتان سرو می‌کنید تفاوت ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد هرچه غذا با رنگ بشقاب بیشتر ترکیب و نزدیک شود، احتمالاً مقدار بیشتری مصرف می‌کنید؛ بنابراین، استفاده از بشقاب با رنگ دیگری برای غذا خوردن در نظر بگیرید.

از کاسه و بشقاب‌های کوچکتر استفاده کنید
اندازه ظرف‌ها و لوازم آشپزخانه شما نشانه‌هایی از مغز شما در مورد مقدار “تصمیم” شما برای خوردن است. به عبارت دیگر، ظرف بزرگتر به معنای غذای بیشتر است. در یک مطالعه، افرادی که بوفه چینی داشتند و بشقاب بزرگی تهیه می‌کردند ۵۲ درصد غذای بیشتری برای خودشان تهیه می‌کردند و ۴۵ درصد بیشتر از کسانی که بشقاب‌های کوچکتر داشتند غذا می‌خوردند.

قبل از تسلیم شدن در ولع خوردن، دکمه مکث را بزنید
غذا خوردن به دلیل بی حوصلگی، خستگی یا تنش باعث می‌شود احساس کنترل نکنید. برای جلوگیری از اشتهای کاذب، سعی کنید میل به خوردن را به تأخیر بیندازید. وقتی هوس غذا خوردن می‌کنید ۵ تا ۱۰ دقیقه کار دیگری انجام دهید، سپس ببینید آیا هنوز می‌خواهید غذا بخورید یا خیر. به احتمال زیاد، اشتیاق خوردن حداقل اندکی از بین خواهد رفت.

میان وعده‌های ناسالم را از چشم دور نگه دارید
غذا‌های بی ارزش مانند آب نبات و چیپس را در جایی که نمی‌توانید ببینید، ذخیره کنید. در این صورت، ممکن است کمتر بخورید. وقتی کارمندان ادارات شکلات‌ها را روی میز خود نگه داشتند، ۴۸ درصد بیشتر از زمانی که چند متر آن طرف‌تر و دور بودند، می‌خوردند. اگر شکلات‌ها را در کشو‌های میز خود بگذارند، ۲۵ درصد کمتر از زمانی که شیرینی روی میزشان باشد، هوش خوردن به سرشان می‌زند.

همیشه ظرف کوچک را سفارش دهید
یک ظرف بزرگ می‌تواند شما را وسوسه کند که بیشتر غذا بخورید؛ حتی اگر سیر شده باشید یا طعم خوبی نداشته باشد. در یک مطالعه، به تماشاگران سینما ذرت بوداده رایگان در لیوان‌های متوسط یا بزرگ داده شد؛ بعضی تازه و خوشمزه بود و برخی دیگر بیات و کهنه. افرادی که پاپ کورن‌های تازه را در ظروف بزرگ داشتند ۴۵ درصد بیشتر از کسانی که در لیوان‌های متوسط مصرف می‌کردند، خوردند. حتی کسانی که در ظروف بزرگ پاپ کورن بیات داشتند، ۳۳ درصد بیشتر از کسانی که دارای لیوان‌های متوسط بودند، می‌خوردند.

به آرامی غذا بخورید و آب بنوشید
برای جلوگیری از اشتهای کاذب لقمه‌های کوچکتر بگیرید. غذای خود را به آرامی بجوید. بین چنگال‌ها کمی بیشتر وقت بگذارید؛ و در حین غذا خوردن آب بنوشید. این تحقیقات ساده نشان می‌دهد اگر می‌خواهید کالری خود را کاهش دهید و احساس سیری کنید، نوشیدن آب بسیار مهم است.

منبع: روزیاتو

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین