کد خبر: ۷۱۲۶۶۴
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
یک مقام کارگری توجه به موضوع مسکن، معیشت، امنیت شغلی و قراردادهای کارگران، مستمری و حقوق بازنشستگان و پرداخت مطالبات تامین اجتماعی را از اولویتهای دولت آینده برشمرد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدرضا تاجیک درباره انتظارات جامعه کارگری از دولت آینده اظهار کرد:مطالبات جامعه کارگری در راستای امنیت شغلی است و اگر امنیت شغلی نیروی کار حفظ شود، خروجی آن را در بازدهی کارگاههای تولیدی و رونق تولید و چرخه اقتصاد مشاهده می کنیم.

وی ادامه داد: برخلاف عده ای از کارفرمایان که تصور می کنند در قراردادهای دائم بازدهی تولید پایین تر است در قراردادهای موقت کارگر نسبت به آینده و فردای خود دغدغه خاطر دارد و نگران است که ماه آینده تسویه حساب کند و دیگر سرکار نباشد لذا قراردادهای موقت بزرگترین آسیب را به جامعه کار و تولید می زند و انتظار داریم که در چهار سال آینده دولت و کارفرمایان و کارآفرینان به این مساله به طور جدی ورود و موضوع قراردادهای کار را پیگیری کنند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در ادامه اجرای صحیح قانون کار را از دیگر مطالبات کارگران برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه طی این سالها اجرای صحیح تبصره یک و دو ماده ۴۱ قانون کار را از سوی دولتها شاهد نبودیم. ما معتقدیم که قانون مشکل ندارد بلکه دولتها از اجرای آن تمکین نکرده اند و اگر ماده ۴۱ طی این سالها به درستی اجرا می شد کارگران مشکل معیشتی نداشتند.

تاجیک مطالبه بعدی از دولت آینده را معیشت کارگران عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کارگر ۵۰ درصد هزینه زندگی خود را به عنوان دستمزد دریافت می کند از طرفی طبق اصل ۴۳ و ۲۹ قانون اساسی وظیفه تامین کار برای همه آحاد جامعه و مسکن و آموزش رایگان بر عهده دولتها است و نباید توقع داشته باشیم که کارفرمایان بار همه این موضوعات را به دوش بکشند لذا رئیس جمهور آینده در چهار سال بعد باید نقش حمایتی خود را نسبت به مساله معیشت، دستمزد، قرارداد کار و مسکن کارگران بیش از پیش نشان بدهد.

این مقام کارگری توجه به بحث مستمری ها و حقوق بازنشستگان، بیمه بیکاری و پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی را از دیگر اولویتها برشمرد و افزود: علیرغم تلاش دولت برای پرداخت مطالبات تامین اجتماعی، این مطالبات هنوز به طور کامل وصول نشده است لذا دولت آینده باید تکلیف مطالباتش با تامین اجتماعی را روشن کند.

وی درباره وعده های انتخاباتی کاندیداها اظهار کرد: مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که یک کاندیدا به جای آنکه بگوید چقدر یارانه می خواهد بدهد یا وضعیت بورس را چطور اصلاح می کند باید برنامه هایی که برای رونق اشتغال و تولید و حمایت از جامعه کار و تولید دارد، مطرح کند.

تاجیک تصریح کرد: در چند سال گذشته بیشتر شعارهای سال اقتصادی و بر محور تولید بوده است؛ مقام معظم رهبری ضرورت توجه به مباحث کارگری و اشتغال جوانان را بارها تذکر دادند لذا رئیس جمهور آینده باید طرحی در حمایت از تولید و اشتغال جوانان ارائه دهد و توقع داریم در مناظرات، بیشتر به مباحث اقتصادی، تولیدی و اشتغال جوانان که دغدغه خانواده ها است، بحث شود و رویکردها به این سمت و سو باشد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران، در پایان با بیان اینکه صحبتها و مناظرات کاندیداها باید از حواشی به دور باشد، گفت: در چهار سال آینده باید به جامعه کار و تولید بیشتر توجه کنیم و از رئیس جمهور بعدی توقع داریم که تمرکز خود را روی جامعه کارگری که اکثریت کشور را تشکیل می دهند، بگذارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین