کد خبر: ۷۱۳۷۵۴
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
هفته جاری وزیر راه و شهرسازی از افزایش سقف وام ودیعه مسکن در تهران از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان، درکلانشهرها از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

وام ودیعه مسکن از اوایل مردادماه ۱۳۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد و مهلت پرداخت آن تا پایان اسفندماه به اتمام رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد بود. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت بود که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می‌توانستند وام را سه ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند.

وام ودیعه مسکن؛ کی داده کی گرفته؟!

اما به نظر می‌رسد تعداد متقاضیان دریافت کننده این وام بسیار اندک است.

در همین خصوص نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرج به ایسنا، گفت: هنوز دستورالعملی در خصوص وام ودیعه مسکن به ما اعلام نشده است.

فریدون کردلو در پاسخ به اینکه آیا از سال گذشته تاکنون به شهروندان متقاضی وام ودیعه مسکن پرداخت شده است یا خیر، اظهار کرد: ما تاکنون چیزی ندیده‌ایم.

وی در خصوص وضعیت نرخ‌های اجاره در کرج هم گفت: اگرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا افزایش ۲۰ درصدی را تصویب کرده اما نرخ اجاره امسال نسبت به سال گذشته حداقل ۵۰ درصد افزایش یافته است.

کردلو افزود: اکثر مالکان زیر بار افزایش ۲۰ درصدی نمی‌روند و تعداد مالکانی که به این مصوبه پایبند هستند بسیار اندک است.

وی در ادامه به رکود در معاملات خرید و فروش مسکن هم اشاره و اعلام کرد: این رکود متأثر از انتخابات و مذاکرات هسته‌ای است.

کردلو تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بعد از انتخابات و مشخص شدن نتیجه مذاکرات احتمالاً قیمت مسکن کاهش خواهد یافت زیرا دیگر دلیلی برای افزایش قیمت به این شکل وجود ندارد.

وی در پایان از همه مشاورین املاک خواست در انتخابات مشارکت کرده و افراد اصلح را هم برای شوراهای شهر و هم برای ریاست جمهوری انتخاب کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین