کد خبر: ۷۱۳۷۷۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
مردم بخاطر آینده ایران روز جمعه پای صندوق های رای بیایند

سخنگوی دولت: نارضایتی‌هایی از سوی مردم درباره عدم احراز صلاحیت‌ها وجود دارد

سخنگوی دولت گفت: نارضایتی‌های قابل درک درباره عدم احراز صلاحیت ها و وضعیت انتخابات وجود دارد اما به نظر می رسد که شور و شوق انتخاباتی در میان مردم در حال افزایش است و همه هم باید بخاطر آینده ایران و جایگاه آن در جهان پای صندوق های رای بیایند.
آفتاب‌‌نیوز :

علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری افزود: سومین مناظره از سلسله مناظرات نامزد‌های ریاست جمهوری نیز به پایان رسید. به لطف این مناظره‌ها در موازات دیگر برنامه‌های تبلیغی نامزدها، امروز تصویر نسبتاً روشنتری از مواضع نامزد‌ها و رویکرد‌های آن‌ها در خصوص موضوعات مختلف وجود دارد. هرچند هنوز نارضایتی‌های قابل درک از سوی شماری از مردم و جریان‌های سیاسی درباره عدم احراز صلاحیت‌ها وجود دارد، اما با این حال به نظر میرسد که شور و شوق انتخاباتی در میان مردم و همه جریان‌ها و احزاب سیاسی در حال افزایش است.

وی افزود: همزمان با این تب و تاب انتخاباتی، جریان‌های شناخته شده دیگری هم هستند که مشارکت بالای مردم در انتخابات و صحنه آرایی بدیعی توسط مردم، آن‌ها را به واهمه انداخته و بر شدت فعالیت‌های ضد مردمی خود برای مایوس سازی رای دهندگان افزوده اند. من در این سخنگویی می‌خواهم بنابر بر اعتقادات دولت، مردم را به مشارکت حداکثری در پای صندوق‌های رای دعوت کنم.

ربیعی ادامه داد: نیک می‌دانیم امروز عده‌ای در داخل کشور نگران از محدود کردن سبد انتخاباتی‌شان هستند و گلایه‌های شدیدی در این زمینه وجود دارد، اما من می‌خواهم به ملت شریف ایران بگویم به رغم همه گلایه‌ها آنچه برای ما مهم است، ایران، آینده ایران و جایگاه ایران است.

وی تصریح کرد: دلایل زیادی وجود دارد که مردم را در پای صندوق‌های رای دعوت کنیم و مشاهده کنیم، باید به مردم بگوییم چرا باید مشارکت حداکثری داشته باشیم؟ امروز باید بدانیم که چه کسانی از این شرایط پیش آمده بیشترین نفع را خواهند برد. نگاه کنید به کسانی که پرچمدار عدم مشارکت شده اند: نخستین گروه مزدبگیران فشار حداکثری به مردم و ایران هستند. آنانی که تحریم را تحسین می‌کردند و جنگ علیه ایران را تشویق می‌کردند.  متاسفانه کسان دیگری هم هستند که در اوج غفلت در مبانی پیش گفته در این تصور هستند که هر چه بر علیه دولت در تنور ناامیدی بدمند محصول آن به طور مستقیم عایدی منافع سیاسی جناحی آن‌ها خواهد شد.

ربیعی یادآور شد: اینکه عده‌ای مصلحت را نسنجیدند و درک نکرده‌اند باعث رفع مسئولیت سیاسی اجتماعی همه ایرانیان نخواهد بود، راه مشارکت بالا و غافلگیرکننده مردم در پای صندوق‌های رای می‌تواند همه جریان‌های مخالف ایران را در برابر اراده شکست ناپذیر مردم تسلیم کند.

وی تاکید کرد: مردم ما با مشکلات زیاد ناشی از تحریمها، دست و پنجه نرم می‌کنند که سزاوار آن نیستند و مطالبات بر حقی دارند که تامین آن یک اولویت فوری و ضروری است، اما دولتی قادر خواهد بود مسائل عظیمی مثل آثار تحریم، تورم ناشی از تحریم و محدودیت‌های فراقانونی بر حقوق مدنی را حل کند و محدودیت‌های ظالمانه بین المللی را رفع کند که با مشارکت بالای مردم به قدرت رسیده باشد.

ربیعی افزود: در طرف دیگر، این واقعیت کتمان پذیر نیست که تنها دولتی که با مشارکت بالا در صندوق‌های رای تشکیل شده، به مردم پاسخگو خواهد بود. مشارکت حداکثری هیچ معنای دیگری جز این ندارد که مطالبات قانونی مردم مطابق با آرمان‌های انقلاب و حقوق مندرج در قانون اساسی تعطیل پذیر و دور زدنی نیست و این قویترین و رساترین پیامی است که مردم ما می‌توانند با حضور در انتخابات و نقش بر آب کردن نقشه‌ی بدخواهان مخابره کنند.

وی تصریح کرد: به عنوان کسی که در ۵ دهه گذشته، همچنان به آرمان اصلاح و ترقی بر مبنای ارزش‌های انقلاب اسلامی متعهد و کوشا بوده ایم، می‌گویم که مشارکت حداکثری و تلاش برای بارور کردن بذر‌های امید، تنها را اصلاح خردمندانه و ماندگار است.

ربیعی گفت: از صمیم قلب امیدوارم که روز جمعه یکبار دیگر ثابت کنیم که اجازه نخواهیم داد عده‌ای روزنه‌های امید ما را ببندند و عده‌ای دیگر با این مصیبت، سور و سات پایکوبی خود را در کنار ظالمان، علیه ایران فراهم کنند

مصوبات مهم دولت

وی در ادامه گفت: هیات دولت با توجه به اهمیت نقش قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در تأمین حقوق شهروندی و پیش‌بینی مکانیزم‌های لازم برای مقابله با امتناع دستگاه‌های اجرایی از پاسخگویی به شهروندان، اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موضوع نحوه پاسخگویی مؤسسات عمومی یا خصوصی به درخواست شهروندان برای دسترسی به اطلاعات موافقت کرد.

وی افزود: چنانچه اطلاعات شخصی یا اطلاعات مربوط به حریم خصوصی در سند یا حاملی گنجانده شده باشد که مورد تقاضای شهروندان است باید با حذف یا بی نام کردن یا تفکیک آن‌ها از سایر اطلاعات، اطلاعات درخواستی در دسترس قرار گیرد و از عدم ارائه کل سند به دلیل وجود برخی اطلاعات شخصی در آن که قابل حذف یا بی نام شدن است خودداری شود.
- در مصوبه دیگری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن را به تصویب رساند.

ربیعی تصریح کرد: به موجب آیین نامه مذکور، برای تأمین مسکن گروه‌های کم درآمد به میزان کمک و یا ما به التفاوت نرخ سود ۵ درصد تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن از محل اعتبارات مندرج در جدول مصارف تبصره (۱۴) قانون بودجه سنواتی با ارایه تضامین لازم توسط دستگاه یا نهاد متولی پیش‌بینی می‌گردد.

وی گفت: در مصوبه دیگری دولت به منظور تسهیل سفر زائران ایرانی به عراق به ویژه در ایام اربعین حسینی، برقراری مقررات لغو روادید ۴۵ روزه برای دارندگان گذرنامه عادی بین دولت‌های دو کشور به شرط عمل متقابل را به تصویب رساند.

سخنگوی دولت ادامه داد: هیأت وزیران همچنین با هدف فرهنگ سازی و ترویج روش‌های صحیح برخورد با حیوانات و تلطیف فضای همزیستی با آن‌ها و نیز رفع خلأ‌های قانونی در حوزه مقابله با حیوان آزاری و پیش بینی ضمانت اجرا‌های قانونی پیشگیرانه و بازدارنده، «لایحه حمایت از حیوانات» را به تصویب رساند.

وی تصریح کرد: ضرورت حمایت اخلاقی و حقوقی از حیات، سلامت و امنیت حیوانات مبتنی بر آموزه‌های دینی، ضرورت ساماندهی حیوانات بویژه حیوانات ولگرد و رها شده، جلوگیری از آزار رسانی به حیوانات و دور کردن جامعه از رفتار‌های توأم با خشونت با گونه‌های مختلف حیوانی و حفاظت از تعادل محیط زیست براساس تکلیف قانون اساسی، از جمله دلایل و اهداف تصویب لایحه یاد شده است.

سخنگوی دولت گفت: به موجب لایحه فوق، درخصوص حیوان آزاری، هر گونه رفتار عمدی که موجب آزار یا ورود آسیب یا ضرر به جسم یا روان حیوانات موضوع این قانون شود، ممنوع و مطابق مقررات مستوجب مجازات است و هر کس به عمد و بدون ضرورت و بدون رعایت مقررات مربوط، حیوانی را بکشد یا مسموم یا تلف و یا ناقص کند، با توجه به مراتب شدت جرم و آثار آن و نوع حیوان، به جزای نقدی یا حبس درجه هفت محکوم می‏شود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین هیأت وزیران به منظور شناسایی قانونی جایگاه شورایاری‌ها در نظام مدیریت شهری و با هدف تقویت این جایگاه به عنوان بازوی کمکی شورای اسلامی شهر در راستای مدیریت بهینه شهر، با لایحه الحاق یک بند به ماده (۸۰) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخابات شهرداران درخصوص وظایف شورای اسلامی شهر موافقت کرد.

وی گفت: تشکیل شورایاری‌های محلی از راه انتخابات عمومی به عنوان نهادی مشورتی، اجتماعی، غیردولتی، غیرمتمرکز، غیرسیاسی و غیرانتفاعی، از دیگر وظایف شورای اسلامی شهر است که با هدف جلب مشارکت مردم و توجه بیشتر به مقتضیات محلی، در سطح محلات در شهر‌هایی که شورای شهر ذیربط ضروری تشخیص دهد، انجام می‌شود.

روز جهانی اهدای خون
وی افزود: روز گذشته، روز جهانی اهدای خون بود. سالانه در کشور دو ونیم میلیون نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه می‌کنند که از این تعداد ۲میلیون واحد خون اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: اهدای خون درایران سالهاست که داوطلبانه و بدون چشمداشت و با اهداف ایثارگرانه است، سازمان انتقال خون دارای بالاترین نرخ اهدا در میان کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی است. مطابق آمار سازمان جهانی بهداشت، نرخ اهدا در ایران، یک و نیم برابر کشور‌های با درآمد متوسط رو به بالاست.

ربیعی تصریح کرد: در سال گذشته به دلیل همه گیری کرونا، سازمان انتقال خون با ۸ درصد کاهش ذخایر خونی نسبت به سال گذشته مواجه شد که این رقم بسیار کم‌تر از پیش بینی سازمان جهانی بهداشت برای کاهش ذخایر خونی برای کل کشور‌های جهان است که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تخمین زده می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: انتقال خون نمادی از جامعه مسئول و مسئولیت اجتماعی تک تک افراد جامعه است. لازم است همه ما اهدای خون را به عنوان یک وظیفه انسانی، اخلاقی و دینی ترویج کنیم. اهدای خون و اهدای عضو، زیست اطمینان بخشی برای روز مبادا و نیز ایجاد یک حس خوب زندگی برای همه ما ایرانیان است.

مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری تجمع و میتینگ در مکان‌های بسته ممنوع است

سخنگوی دولت در پاسخ به آخرین اقدامات دولت برای برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همچنین محدودیت کانادا برای شرکت ایرانیان در انتخابات پیش رو و برنامه دولت در این باره گفت: ستاد انتخابات کشور علاوه بر تمهید صندوق‌های بیشتر و استفاده از مکان‌های غیرسربسته در محل‌های رای‌گیری به نحوی که تجمع کمتری در صندوق‌ها بوجود بیاید دو رویکرد واکسینه کردن کارگزاران انتخابات و رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی را در مکان اخذ رای برای حفظ ایمنی و سلامت رای دهندگان و مجریان انتخابات اتخاذ کرده است.

ربیعی خاطرنشان کرد: مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری تجمع و میتینگ در مکان‌های بسته ممنوع است. البته دولت در راستای تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری روی این موضوع تاکید دارد که نشست‌های انتخاباتی با در نظر گرفتن محدودیت‌های کرونایی با هدف جلب مشارکت عمومی و افزایش شور و نشاط سیاسی برگزار شود.

وی عنوان کرد: دولت کانادا برخلاف عرف و موازین بین‌المللی اجازه برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری به دولت ایران در اخذ رای شهروندان مقیم ایرانی این کشور نداد. در این خصوص با هماهنگی به عمل آمده با دفتر نمایندگی ایران در آمریکا، یکی از نزدیکترین شهر‌های آمریکا به عنوان مکان اخذ رای از شهروندان ایرانی مقیم در کانادا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت درباره اظهارات اخیر رییس اسبق بانک مرکزی درباره اقدامات رییس جمهور و وزیر اقتصاد در بورس گفت: اولا در ستاد اقتصادی دولت همه دیدگاه‌ها آزادانه مطرح و سپس تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد. این موضوع فقط مختص دولت نیست بلکه در تمامی شورا‌ها و ستاد‌های همه قوا تصمیمات اینگونه اتخاذ می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه وجود دیدگاه‌های مختلف امری طبیعی است، اظهار کرد: دوست عزیزم آقای همتی هم بر همین اساس دیدگاه‌های خاص خود را در جلسات همیشه مطرح می‌کردند. مهم تصمیم‌گیری نهایی براساس خرد جمعی است. البته معمولا دستگاه‌ها از نگاه وظایف تخصصی خود دیدگاه‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه استراتژی براساس موقعیت یک اصل است، گفت: من اگر در وزارت رفاه بودم هم در موضوعات رفاهی طور دیگر نظر می‌دادم بنابراین در مسائل اقتصادی ایجاب می‌کند که همه مثل هم بحث نکنند بنابراین رییس کل بانک مرکزی می‌تواند بر همین اساس باشد.

وی گفت: علاوه بر این در تمام دولت‌ها اختلاف نظر‌های کارشناسی درباره مسائل اقتصادی وجود داشته است که موضوع عجیبی نیست. این دیدگاه‌های مختلف نقطه ضعف هیچ سیستمی نیست. اتفاقا شخص رییس جمهوری در جلسات به صحبت‌های افراد در جلسه گوش می‌کنند و از تمامی نقطه نظرات مثبت در تصمیم‌گیری‌های کلان استفاده می‌کنند.

ربیعی تصریح کرد: مسائل اقتصادی جزو پیچیده‌ترین مسائل هر کشوری محسوب می‌شود و بر همین اساس کارشناسان و مسئولان راهکار‌های مختلفی برای حل مشکلات اقتصادی ارایه می‌دهند. در خصوص بازار سرمایه نیز با استفاده از نظر کارشناسان و به صورت جمعی تصمیم‌گیری می‌شود. سیاست دولت فقط حمایت و تقویت بازار سرمایه بوده که تا روز آخر هم ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: بار‌ها اعلام شده دولت مداخله‌ای در امر بورس نداشته و بلکه تلاش کرده سیاست‌های رشد بازار سرمایه را دنبال کند درباره بازار سرمایه، صرفا شورای عالی بورس به عنوان نهاد ناظر و تخصصی تمهیدات و تصمیمات لازم را تدوین و ابلاغ می‌کند؛ بنابراین دیدگاه‌های مختلف نقطه ضعف کسی نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره رییس اسبق بانک مرکزی با موضوع ریزش بورس و هشدار او در این زمینه که دولت به آن توجه نکرده است و حتی مردم را برای بازار بورس تشویق کرده است گفت: در هر موضوعی به خصوص اختصاص هرکسی می‌تواند نظر دیگری داشته باشد. وجود دیدگاه‌های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم گیری نهایی براساس خرد جمعی است. البته معمولا دستگاه‌ها از نگاه وظایف تخصصی خود دیدگاه‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند؛ بنابراین این‌ها هیچ نقطه ضعفی نیست و نقطه قوت است. اگر در هر ستادی بروید و یک مساله اقتصادی مطرح کنید چند نوع نظر دارند.

وی افزود: در مورد تامین کسری دولت از بورس و رقم‌های اعلام شده در مناظرات یک دروغ و جعل واقعیت صورت گرفته است. چنین رقم‌هایی درست نبود. برخی آگاهانه یا ناآگاهانه فروش اوراق را نیز در محاسبه وارد کرده اند؛ حتی با مدنظرگرفتن فروش اوراق، عدد فضایی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی، نادرست است بیان می‌شد و در مورد سهام پالایش یکم که مستقیم به دولت تعلق داشت و بنابر درخواست دولت به فروش رفته بود؛ تصمیمات جبرانی نیز اتخاذ شد که در مسیر نهایی شدن قرار دارد. ما در مساله بورس شادابی بورس و وجود و سلامت اقتصاد ایران به بورس تصمیم غلطی نبوده است. همه کارشناسان گفتند در میان مدت بورس بهترین مکان است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا دولت در مناظرات از ۸ دقیقه‌ای خود برای دفاع مقابل تهمت‌هایی که کاندید‌های انتخابات استفاده نکرد؟ و چه تهمت‌هایی نیاز به پاسخگویی داشت؟ گفت: معتقدم بودیم که دو قانون است که براساس آن به ما اجازه می‌دهد به مواردی که علیه دولت گفته شده پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: همانطور که در اطلاعیه شورای اطلاع‌رسانی دولت آمده بود دولت موارد متعدد توهین، اتهام، افترا را احصا و انتظار داشت که براساس قانون انتخابات و همچنین ماده ۳۰ قانون اساسنامه صداوسیما فرصت پاسخگویی داده شود که متاسفانه تنها در ۴ مورد غیر مهم آنهم به شکل محدود و به صورت ضبط قبلی و کنترل شده فرصت پاسخگویی داده شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: مساله تحریم برای ما مهم بود و مایل بودیم نیم ساعت در مورد آن صحبت کنیم و، چون عملا ایجاد شفافیت و معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی‌شد دولت ترجیح داد از سایر ظرفیت‌های رسانه‌ای دیگر استفاده کند. من در یک جزوه تقریبا ۳۰۰ صفحه‌ای همه مشکلات را تدوین کردم و دوستان من در مرکز بررسی‌های ریاست جمهوری پاسخ آن‌ها را آماده کردند و ارسال هم کردیم که استفاده شود. البته فرصت ما هم انتظار داشتم قبل از مناظره‌ها و بعد از مناظره‌ها بود که داده نشد.

وی تاکید کرد: آنچه مشخص است تخریب، له کردن دولت و نادیده انگاری هشت سال و نادیده انگاری نتیجه ۲۴ میلیون رای جفا بود. بعضی‌ها هیچ حرفی نداشتند جز این که بخواهند یک طرفه دولت را بزنند. هیچ کسی با سلب دیگران بالا نرفته است. این اتفاقات از سوی برخی برادران گرانقدر ما رخ داد که هرچه بود گذشت. از مردم می‌خواهیم که پای صندوق‌ها بیایند و کمک کنند که بهترین تصمیم برای ایران و ایرانیان اتخاذ شود.

سخنگوی دولت درباره این سوال که هفته گذشته آقای روحانی اعلام کرد که اگر تصمیمات کشور پشتوانه مردمی نداشته باشند مشروعیتی ندارد. تجسم این مشروعیت را هم مشارکت در انتخابات دانسته است. نظرسنجی‌های اخیر، اما نشان می‌دهد که میزان مشارکت احتمالا پایین است. آیا شما این موضوع را خطری برای نظام جمهوری اسلامی می‌دانید؟ گفت: یک قاعده‌ای در تمام دنیا وجود دارد مبنی بر اینکه تمام تصمیم‌های سیاسی باید متکی بر آرای عمومی و تفاهم باشد. دیدگاه آقای روحانی نیز بر اساس این قاعده عمومی است.

وی گفت: در ایرانِ پیش از پیروزی انقلاب که اساسا، معیار و شاخصی برای سنجش میزان مشروعیت مدنی وجود نداشت. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی بنیانی را بنا گذاشتند که بر اساس آن، حتی تغییر نظام سیاسی متکی بر آرای عمومی بود. این روند تاکنون نیز ادامه داشته و موید اهمیت رای و نظر مردم می‌باشد.
ربیعی افزود: در مقاطع مختلف و در انتخاب‌های مختلف نیز، میزان مشارکت‌ها بنابر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی معمولا متفاوت بوده است. آنچه که مهم است استمرار بنیاد «محوریت تغییرات بر اساس نظر مردم» است.

سخنگوی دولت ادامه داد: معمولا در ایران، پیش‌بینی دقیقی از نتایج انتخابات نمی‌توان داشت. در برخی انتخابات سنجش‌های پیش از انتخابات، چیز دیگری را نشان داده و پای صندوق رای، اتفاق دیگری رخ داده است. آنچه که مهم است، این می‌باشد که مردم باید با آزادی کامل و با آگاهی کامل، پای صندوق آرا بیایند. ملاک هم تشخیص ملت است. یعنی همه زمینه‌ها باید فراهم گردد انتخاباتی شکوهمند به عنوان ضامن مشروعیت نظام برگزار شود.

ربیعی در پاسخ به این سوال که در مناظره سوم ریاست جمهوری یکی از نامزدها، برجام را چک بی محلی دانسته که جواب نداده است. همچنین گفته که امکان تعامل با جهان وجود دارد و این دولت نتوانسته با کشور‌ها ارتباط برقرار کند و عراق را هم مثال زده است. همچنین یکی دیگر از نامزد‌ها اعلام کرده شما نتوانستید دولت برجام را اجرا کنید و اجرای برجام به یک دولت مقتدر نیاز دارد. پاسخ شما به این اظهارات چیست؟ گفت: متاسفم که برخی با اظهارنظرهایشان نشان می‌دهند که هیچ درک درستی از روابط بین الملل و اقتصاد بهم پیوسته جهانی ندارند. همین کشور عراق که مثال زده بودند، به عنوان کشوری که دوست، همسایه و برادر ما بوده و هست و پیوستگی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زیادی با آن‌ها داریم، موقع خرید واکسن کرونا، بدون اجازه آمریکا پولمان را انتقال نداد.

وی گفت: شما وقتی ماهیت تحریم‌ها را درک نکنید یا عامدانه آن را نادیده بگیرید، طبیعی است که چنین اظهارنظر‌هایی داشته باشید. البته به نظرم مشکل ما در این مناظره‌ها، فقط نام نبردن از تحریم نبود؛ بلکه مشکل آن است که برخی حتی ماهیت تحریم را نمی‌شناسند. آن‌ها یا درکی از تحریم ندارند یا عامدانه اثرات تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند؛ لذا این سوال پیش می‌آید که چطور می‌خواهید برنامه‌ای برای کاهش رنج مردم داشته باشید وقتی ماهیت تحریم را نمی‌شناسید.

سخنگوی دولت افزود: این داستانی که می‌خواهم روایت کنم، مربوط به قرون گذشته نیست؛ برای همین چند وقت قبل است. تا دیروز برخی برجام را لاشه متعفن خواندند؛ آن را در مجلس به آتش کشیدند، ولی امروز برجام را دستاورد نظام می‌دانند.

ربیعی ادامه داد: این حرف درستی است که اجرای موفق هر سیاست خارجی، نیاز به اقتدار دارد. کاش جواب می‌دادند که اگر این دولت مقتدر نبود چگونه توانست، با وجود خروج آمریکا از برجام، آمریکای ترامپ را در جهان منزوی کند، طرح‌های خطرناک آن را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به شکست بکشاند و در دادگاه‌های بین المللی محکوم کند و سرانجام آمریکا را به میز مذاکره بر اساس احترام به حقوق متقابل بازگرداند؟

وی گفت: کاش بجای نمایش اقتدار، جواب می‌دادند که اگر به اقتدار ملی اهمیت می‌دهند بر چه اساسی در برابر هجمه‌های غیرمنصفانه و حتی بی رحمانه به دولت و به ویژه دیپلمات‌های ما در خط مقدم از فیلم سازی‌های تخیلی، اتهام زنی‌های بی اساس گرفته تا برافراشتن بیلبورد‌های اهانت آمیز عده‌ای اقلیت افراطی، سکوت کردند و اجازه دادند که اجماع و اقتدار داخلی ما پیش چشم جهانیان مخدوش شود؟

ربیعی افزود: دولت‌های یازدهم و دوازدهم به رغم همه بی‌اخلاقی‌های داخلی، مقتدرانه از حقوق مردم دفاع کرده و در مواقعی هم باید درد تیر زهرآگین داخلی را تحمل می‌کرد و هم در برابر باران تیر دشمنان خارجی سپر می‌گرفت. محصول این اقتدار را امروز نه تنها در بازگشت آمریکا به میز مذاکرات بلکه در توسعه بی وقفه برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای از جمله در نتایج تحقیق و توسعه ببینیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: برای اثبات این موفقیت‌ها اشاره به همین یک مورد کافی است که طبق قانون راهبردی مجلس، سازمان انرژی اتمی موظف شد که ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد در طول یک سال تولید کند، اما از زمان ابلاغ آن قانون تا به امروز که حدود پنج ماه می‌شود، طبق آخرین خبر، حدود ۱۰۸ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید شده است.

وی گفت: اینکه طی کمتر از نصف زمان در نظر گرفته شده، سازمان انرژی اتمی به هدف تعیین شده از سوی مجلس دست یافته است و حتی در زمینه تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فاصله کوتاهی که از زمان تولید می‌گذرد، حدود شش و نیم کیلوگرم اورانیوم با غنای مورد نظر تولید شده؛ آیا این‌ها دلایل و شواهدی قوی دال بر اقتدار و توانمندی ما نیست؟

ربیعی تاکید کرد: واقعیت این است که با اقتدار نمی‌شود شعاری برخورد کرد. ما نه در حرف بلکه در عمل نشان دادیم که معنا و مصداق اقتدار چیست. باید توجه داشت همه جنگ‌ها دارای آسیب است و جنگ اقتصادی نیز جنگ علیه تمامیت زندگی مردم بود. اما مثلث حمایت مقام معظم رهبری، مقاومت مردم و تلاش دولت موجب شکست تحریم شد.

وی گفت: انشاالله مردم در ماه‌های آینده رفع تحریم و طعم مقاومت خود را می‌چشند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
1
3
تمامی مشکلات معیشتی مردم به گردن دولت روحانیست. چراکه به کدخدا اعتماد کرد واز کارهای داخلی غفلت کرد.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
0
5
ما به هیچ عنوان نگران سبد انتخاباتیمان نیستیم
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
3
امام فرمود : چه من زنده باشم یا نباشم نگزارید این انقلاب دست نا اهلان و نا محرمان بیافتد .
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
3
تحریمها بخش کوچکی از مشکلات مردم است .مشکل اصلی مردم سوء مدیریت اقتصادی کشور واجرای برنامه های اقتصادی ناکارامد وفلج کننده همچون برنامه اقتصادی بازار باز است که تورم وگرانی ها را به اوج رسانده و زندگی مردم را محو و نابود کرده وآنها را از هستی به نیستی سوق داده است.این برنامه اقتصادی فقط برای رانت خواران،ویژه خواران،دلالان و واسطه گران فرصت طلب،سرمایه داران... یک فرصت طلایی برای افزایش وجمع کردن ثروتهای بادآورده بود وبس ،ثروتی که از جیب افراد محروم ومستضعف جامعه به جیب آنان شیفت پیدا کرده ومنتقل شد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
4
مردم از مشکلات وجود شما در رنج افتادن- تقصیر تحریمها نندازین
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین