کد خبر: ۷۱۳۹۹۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
انتخابات از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب در روز ۲۸ خرداد برگزار می‌شود
رحمانی فضلی گفت: انتخابات از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب در روز ۲۸ خرداد برگزار می‌شود و امکان تمدید تا ساعت ۲ بامداد را هم دارد.مشارکت طبق پیش بینی ‌ها ۴۷ درصد است. برخی از نامزدها نتواستند حمایت اصلاح طلبان را جلب کند. اگر اقدامات لازم صورت می گرفت مشارکت بالا می رفت. رقابت موجود در انتخابات یک رقابت ضعیفی است. قصد دعوت ناظر از دیگر کشورها را نداریم ولی اگر دوست دارند مشاهده گر باشند با کمال میل می پذیریم. ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط انتخابات هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر کشور گفت: با استعلام آفلاین از تک تک افراد رای دهنده از طریق دستگاه هویت یاب، هیچ نوع امکان تخلف در انتخابات وجود نخواهد داشت.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های خارجی تعداد واجدین شرایط انتخابات را ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد و ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر زن عنوان کرد و گفت: در این دوره یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رأی اولی هستند که از این تعداد حدود ۷۰۶ هزار و ۹۸۸ نفر آقایان و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر هم خانم‌ها هستند.

وزیر کشور افزود: یکی از ویژگی‌های این دوره انتخابات با ادوار قبل، بحث کرونا و نحوه مواجهه با این موضوع است. ما از قبل مهیا بودیم، تدارک و برنامه‌ریزی کردیم. کمیته‌های تخصصی هم در کمیته امنیتی، انتظامی، اجتماعی و هم در کمیته مسئولین با حضور رئیس جمهوری در قرارگاه مقابله با کرونا و در ستاد ملی مقابله با کرونا مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و قواعد و قوانین را تصویب کردیم و امسال با آن مقررات انتخابات را برگزار می‌کنیم.

رحمانی‌فضلی با اشاره به مقررات مربوط به روزهای ثبت‌نام، روزهای تبلیغات و روز رای‌گیری گفت: اطمینان می‌دهیم که حتماً در روز رای‌گیری مانند سایر روزها که واقعا به اکثریت قریب به اتفاق در همه جا تلاش کردند که رعایت شود، در روز جمعه با همکاری همه نیروها به‌ویژه وزارت بهداشت و همکاران ما در کادر درمانی که تلاش‌های بسیار زیادی ظرف این ۱۴-۱۵ ماه داشتند، شرایط را مهیا کردیم و آماده هستیم تا انتخابات از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سلامت کامل برگزار شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این در این ایام تلاشمان بر این بوده که با همکاری دیگر نهادهای موثر و همکار، برای انتخابات در امور اجتماعی، امنیتی و مباحث تبلیغی اطلاع‌رسانی و همکاری خوبی داشته باشیم.

وزیر کشور گفت: در این انتخابات همه ۲۴ مرحله یا گام انتخابات به صورت الکترونیکی اجرا می‌شود و در حدود ۳۳ شهر و ۲۴ مرکز استان و ۹ شهر دیگر را شامل می‌شود هر ۲۵ گام انتخابات را به صورت الکترونیکی - گام ۲۵ اخذ و شمارش آرا - برگزار می‌کنیم.

رحمانی‌فضلی عنوان کرد: تلاش کردیم با توجه به تجربیات و بررسی‌های انجام یافته در حوزه‌های الکترونیکی و تکنولوژیکی انتخابات را طوری طراحی کنیم که در هیچ مرحله و موقعی با کاستی، سستی و یا خدای نکرده با کندی مواجه نشود.

وی یادآور شد: وزارت نیرو موظف شده در همان روز با دستور رییس جمهوری محترم، برق سراسر کشور به‌ویژه شعبه‌ها را تامین کند. همچنین مقرر شده وزارت مخابرات تمام امکانات ارتباطی را برقرار کند، صدا و سیما در همه نقاط کشور باید فعال باشد و اطلاع‌رسانی دقیق انجام دهد.

وزیر کشور افزود: در حوزه شناسنامه‌ای هم اعم از افرادی که زیر ۱۸ سال هستند یا با شناسنامه تقلبی، شناسنامه مردگان یا کسانی که با یک شناسنامه چند بار رای بدهند، کاملا منتفی است. ما این روش را در انتخابات ریاست جمهوری هم عمل کردیم و موفق بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با استعلامی که از تک تک افراد به صورت آفلاین در این دستگاه هویت‌یاب گرفته می‌شود هیچ نوع امکان تخلف وجود نخواهد داشت. همچنین در فرایند و مراحل اعم از توزیع و نظارت بر تعرفه‌ها و همچنین نوشتن و خواندن آرا علامت زدن و جمع‌بندی آرا و تجمیع آرا در مراحل مختلف، دقت‌های لازم را انجام داده‌ایم.

رحمانی‌فضلی عنوان کرد: در کل کشور حدود ۷۰ هزار بازرس فقط از طریق وزارت کشور بازرسی را انجام می‌دهند، شورای نگهبان هم با تعداد زیادی از نیروها کار نظارت را انجام می‌دهند. نامزدها و طرفداران آن‌ها در هر مرحله‌ای نظارت را انجام و گزارش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در همه شعبه‌ها این امکان را ایجاد کرده‌ایم که نمایندگان نامزدهای مختلف حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: در این دوره هم اعلام کرده‌یم که در تمام مراحل شمارش، جمع‌بندی و تنظیم صورتجلسه نمایندگان نامزدها باید حضور داشته باشند. بنابراین همه دقت‌ها انجام شده و امیدواریم مردم عزیز به ما کمک کند.

وزیر کشور با تاکید بر لزوم مشارکت حداکثری شهروندان گفت: در اینجا باید از همه تلاش‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها و آگاهی‌بخشی که رسانه‌های ما در این ایام داشتند قدردانی کنم. رقابت‌هایی که در شرایط کرونایی رخ داده که ما را با محدودیت‌ها و معذوریت‌ها مواجه کرده است.

رحمانی‌فضلی اضافه کرد: مدارس به عنوان کانون‌های مشارکت‌زا و فعال سیاسی در انتخابات بیش از یک سال است که تعطیل هستند، دانشگاه‌ها، کانون‌های سیاسی و مشارکت‌زا تعطیل هستند، امکان سخنرانی در مساجد نیز نیست. علاوه بر این محدودیت‌هایی که ما برای تجمعات و میتینگ‌ها به دلیل کرونا ایجاد کرده‌ایم همه این‌ها موجب شده که با شرایط ویژه مواجه باشیم.

وی ادامه داد: در عین حال مطمئن هستیم مردم ما می‌دانند و درک کامل دارند و با تحلیل و شعور سیاسی بالا همواره در موقعیت‌های مختلف، کشور را حمایت کرده‌اند، به صحنه آمده‌اند و با شور و شوقی که آفریدند، ورای همه تحلیل‌ها عمل کردند.

وزیر کشور با بیان اینکه مطمئن هستیم مردم که روز جمعه هم حضور بسیار خوبی خواهند داشت، گفت: مردم یقینا از این فرصت، امتیاز و اختیاری که قانون اساسی، انقلاب، شهدا و مردم و امام (ره) در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند حتما برای تعیین سرنوشت‌شان استفاده می‌کنند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مردم در هر شرایطی اصل مشارکت، اصل نظام، اصل حمایت و تقویت نظام را جدا از سایر مسائل تحلیل می‌کنند و برای آن اولویت قائل هستند، اظهار کرد: امیدواریم همه با هم تلاش کنیم در روز جمعه انتخابات باشکوه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما تبلیغات را تا صبح پنجشنبه ساعت ۷ خواهیم داشت از ساعت ۷ صبح پنجشنبه تبلیغات ممنوع است، از صبح ساعت ۷ جمعه رای‌گیری در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا دو نیمه شب اگر لازم باشد، ادامه خواهد داشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
48
5
انشاله انتخابات چشم دشمنان را کور خواهد کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۷
32
2
انشالله انتخاباتی پر شور برگزار خواهیم کرد اگر دنیا ب گذارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۷
0
0
آفتاب ، نکن . گردش به راست با راهنمای چپ ؟ نظر من کو : هر یک حاضر دو غایب . چطور ما کمتریم ؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
1
0
مردم اکثرا برای شوراها پای صندوق میروند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین