کد خبر: ۷۱۴۹۷۵
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
«شیخ نواف احمد الصباح» امیر کویت به نمایندگان مخالف در پارلمان این کشور هشدار داد و گفت: کویت و مردمان آن خط قرمز هستند و ما در هیچ شرایطی به کسی اجازه عبور از آن را نخواهیم داد.
آفتاب‌‌نیوز :

شیخ نواف امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «السیاسه» در مورد اعضای مجلس امت (پارلمان) کویت که دیروز به علت اختلاف نظر بر سر تصویب لایحه بودجه سال ۲۲-۲۰۲۱ و مخالفت برخی نمایندگان با اعضای دولت با یکدیگر درگیر شدند و در نهایت این غائله با دخالت نیروهای محافظ پارلمان پایان یافت، این مطلب را ابراز داشت.

امیر کویت افزود: ما اقدامات و گزینه‌هایی داریم که هر کس بخواهد از این خط قرمز پا را فراتر بگذارد، سر جایش بنشانیم .

این اولین مصاحبه شیخ نواف پس از منصوب شدن به عنوان امیر کویت در سپتامبر گذشته است که روزنامه السیاسه کویت در صفحه اول شماره امروز خود آن را چاپ و منتشر کرد.

وی اظهار داشت: ما با دقت اوضاع را زیرنظر داریم و پشت سر هم فرصت می‌دهیم، اما اگر اوضاع بخواهد منجر به آسیب دیدن کویت و مردمانش شود، به آنها خواهیم گفت که در محاسبات خود تجدیدنظر کنید.


امیر کویت ادامه داد: ما به نظام دمکراتیک ایمان داریم و به آن افتخار می‌ورزیم و به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم آن را برهم بزند، زیرا این نظام مبتنی بر یک قانون اساسی کاملا روشن است و حقوق و وظایف قوای سه گانه در آن به طور کاملا روشن و واضح تبیین شده است.

شیخ نواف افزود: اگر اختلاف نظر پیش بیاید دادگاه قانون اساسی مسئولیت دارد تا مواد مورد اختلاف با تبیین نماید و همگان باید به مقررات آن احترام بگذارند.

از زمان انتخاب مجلس امت (پارلمان) کویت در دسامبر گذشته فضای درگیری با دولت بر آن حکمفرما بود و بر همین اساس دولت تنها پس از گذشت ۲۸ روز از شکل‌گیری در سیزدهم ژانویه گذشته مجبور به استعفا شد.
نخست وزیر دولت مستعفی در ۳۰ مارس گذشته دولت جدید را تشکیل داد، اما با توجه به اینکه از مجموع ۵۰ عضو پارلمان ۳۱ نماینده با دولت مخالفت دارند، درگیری میان پارلمان و دولت ادامه یافت.

پارلمان کویت دیروز بودجه سال جدید خود را تصویب کرد که با درگیری بین اعضای دولت و مخالفان همراه بود. پس از تصویب لایحه بودجه با حمایت ۳۲ تن از ۶۳ قانون گذار درگیری میان اعضا در حضور وزیران دولت صورت گرفت.

نیروهای محافظت پارلمان کویت برای برقراری نظم در پی درگیری مخالفان و حامیان دولت، وارد صحنه شدند. جلسه پارلمان با وجود اینکه قانون گذاران مخالف تکیه بر کرسی‌های تعبیه شده برای وزیران زده بودند، ادامه پیدا کرد. این اقدام حربه‌ای است که آنها در هفته‌های اخیر مورد استفاده قرار دادند تا بر درخواست خود جهت پرسش از نخست وزیر بخاطر چندین مساله از جمله فساد تاکید کنند.

بر این اساس،‌ یکی از نمایندگان مخالف گفت که مشکل آنها بودجه نیست، بلکه آنها با دولت مساله دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین